10 príznakov, že vaše telo prosí o jód!

Jód je dôležitý minerál, pretože je kľúčovou zložkou hormónu tyroxínu, ktorý vylučuje štítna žľaza. Je veľmi dôležité prijímať dostatok jódu z potravín, ako je jodizovaná soľ, morské ryby, morské plody, suši, morské riasy, mlieko, vaječné žĺtky.

Príznaky nedostatku jódu môžu byť veľmi rôznorodé a všetky súvisia s nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy a nízkou hladinou hormónu. Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich prípadov, mali by ste sa nechať vyšetriť.

 • 1 – Problémy s vlasmi a pokožkou
  Svrbenie pokožky a nadmerné vypadávanie vlasov môže byť znakom toho, že potrebujete viac jódu. Pomáha tiež udržiavať pokožku hydratovanú, hojí jazvy a spomaľuje vznik vrások.
 • 2 – Strata tolerancie voči chladu
  Nie je vám vo vašom prostredí obzvlášť zima, ale zabalíte sa do deky? Ostatní ľudia nosia tričká, ale vy sa sťažujete, že je vám zima? Môžete mať nedostatok jódu, pretože sa vám spomalil metabolizmus.
 • 3 – Zbytočný prírastok hmotnosti
  Existuje ešte jeden znepokojujúci príznak pomalého metabolizmu, a tým je priberanie na váhe. Vtedy telo spotrebuje oveľa menej kalórií, aj keď nezmeníte svoje stravovacie návyky.
 • 4 – Únava a slabosť
  Štúdie ukazujú, že tento príznak má 88 % ľudí s problémami so štítnou žľazou. Ak zistíte, že ste viac unavení z činnosti, ktorú ste nikdy predtým nerobili, a máte dostatok spánku, oplatí sa siahnuť po jóde.
 • 5 – Ťažkosti s učením, problémy s pamäťou
  Jedna štúdia zistila, že ľudia s nižšou hladinou tyroxínu majú menšie hipokampy. Je to oblasť mozgu zodpovedná za reguláciu dlhodobej pamäte. Preto majú ľudia s nedostatkom jódu väčšie problémy s učením a pamäťou.

 • 6 – Depresia a úzkosť
  Mnohí ľudia sa domnievajú, že depresia a úzkosť môžu byť výlučne psychického pôvodu, ale nie je to pravda. Existujú vedecké dôkazy o súvislosti medzi problémami so štítnou žľazou a týmito stavmi. Ak máte podobné príznaky, nezabudnite, že za tým môže byť práve toto.
 • 7 – Opuchnutý krk
  Jeden z najčastejších príznakov. Ide o tzv. strumu, pri ktorej sa štítna žľaza abnormálne zväčšuje. Keď nie je v tele dostatok jódu, štítna žľaza sa snaží zvýšiť produkciu hormónov rastom.
 • 8 – Problémy súvisiace s tehotenstvom
  Pre dieťa rastúce v maternici je obzvlášť dôležitý dostatočný príjem jódu a normálna hladina hormónov štítnej žľazy. Ak je nízka, má negatívny vplyv na vývoj mozgu a inteligenciu plodu. Nedostatok jódu tiež zvyšuje riziko potratu a narodenia mŕtveho plodu.
 • 9 – Nízka srdcová frekvencia
  Nedostatok jódu sa spája aj s poruchou srdcovej činnosti, presnejšie povedané, spôsobuje spomalenie a zníženie srdcového tepu oproti normálu. To môže viesť k závratom a mdlobám.
 • 10 – Zápcha
  So spomaleným metabolizmom sa znižuje tráviaca činnosť, čo môže viesť k zápche. Ak tento problém nevyrieši nič iné, oplatí sa skontrolovať hladinu jódu.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Written By
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *