Závažné ochorenie začína svrbením kože a pokračuje takto…

Svrbenie je jav, ktorý môže mať viacero príčin. Najzreteľnejším z nich je svrbenie v mieste uštipnutia rôznym hmyzom, ale keď sa vyskytuje bez akéhokoľvek konkrétneho vonkajšieho podnetu, často sme bezradní.

Tu sú niektoré zo zdravotných problémov, ktoré môžu byť príčinou dlhodobého svrbenia.
  • 1 – Alergie a dermatitída

V závislosti od typu alergie sa svrbenie môže objaviť po kontakte kože s alergénom, po bodnutí hmyzom alebo po konzumácii určitých potravín či užití určitých liekov. Atopická dermatitída je vrodené kožné ochorenie, ktorého vznik je ovplyvnený rôznymi faktormi vonkajšieho prostredia a medzi príznaky patrí intenzívne svrbenie.

  • 2 – Poruchy štítnej žľazy

Najčastejšie ide o nadmernú alebo nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, pri ktorej dochádza k nerovnováhe v produkcii hormónov štítnou žľazou. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy môže tiež spôsobiť suchú pokožku, začervenanie a svrbenie.

  • 3 – Problémy s pečeňou

Ak si všimnete, že vás náhle začne svrbieť pokožka, môže to byť príznakom problémov s pečeňou. Ak pečeň nie je schopná správne fungovať, môže sa vyskytnúť aj silné svrbenie, ktoré je ťažké kontrolovať.

  • 4 – Porucha funkcie obličiek

Keď obličky nefungujú správne, nie sú schopné správne odstraňovať odpadové látky a toxíny z tela, ktoré sa hromadia a okrem iného spôsobujú svrbenie.

  • 5 – Menopauza

Počas menopauzy prechádza ženské telo mnohými fyzickými zmenami, ktoré sú spôsobené zmenou produkcie hormónov. Mnohé ženy tiež pociťujú začervenanie, suchú pokožku a svrbenie.

  • 6 – Tehotenstvo

Počuli ste niekedy, že tehotenstvo môže spôsobiť svrbenie pokožky? Je to pravda. Tento príznak môže byť pre vaše telo signálom, že potrebujete piť viac vody.

  • 7 – Cukrovka

Keď cukrovka postihuje kožu, znamená to, že hladina cukru v krvi je príliš vysoká. To môže spôsobiť svrbenie po celom tele a plesňovú infekciu, ktorá môže postihnúť vagínu.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*