Vírusy: Ako sa cítiť lepšie za 24 hodín. Toto odporúčajú odborníci!

Štyri tipy od dvoch britských profesorov, ako bojovať s vyčerpávajúcimi príznakmi dýchacích ciest a bolesťami tela.

Odborníci tvrdia, že dostatok odpočinku a dobrá hydratácia sú dva najlepšie spôsoby regenerácie. Nie sú však jediní. Existuje niekoľko ďalších, aj keď menej častých, ktoré môžu výrazne zmierniť vaše príznaky. Tu je ich zoznam:

Dajte si horúcu sprchu

Horúca sprcha môže zmierniť bolesti vášho tela. Môže tiež zlepšiť respiračné symptómy spôsobené sezónnymi vírusmi, hovorí Dr. Simon Clarke, docent bunkovej mikrobiológie na Reading University.

Ako vysvetľuje, teplá voda zahreje vaše telo a pomôže vám zabrániť prechladnutiu. Okrem toho stimuluje krvný obeh, uvoľňuje svaly a znižuje bolesti. Nakoniec zriedi hlien, ktorý sa hromadí v nose a dutinách a spôsobuje upchatie nosa (kongesciu).

Takto vám pomôže ľahšie ho vylúčiť.

Teplé nápoje

Šálka horúceho čaju vám pomôže cítiť sa oveľa lepšie. Skoršia štúdia Cardiffskej univerzity ukázala, že horúci nápoj poskytuje okamžitú úľavu od najčastejších príznakov spôsobených vírusovými infekciami, ako sú:

  • Tečenie z nosa
  • Kašeľ
  • Kýchanie
  • bolesť hrdla
  • Prechladnutie
  • Únava

Nápoj izbovej teploty však upokojuje len nádchu, kašeľ a kýchanie.

“Každý teplý nápoj zmierni väčšinu príznakov prechladnutia, najmä bolesti v krku a kašeľ,” hovorí vedúci štúdie Dr. Ron Eccles, emeritný profesor na Cardiff University’s School of Life Sciences a svetovo uznávaný odborník na prechladnutie.

Zjedzte niečo pikantné

Slepačia polievka sa považuje za klasický “liek” na vírusy, pretože znižuje upchatie nosa, dobre hydratuje organizmus, upokojuje upchatie nosa a dodáva telu potrebné zložky (bielkoviny, sacharidy, vitamíny atď.).

Pri príprave nezabudnite pridať trochu korenia alebo aj cesnaku. “Neviem o žiadnej vedeckej štúdii, ktorá by to potvrdzovala, ale z vlastnej skúsenosti som zistil, že táto taktika funguje,” hovorí doktor Clarke.

Ako vysvetľuje, keď zjete niečo trochu pikantné, môžete sa cítiť lepšie. Môže to byť spôsobené tým, že korenené zložky dráždia a otvárajú dýchacie cesty. Alebo môžu bojovať proti “preťaženiu”, čo uľahčuje dýchanie.

Podľa ďalšej štúdie Dr. Ecclesa môže pomôcť aj kuracie mäso s trochou ostrej kari omáčky.

Krátka prechádzka

Posledná vec, ktorá vám napadne, keď z vášho tela vírusy vyčerpávajú všetku energiu, je ísť na prechádzku. Trocha chôdze vám však môže naozaj pomôcť, zdôrazňuje doktor Clarke. Odporúča len, aby ste sa teplo obliekli a držali sa ďalej od ostatných ľudí.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*