Výskyt mozgovej príhody môže závisieť od tvaru ucha: Ak si myslíte, že ide o vtip, mýlite sa!

Vedci v Izraeli zistili, že tvar ucha môže byť znakom rizika vzniku mozgovej príhody. Vodítkom má byť vertikálny záhyb ušnice známy ako Frankov znak.

Ucho ako zrkadlo zdravia

Výskumníci skúmali 241 ľudí, ktorí prekonali mozgovú príhodu. Až u 3/4 z nich si všimli priečnu brázdu na ušnici. Myslíte si, že je neuveriteľné, že ucho ukazuje zdravotný stav? Už sme to vysvetlili. Podľa vedcov sú hlavnou príčinou mŕtvice upchaté tepny.

Upchaté cievy spôsobujú, že do rôznych častí tváre (vrátane uší) sa dostáva menej krvi, čo spôsobuje stratu ich pružnosti. Predpokladá sa, že nedostatočné prekrvenie vedie k brázdeniu. Podľa izraelských výskumníkov by sa mal tvar ucha pridať na zoznam potenciálnych faktorov vzniku mozgovej príhody.

Frankov znak

Zdá sa, že štúdie uskutočnené v iných krajinách túto tézu potvrdzujú. Výsledky publikované v časopise American Journal of Medicine potvrdzujú, že 78 z 88 skúmaných pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, vykazovalo charakteristické vrásky. Ale čo je to Frankov znak?

Jeho názov pochádza od amerického lekára Sandersa T. Franka, ktorý objavil vrásku na ušnom laloku u mladých pacientov s angínou. Frankovo znamenie možno vidieť u mnohých slávnych ľudí vrátane Stevena Spielberga a Mela Gibsona.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*