Vedci ju konečne našli: Nová tajná zbraň na psoriázu!

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré vyplýva z poruchy imunitného systému. Prejavuje sa tak, že sa hromadia odumreté vrstvy pokožky a vytvárajú hrubú, začervenanú a svrbivú kožu.

Podľa štatistík psoriázou trpí každý 40 človek, respektíve 2,5% populácie. Na život pacientov často máva aj výrazný ekonomický dopad. Len v USA sa tieto priame (lieky) aj nepriame (strata produktivity) finančné dopady odhadujú na vyše 100 miliárd dolárov ročne.

Psoriáza nie je len kozmetický problém

Mnohí považujú psoriázu za kožný problém, no podľa odborníkov sa jedná o autoimunitné ochorenie, pri ktorom T-imunitné bunky omylom napádajú zdravé kožné bunky.

Spomínané imunitné bunky neskôr spúšťajú viacero druhov procesov, ktorých výsledkom je rýchlejší rast kožných buniek. Tie sa potom dostávajú na povrch kože už v priebehu dní, nie týždňov, ako to zvyčajne býva.

Týchto nových buniek sa však telo nedokáže dostatočne rýchlo zbavovať a tak sa hromadia a vytvárajú hrubé vrstvy, ktoré sú pre psoriázu typické. Približne 60% ľudí so psoriázou máva ťažkosti aj s každodennými bežnými aktivitami.

Niekedy sa pokožka tak zapáli, až začne praskať a krvácať. Niekedy dokonca vedie k rozvoju psoriatickej artritídy, ktorá poškodzuje kĺby.

Pacienti so psoriázou majú aj vyššie riziko rozvoja iných ochorení, ako napríklad:

  • problémy so zrakom
  • cukrovka typu 2
  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia srdca
  • psychické problémy

Veľa ľudí nevie toho o psoriáze veľa a myslia si, že sa jedná o prenosné ochorenie kože. Neraz sa preto stáva, že ľudia trpiaci psoriázou sú sociálne vylúčení či odstrkovaní.

Výsledkom môže byť depresia, sociálna izolácia, nízke sebavedomie a problémy v práci, čo sa môže viest dokonca aj k nižším príjmom.

Pokračovanie článku na druhej strane >

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*