11 skutočných príčin neustálej bolesti nôh, ktoré sa skrývajú hlboko v pozadí!

Ťažkosť a opuch nôh a bolesť, ktorú pociťujeme, nám môžu brániť v užívaní si života a môžu nám znepríjemniť najlepšie dni. Bolesti nôh by sa mali čo najskôr odstrániť, či už sú dočasné alebo trvalé.

Našťastie, vo väčšine prípadov môžete problém vyriešiť sami. V opačnom prípade je potrebné navštíviť odborníka, ktorý vám poskytne lekársku pomoc. Ak sa chcete zbaviť nepríjemnej bolesti nôh, musíte zistiť príčinu.

Tu je 11 príčin, ktoré môžu spôsobovať ťažkosti.

 • Plantárna fascitída

Zápal spojivového väziva, ktoré prechádza chodidlom. Toto bežné zápalové ochorenie spôsobuje bolesť päty. Náhly nástup bolesti nastáva ráno, keď urobíte prvé kroky po prebudení.

Tento chronický stav sa dá liečiť masážou, vložkami alebo odstránením poškodeného tkaniva.

 • Nadmerná hmotnosť

Kilá navyše zvyšujú záťaž na nohy. Na túto bolesť sa často sťažujú ženy s nadváhou a tehotné ženy.

Bolesti nôh a priberanie na váhe môžu byť spôsobené viacerými problémami, napríklad plantárnou fasciitídou, tendonitídou (zápalom puzdra spojivového tkaniva), poklesom členku, artritídou.

Ak je príčinou vašej bolesti nadváha, možno budete chcieť nosiť ortopedickú obuv a vykonávať cvičenia, ktoré znižujú bolesť a posilňujú nohy.

 • Mozole

V dôsledku častého trenia a tlaku sa na určitých miestach chodidla môžu objaviť mozole. Vysoké podpätky, ploché a tesné topánky môžu mať zlý vplyv na pokožku nohy. Ortopedická obuv a kvalitná športová obuv môžu pomôcť minimalizovať tlak.

Mozole vám môže odstrániť odborník v kozmetickom salóne alebo si ich môžete odstrániť aj sami doma.

 • Kŕč v prstoch

Mnohí ľudia trpia kŕčmi v prstoch alebo chodidlách. Môže byť spôsobená nedostatkom vody, nedostatkom živín, únavou atď. Najčastejšie sa vyskytuje v ranných hodinách, ale bolesť môže trvať celý deň.

Aby ste sa zbavili kŕčov, musíte dbať na príjem elektrolytov a nosiť pohodlnú obuv.

 • Ploché nohy

Väčšina ľudí si myslí, že to nie je vôbec vážny stav. Môže však spôsobiť vážne problémy. Niektorí ľudia zdedia ploché nohy, ale môžu sa vyvinúť aj neskôr.

Nie každý pociťuje bolesť, ale ak máte nepríjemné pocity na chodidle alebo päte, možno by ste sa mali vzdať vysokých podpätkov.

Možno budete potrebovať ortopedickú obuv alebo vložky.

 • Nevhodná obuv

Pri hľadaní príčiny bolesti nôh sa tomuto faktoru nevenuje dostatočná pozornosť. Častou príčinou bolesti je nosenie nevhodnej obuvi. Môže tiež spôsobovať otlaky, deformácie prstov na nohách, mozole, zranenia a ploché nohy.

Snažte sa chodiť čo najviac naboso v interiéri aj exteriéri, najmä v tráve alebo piesku.

 • Artritída

Osteoartróza postihuje najmä starších ľudí, keď sa kĺby na nohách opotrebujú a zapália. Postihuje najmä päty, prsty na nohách a členky. Na artritídu sa však sťažuje čoraz viac ľudí mladších ako 40 alebo 30 rokov.

Môže vyvolať bolesť pri chôdzi. Bolesti sa môžete zbaviť pomocou liekov proti bolesti, ortopedickej obuvi a oplatí sa aj schudnúť.

 • Zarastajúce nechty na nohách

Okrem toho, že zarastajúce nechty na nohách nie sú estetické, môžu byť aj bolestivé. Je potrebné, aby ich odstránil odborník. Zarastajúce nechty na nohách môžu byť spôsobené aj prirodzeným rastom samotných nechtov, tesnou obuvou a nesprávnou pedikúrou.

 • Stresová zlomenina

Na rozdiel od bežnej zlomeniny kosti je stresová zlomenina výsledkom nahromadenia mnohých malých úrazov a mikrozlomenín. Tento stav je často spôsobený únavou kosti z opakovaného zaťaženia.

Tento stav by mal diagnostikovať odborník. V rámci liečby sa noha zafixuje dlahou a môžu sa použiť barle.

 • Zápal Achillovej šľachy

Achillova šľacha vedie od plošky nohy k päte. V prípade zápalu šliach sú tieto svaly opuchnuté, zapálené a bolestivé. Najčastejšie sa s ním stretávajú bežci, ale môže sa stať komukoľvek.

Na prevenciu zápalu Achillovej šľachy je vhodné vykonávať gymnastické cvičenia, naťahovať šľachu pomocou prednej odpruženej časti chodidla a ošetrovať ju ľadovaním a tlakovou bandážou.

 • Mortonov neurinóm

Ochorenie je charakterizované zápalom tkaniva a nervov. Príznaky zahŕňajú akútnu lokalizovanú bolesť medzi prstami na nohách, necitlivosť, brnenie a pálenie. Problému sa oplatí zbaviť s pomocou odborníka, ktorý vám odporučí aj vhodnú obuv a vložky.

V komplikovanejších prípadoch sa poraďte s lekárom.

Nezabúdajte, že vaše telo je dobre organizovaný a riadený systém, v ktorom je všetko prepojené. Preto neexistuje nič také ako drobný zdravotný problém. Starajte sa o svoje nohy a ak pocítite bolesť, neignorujte signály svojho tela.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*