Viete, ktoré z týchto troch vajec je zdravšie? Pozrite sa, čo spôsobuje rozdiely vo farbe žĺtka a čo to znamená…

  • Patria k našim obľúbeným jedlám a môžete ich pripraviť na rôzne spôsoby.  Ako však môžeme zistiť, či je vajíčko zdravé?
Vaječný žĺtok

Niektorí ľudia tvrdia, že farba žĺtka veľa napovedá o zdraví sliepky, ktorá ho zniesla. Hovorí sa napríklad, že čím je žĺtok tmavší, guľatejší a pevnejší, tým je sliepka, ktorá ho zniesla, zdravšia. Táto sliepka sa mohla pásť vonku a dostávala výdatnú stravu.

Bezfarebnejší žĺtok znamená, že sliepka mala nezdravý život. To všetko sa však ukázalo ako nepravdivé.

Čo teda spôsobuje rozdiely vo farbe žĺtka? A čo to znamená?

Farba

Žĺtok môže mať skutočne rôzne farby: jeho farba sa môže meniť od obyčajnej žltej po tmavú oranžovú. Farba však nevypovedá nič o životnom štýle kurčaťa. Takisto nič nehovorí o tom, ako zdravý je pre vás žĺtok. Čo nám však prezrádza, je to, čo kurča jedlo. Ak sliepka konzumovala veľa pšenice, bude mať vajce bledožltý žĺtok.

Na druhej strane, ak mala sliepka vyváženú stravu, napríklad kukuricu, jej vajce bude mať tmavý žĺtok. Kukurica totiž obsahujú karotén, látku, ktorá dáva mrkve oranžovú farbu.

Chuť

Výživová hodnota vajíčka nie je ovplyvnená jeho farbou. Nezáleží na tom, či je vajce ekologické alebo pochádza od sliepky chovanej v zajatí, pretože oboje je zdravé. Žĺtok obsahuje vitamíny A, D, E a K bez ohľadu na jeho farbu. Okrem toho všetky vajcia bez ohľadu na farbu chutia rovnako.

Podeľte sa o tento príspevok aj s ostatnými,

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*