Závažné autoimunitné ochorenie: Päť varovných signálov pre včasnú liečbu!

Aké znaky by ste si mali všímať? Reumatoidná artritída je závažné autoimunitné ochorenie, ktoré sa veľmi líši od osteoartritídy, čo je tiež typ artritídy, ktorý sa zvyčajne vyvíja, keď starneme.

Reumatoidná artritída môže zasiahnuť v akomkoľvek veku a ak nie je diagnostikovaná a liečená včas, môže viesť k bolestivým deformáciám končatín a kĺbov.

Reumatoidná artritída je zničujúce ochorenie, ktoré okrem kĺbov postihuje aj iné orgány a znižuje dĺžku života. Novšie liečby majú vysokú úspešnosť pri znižovaní bolesti a dobrá možnosť je úplné uzdravenie.

Aby sa to však stalo, je potrebná včasná liečba, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu kĺbu. Niekedy môže byť ťažké povedať, či sú vaše príznaky príznakmi reumatoidnej artritídy alebo bežnejšieho „opotrebenia“ artritídy nazývanej osteoartritída.

Každopádne diagnózu musí stanoviť niekto, kto je špecialistom na artrotické ochorenia, väčšinou je to reumatológ.

Tu je päť varovných príznakov reumatoidnej artritídy a ako sa líšia od symptómov osteoartritídy.
1. Pri reumatoidnej artritíde vám zvyčajne opuchne jeden alebo viacero článkov prstov.

Opuch sa pravdepodobnejšie vyskytuje v strednom alebo veľkom kĺbe vašich prstov na nohe (tj nie v poslednom, malom kĺbe tesne pred nechtom). Najbežnejším v skutočnosti je postihnutie kĺbov na oboch rukách súčasne.

Topuch nebude cítiť ako “kostnatý”, ale skôr ako “citlivejší” bod a mierne mäkký. Môžete ho tiež cítiť trochu teplejšie a všimnúť si mierne začervenanie nad kĺbom.

2. Ak je aspoň jeden zo stredných alebo veľkých kĺbov na vašich prstoch opuchnutý a bolestivý dlhšie ako šesť týždňov bez iného možného dôvodu alebo vysvetlenia, môže to byť príznak reumatoidnej artritídy.

Postihnuté môžu byť aj väčšie kĺby, ako sú členky, kolená, ramená a lakte, ale na diagnostikovanie reumatoidnej artritídy musíte mať opuch a bolesť aspoň dvoch z týchto kĺbov.

Na druhej strane, opuchy a bolesti malých kĺbov na rukách, spodnej časti palca a kĺbov na nohách sú skôr spôsobené osteoartrózou.

3. Vaše prsty na nohách sú tiež „cieľom“ chorôb.

Ľudia s reumatoidnou artritídou majú často pocit, že „chodia po golfových loptičkách“ alebo majú trvalý opuch pod nohou, najmä keď sa ráno zobudia a vstanú z postele.

Toto je bolesť, ktorú budete cítiť inak ako bolesť spôsobenú mozolom. Bolesť z mozolu je zvyčajne v spodnej časti palca na nohe a zhoršuje sa pri nosení tesnej obuvi.

4. Necítite sa dobre a môžete si všimnúť hrče na lakťoch.

Pri reumatoidnej artritíde môžete mať príznaky podobné chrípke, ako je horúčka nízkeho stupňa a únava. Pri reumatoidnej artritíde sa občas môžu vyvinúť malé hrčky alebo uzliny pod kožou, často v blízkosti zadnej časti lakťa. Tieto sa nazývajú reumatoidné uzliny.

5. Vaše kĺby sú ráno obzvlášť stuhnuté viac ako hodinu.

Ak máte reumatoidnú artritídu, môžete mať problém úplne zavrieť päsť. Stále môžete mať nezvyčajnú citlivosť a opuch v hornej časti zápästia. Ak sú zapojené lakte, môže byť ťažké ich úplne narovnať.

Zvyčajne nebudete mať opuch alebo bolesť bedrových kĺbov na začiatku priebehu reumatoidnej artritídy. Bolestivé bedrové kĺby sú najčastejšie spôsobené osteoartrózou a väčšina ľudí pociťuje bolesť v prednej časti bedra alebo v slabinách.

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojmi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*