Vysoká hladina cukru v krvi: 6 príznakov, na ktoré si ozaj treba dať pozor!

Vysoká hladina cukru v krvi sa môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí nemajú cukrovku. Vzniká vtedy, keď telo neprodukuje alebo správne nevyužíva inzulín, hormón, ktorý pomáha premieňať potravu na energiu.

V dôsledku toho človek pociťuje neustálu únavu, smäd, rozmazané videnie a ďalšie príznaky. Podľa Mayo Clinic sa príznaky neobjavia okamžite a môžu sa objaviť až po niekoľkých dňoch alebo dokonca týždňoch, pretože hladina cukru v krvi sa stále zvyšuje.

Pozrite si, aké sú príznaky vysokej hladiny cukru v krvi:

  • Pocit neustálej únavy:

Vysoké hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť, že sa budete cítiť neustále malátni a unavení. Je to preto, že bunky vášho tela nemôžu využívať glukózu na výrobu potrebnej energie.

  • Rozmazané videnie:

Vysoká hladina glukózy v tele môže spôsobiť opuch očnej šošovky, čo sťažuje zaostrenie na jeden bod. Ak sa nelieči, rozmazané videnie v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi môže viesť k strate zraku.

  • Časté močenie:

Obličky sú nútené pracovať intenzívnejšie, aby filtrovali prebytočnú glukózu, ktorú telo nevyužíva na energiu. Táto nadbytočná glukóza sa vylučuje močom, takže čím väčšie množstvo človek nahromadil, tým častejšie navštevuje toaletu.

  • Úporný smäd:

Časté návštevy toalety môžu zvýšiť smäd. Keď často močíte, tekutina z tkanív sa vylúči spolu s glukózou, čo spôsobí rýchlu dehydratáciu vášho tela.

  • Pomalé hojenie:

V dôsledku toho sa rany, najmä na nohách, môžu dlhšie hojiť.

  • Chronické bolesti hlavy:

Vysoká hladina cukru v krvi môže ovplyvniť hormóny, ktoré zohrávajú úlohu pri fungovaní mozgu. Najmä hormóny adrenalín a noradrenalín spôsobujú rozširovanie a sťahovanie ciev v mozgu, čo vedie k bolestiam hlavy.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*