Vedci dokázali, že tento druh emócií doslova podporuje rast rakoviny v tele…

Skôr ako začneme tento článok, radi by sme vám položili jednoduchú otázku. Cítili ste sa niekedy zranení alebo oklamaní? Boli ste niekedy takí zatrpknutí a nahnevaní na nejakú osobu alebo situáciu, že ste si nevedeli predstaviť, že by ste jej odpustili?

Nemusíte na to odpovedať, pretože my odpoveď poznáme. Áno, žijeme v krutom svete a každý z nás bol niekedy zranený a oklamaný.

Čo sa deje v tele pri negatívnych emóciách?

Najhoršie je, ak si v hlave opakovane prehrávate sled nepríjemných udalostí. Vedci upozorňujú, že s každým opakovaním sa vaše pocity stupňujú a zakaždým sa cítite horšie a horšie. Buďte pri tom veľmi opatrní. Dôkazy ukazujú, že prechovávanie takýchto emócií má negatívny vplyv na vaše zdravie.

Čo vlastne znamená odpustenie

Z klinického hľadiska je odpustenie procesom zbavovania sa pocitov urazenosti a myšlienok na pomstu. Odpustenie zahŕňa aj proces rozvíjania súcitu, veľkorysosti a dokonca lásky voči tým, ktorí vám spôsobili bolesť. Všetci vieme, že odpustenie nie je ľahké. Odborníci vám tiež povedia, že ak sú rany hlboké, zotavenie bude trvať dlho.

Napriek všetkému je však odpustenie možné a dokonca veľmi potrebné. Ešte pred 15 rokmi sme nemali takmer žiadny výskum o tom, ako odpustenie ovplyvňuje naše zdravie. Našťastie dnes existujú stovky vedeckých prác na túto tému, z ktorých môžeme čerpať potrebné poznatky.

Ako odpustenie zlepší váš život

Skôr než prejdeme k vplyvu odpustenia na naše telo, poďme si najprv povedať, čo nás núti zostať nahnevanými, frustrovanými alebo negatívnymi, keď čelíme nejakej situácii. Slávny Dr. Steven Standiford, hlavný chirurg Amerického centra pre liečbu rakoviny, tvrdí, že prechovávanie negatívnych emócií vytvára chronický stav úzkosti.

To potom spôsobuje očakávané zvýšenie hladiny kortizolu a adrenalínu v krvi, ktoré vyčerpávajú produkciu rakovinotvorných buniek. Sú to bunky, ktoré vás chránia pred rakovinou. To znamená, že odopieranie odpustenia môže nielen spôsobiť, že ochoriete, ale aj to, že budete dlho chorí.

Nedávna randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia na viac ako 83 pacientoch s rakovinou skúmala ich pocity odpustenia, pesimizmu a sebaprijatia po absolvovaní kurzu sebaprijatia. Na kurze sa vyučovali techniky ako reflexia, expresívne písanie atď.

A hádajte, čo sa stalo?

Pacienti, ktorí absolvovali tento kurz, mali v porovnaní s kontrolnou skupinou oveľa vyššiu úroveň sebaodpustenia, prijatia, osobného rastu a nižšie skóre pesimizmu. Odpustenie vám umožní lepšie vnímať samých seba. Áno, rozumiete tomu dobre. Ak odpustíte druhým, budete sa cítiť lepšie. Funguje to takto…

Ak starú spomienku vnímate ako bolesť, urážku alebo zlé zaobchádzanie, budete sa cítiť zle, keď na ňu budete myslieť. Keď sa nad tým zamyslíte, vyvolá to vo vašom tele okamžitú emocionálnu a fyziologickú reakciu.

Ide o tieto odpovede:
  • zvyšuje sa vám krvný tlak.
  • vaše svaly stuhnú
  • v tele sa vám vytvorí opuch

Odborníci upozorňujú, že všetky tieto príznaky sú prejavom stresu a úzkosti. Nedávne štúdie ukázali, že ľudia, ktorí sú schopní empatie a odpustenia, majú nižšie stresové reakcie. V štúdii na 1 500 ľuďoch, ktorí dokázali odpustiť krivdy, sa zistilo, že sú spokojnejší so svojím životom, zažívajú menej stresu, nervozity a smútku.

  • Budete prekvapení, keď vám povieme, že odpustenie pomáha aj v prípadoch ťažkého citového zneužívania.
  • Odpustenie pozitívne ovplyvňuje imunitu
  • Odpustenie teda určite posilňuje a posilňuje váš imunitný systém.

Nedávna štúdia hodnotila pocity, myšlienky a správanie 78 pacientov s vírusom HIV počas odpúšťania. Pacienti, ktorí dokázali odpustiť, vykazovali vyššie hladiny buniek CD4, ktoré bojujú proti rakovinovým bunkám! Ďalšími zaznamenanými prínosmi bolo zlepšenie krvného tlaku a kardiovaskulárneho zdravia.

Vedci dokázali, že odpustenie má ochranné účinky na srdce a cievy. Na druhej strane, hnev je pre srdce toxický a poškodzuje srdcový sval.

Vplyv odpustenia na spánok

Odpustenie môže zlepšiť aj kvalitu vášho spánku. Nedávna štúdia odhalila, že odpustenie medziľudských prehreškov je spojené s lepším spánkom. Naopak, mrzutosť, hnev alebo nepriateľské pocity vedú k horšej kvalite spánku.

Záver

Uvedený zoznam účinkov emócií na ľudské zdravie sa tu nekončí, ale pokračuje ďalej a ďalej. Teraz, keď poznáte tieto skutočnosti, zamyslite sa a vypracujte plán odpustenia. Začnite odpustením sebe a potom prejdite k odpusteniu druhým. Je čas zbaviť sa starej nevraživosti. Je čas zmierniť svoje pocity. Je čas zabudnúť na temnú minulosť a vytvoriť priestor pre svetlú budúcnosť.

Ak bol tento článok pre Vás prínosom zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou
Written By
More from redakcia
Výborné šuhajdy: Určite sa poteší celá rodina!
Suroviny Poleva: 250 g, – kvalitná čokoláda varová 90 g masla Plnka:...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *