Za dlhodobým svrbením pokožky, môžu byť vážne problémy!

Svrbenie je jav, ktorý môže mať množstvo príčin. Napríklad svrbenie v mieste z najrôznejších bodnutí hmyzom. Ak však dôjde k podnetu bez nejakého zvláštneho vonkajšieho vplyvu, mali by sme nad tým začať premýšľať. Tieto zdravotné problémy môžu byť za dlhotrvajúcim svrbením.

1 – Alergia a dermatitída

V závislosti od typu alergie môže dôjsť k svrbeniu po kontakte pokožky s alergénom, po uštipnutí hmyzom a po konzumácii určitých potravín alebo liekov. Atopická dermatitída je vrodené kožné ochorenie, ktorého nástup je ovplyvnený rôznymi vonkajšími faktormi prostredia a medzi príznaky patrí intenzívne svrbenie.

2 – Poruchy štítnej žľazy

Najčastejšie ide o nadmernú činnosť alebo nedostatočnú funkciu, pri ktorej dochádza k nerovnováhe v produkcii hormónov štítnej žľazy. Suchosť, začervenanie a svrbenie sa môžu vyskytnúť aj u pacientov s nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.

3 – Problémy s pečeňou

Ak spozorujete, že vás pokožka náhle začne svrbieť, môžete mať tiež podozrenie na problém s pečeňou. Ak pečeň nedokáže správne fungovať, môže sa vyskytnúť silné svrbenie, ktoré sa ťažko kontroluje.

4 – Dysfunkcia obličiek

Ak obličky nepracujú dobre, nie sú schopné správne odstrániť z tela odpadové látky a toxíny, ktoré sa hromadia a okrem iného spôsobujú svrbenie.

5 – Menopauza

Počas menopauzy ženské telo prechádza mnohými fyzickými zmenami, za ktoré je zodpovedná zmenená tvorba hormónov. Mnoho ľudí tiež pociťuje začervenanie, suchosť a svrbenie.

6 – Tehotenstvo

Počuli ste už o tom, že tehotenstvo môže spôsobiť aj svrbenie pokožky? To je pravda. Tento príznak môže naznačovať telu, že potrebuje viac vody.

7 – Cukrovka

Keď cukrovka postihuje aj pokožku, znamená to, že hladina cukru v krvi je príliš vysoká. To môže spôsobiť svrbenie po celom tele a plesňovú infekciu, ktorá môže postihnúť pohlavné orgány.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*