10 prvých príznakov, že vám niečo rastie v pľúcach…

Rakovina pľúc sa zo všetkých druhov rakoviny najčastejšie šíri. Hlavným rizikovým faktorom je fajčenie, ale môžu ho spôsobiť aj iné vplyvy, ako napríklad znečistenie ovzdušia a nepretržité vystavenie dymu. Tu je 10 včasných príznakov rakoviny pľúc, ktoré by ste nemali ignorovať.

1 – Respiračné zlyhanie

Prirodzený jav po fyzickej aktivite a v stresových situáciách. Ak sa však vyskytuje častejšie alebo sa objavuje aj po prebudení, môže to znamenať rakovinu pľúc. Mimochodom, dýchavičnosť je včasným príznakom všetkých typov rakoviny.

2 – Bolesť hlavy

Bolesti hlavy môžu tiež naznačovať, že nádor metastázoval do oblasti hlavy a že nádor v pľúcach tlačí na dutú žilu, cievu, ktorou sa krv presúva z hlavy do srdca. Tlak z toho môže spôsobiť silné bolesti hlavy.

3 – Bolesť chrbta a ramien

Tieto príznaky súvisia s konkrétnym typom rakoviny pľúc, ktorý postihuje najmä ženy. Ide o adenokarcinóm. Tento typ môže tiež vytvárať tlak na rebrá a chrbticu.

4 – Silná únava

Môže byť príznakom jednoduchých ochorení, ale môže byť aj dôvodom na podozrenie po dobrom spánku. Je pravdepodobné, že máte zdravotný problém, ktorý vyčerpáva energetické zásoby tela.

5 – Depresia a výkyvy nálad

Štúdia vedcov z Oxfordskej univerzity zistila, že značná časť pacientov s rakovinou trpí depresiou a úzkosťou. To môže byť tiež silným indikátorom prítomnosti ochorenia.

6 – Trvalý a pretrvávajúci kašeľ

Ak kašeľ pretrváva aj po liečbe a v spúte sa objaví krv, je dôležité vyhľadať lekára, pretože je to príznak rakoviny pľúc.

7 – Chrapľavý hlas

Môže byť dôsledkom infekcie, dehydratácie alebo fajčenia. Pri správnej liečbe môže zmiznúť do niekoľkých dní. Ak však pretrváva a trvá dlhšie ako 3 týždne, je vhodné vyhľadať lekára, pretože môže znamenať prítomnosť rakovinového nádoru, ktorý poškodzuje hlasivky.

8 – Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

Ak dôjde k náhlemu, nevysvetliteľnému úbytku hmotnosti bez zmeny stravovacích alebo pohybových návykov, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Drastický úbytok hmotnosti môže byť znakom toho, že telo spotrebúva živiny a rezervy v boji proti chorobe.

Môžete tiež pocítiť stratu chuti do jedla.

9 – Ťažkosti s prehĺtaním

Ak máte ťažkosti s prehĺtaním a bolesť bez alergie, infekcie alebo zápalu, je pravdepodobné, že vám hrdlo alebo pažerák blokuje nádor.

10 – Bolesť na hrudníku

Ako už bolo spomenuté, adenokarcinóm sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Môže spôsobiť silnú bolesť v hrudníku, ako aj v chrbte a ramenách.

Tieto príznaky však môžu byť spôsobené aj ochorením, ktoré nie je závažné, preto netreba hneď vyvolávať paniku a dať sa preventívne skontrovať či je všetko v poriadku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*