Z cibule nemusíte robiť len sirupy. Je veľmi účinná proti akné a iným vriedkom!

Cibuľa je nevyhnutný pomocník v každej kuchyni a tiež jeden z najrozšírenejších domácich liekov na kašeľ, angíny a rôzne bolesti v krku. Najčastejšie z nej pripravujeme sladké sirupy a čaje. Ale dá sa použiť aj pri starostlivosti o pleť. U niektorých ľudí veľmi dobre účinkuje proti akné a iným vriedkom.

Dá sa povedať, že cibuľa v tomto prípade pôsobí veľmi podobne ako pri prechladnutí. Zjednodušene ju môžeme označiť za veľmi silné prírodné antiseptikum a antibiotikum. A pretože veľká časť problémov, ktoré máme s pleťou sa týka práve pôsobenia rôznych baktérií a nečistôt, tak je asi každému jasné, že by bola škoda túto vlastnosť nevyužiť.

Predsa len je lepšie našu pleť čistiť a liečiť rôznymi prírodnými prostriedkami za pár halierov ako drahými prípravkami o nie príliš jasnom zložení. Samozrejme pred tým, než cibuľu začneme pri starostlivosti o pokožku používať, je dobré zistiť, či v našom organizme nevyvoláva nežiaducu alergickú reakciu.

Najjednoduchšie to vyskúšame tak, že si nanesieme kus povarenej cibule na jemnú kožu v podpazuší alebo za uchom a sledujeme, či nedochádza k nejakým zmenám, páleniu alebo svrbeniu. V takom prípade sa cibuľu radšej vyhneme alebo k nej pristupujeme s veľkou opatrnosťou.

  1. Na akné a rôzne vriedky (vrátane hnisavých infekcii spôsobené mikróbmi) cibuľu použijeme až po predchádzajúcom starostlivom očistení pleti.
  2. Nakrájame ju na tenké plátky, ktoré hodíme do hrnca s malým množstvom vody a približne päť minút povaríme.
  3. Zlejeme a keď trošku vychladne (má byť teplá, ale nie vriaca) rozložíme ju na tvár alebo na kožu tam, kde máme nejaké vyššie uvedené problémy s pleťou.
  4. Necháme účinkovať dvadsať minút a potom ju vlažnou vodou opláchneme.

Ak nepozorujeme žiadne negatívne reakcie, liečbu opakujeme každý deň. Pokiaľ máme problémy na väčšej časti kože či tváre, praktickejšie môže byť použitie cibuľovej kašičky – hrubšie plátky rovnakým spôsobom povaríme a potom nastrúhame na jemnom strúhadle alebo rozmixujeme.

Hmota dosť rýchlo vysychá a padá, takže je lepšie ju zabezpečiť gázou alebo kúskom bavlny. V prípade hnisavých vredov je lepšie nechať cibuľu účinkovať aspoň hodinu, hocikedy sa odporúča miesto s nanesenou kašičkou obviazať a nechať na noc.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*