15 príznakov, že máte nedostatok vitamínu D!

Vitamín D alebo “slnečný vitamín” je rozpustný v tukoch a ovplyvňuje funkciu takmer 2 000 rôznych génov. Jeho azda najdôležitejšou vlastnosťou je, že je zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu v tele.

Dostatočný príjem vitamínu D uľahčuje fungovanie imunitného systému a je nevyhnutný pre správny vývoj kostí a zubov a pre zvýšenú odolnosť voči niektorým chorobám.

Tu je 15 príznakov, ktoré vám pomôžu zistiť, či máte nedostatok vitamínu D.
 • 1. Svalová slabosť.

Mali by ste si uvedomiť, že svalová slabosť sa môže prejavovať celkovou únavou organizmu. Predovšetkým by ste mali vždy počúvať svoje telo. Opäť platí, že ak spozorujete niečo závažné iné ako zvyčajne, odporúča sa obrátiť sa na lekára, aby vás vyšetril.

Ak pociťujete všeobecnejšiu únavu organizmu, tieto problémy so svalovou slabosťou môžu zostať nepovšimnuté celé mesiace.

 • 2. Bolesť kostí

Vyhýbanie sa slnku aj mliečnym výrobkom môže spôsobiť nedostatok vitamínu D, čo môže viesť k bolesti kostí. Môže byť ťažké rozlíšiť, či má pôvod vo svaloch alebo v kĺboch, ale zvyčajne sa prejavuje ako hlboká, celotelová bolesť, ktorú nemožno izolovať na presnú oblasť.

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu pomôcť odlíšiť bolesť kostí od bolesti svalov. Svalová bolesť je zvyčajne centralizovaná na jednom mieste a pri pohybe alebo fyzickej aktivite opúcha.

Na druhej strane bolesť kostí je širšia a hlbšia. O tom, či pociťujete bolesť kostí alebo svalov, vám napokon najlepšie napovie zdravotnícky personál. Vykonajú magnetickú rezonanciu alebo röntgenové vyšetrenie vášho tela a pomôžu vám určiť zdroj vašej bolesti.

Ak je podozrenie, že príčinou vašich ťažkostí je vitamín D, bude vám pridelené užívanie doplnkov na odstránenie problému.

 • 3. Neustále problémy s dýchaním

Štúdie ukazujú, že vitamín D môže pomôcť chrániť pred ochoreniami dýchacích ciest, a to najmä u detí. Ak má vaše dieťa ťažkú astmu, možno budete chcieť zvýšiť jeho príjem vitamínu D.

Pretrvávajúce problémy s dýchacími cestami sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Niekto, kto týmito problémami trpí, môže ľahko pociťovať závraty po úlohe, ktorú by za normálnych okolností zvládol pokojne.

Problémy s dýchaním musí riešiť lekár, a to okamžite, pretože to môže viesť k ďalším problémom. Často sa stáva, že osoba trpiaca pretrvávajúcimi problémami s dýchaním trpí aj úzkostnou poruchou, napríklad záchvatmi paniky.

Problémom s dýchaním a s nimi spojeným problémom s panikou sa môžete vyhnúť tým, že budete mať dostatok vitamínu D!

 • 4. Potiaca sa hlava

Pred rokmi sa lekári pýtali nových matiek, či sa hlava ich novorodencov potí viac, ako je bežné. To môže byť veľmi skorým znakom toho, že dieťa má nedostatok vitamínu D.

Ak dojčíte, môže byť užitočné jesť viac potravín bohatých na vitamín D. Potraviny, ktoré obsahujú vyššie koncentrácie vitamínu D, sú tučné ryby (napríklad tuniak), pomarančový džús, sójové mlieko a niektoré obilniny a mliečne výrobky, ktoré sú obohatené vitamínom D, napríklad syr.

 • 5. Depresia

Ukázalo sa, že slnko je nevyhnutné na udržanie úsmevu na tvári. Vitamín D sa často označuje ako “slnečný vitamín”, pretože ho aktivujú slnečné lúče. Ak žijete na mieste, kde je menej slnečného svetla ako zvyčajne, nedostatok svetla vám môže doslova zničiť náladu.

Táto základná živina pomáha neurotransmiterom vášho mozgu produkovať serotonín, ktorý ovplyvňuje pocity šťastia.

Štúdie spájajú nízke hladiny vitamínu D s epizódami depresie. Platí to najmä v zimných mesiacoch kvôli nedostatku slnečného svetla v tomto ročnom období.

Vedci zatiaľ nedokázali pochopiť, ako vlastne vitamín D v mozgu pôsobí, ale každým rokom sa dozvedajú viac a viac. Počet legitímnych štúdií na túto tému sa s väčším pochopením ich súvislostí len zvyšuje. Vedci veria, že časom sa odhalí úplná pravda o súvislosti medzi vitamínom D a depresiou.

Na Aljaške a v iných oblastiach s podstatne menším množstvom slnečného žiarenia sa depresia spôsobená nedostatočným vystavovaním sa slnečnému žiareniu veľmi vážne považuje za zdravotný problém. Obyvatelia sú vyzývaní, aby si zakúpili “svetelné boxy”.

Tieto zariadenia vyžarujú svetlo lekárskej kvality a môžu pomôcť udržať hladinu vitamínu D počas tmavých zimných mesiacov.

 • 6. Chronické infekcie

Je známe, že vitamín D ovplyvňuje viac ako 2 000 génov v ľudskom tele, takže nie je prekvapením, že sila imunitného systému nášho tela súvisí aj s tým, koľko vitamínu D prijímame.

Ak je v tele spracované zdravé množstvo vitamínu D, imunitný systém je odolný a dokáže bojovať proti infekciám a chorobám. Nedostatok vitamínu D však môže byť pre vaše celkové zdravie zničujúci a môže vás vystaviť neustálym útokom na vaše zdravie.

Vyšetrenie krvi u vášho lekára vám výrazne pomôže určiť smer, ktorým sa máte uberať, vylúčiť vážne zdravotné problémy, ako aj pomôcť určiť príčinu vašich infekcií. Ak problém súvisí s vitamínom D, mali by ste užívať dostatok doplnkov stravy a veľa sa vystavovať slnku!

Doplnky vitamínu D sa predávajú všade, ale uistite sa, že vám lekár pomôže vybrať najlepšie možnosti podľa vašich zdravotných potrieb.

 • 7. Kardiovaskulárne ochorenia

Kardiovaskulárne ochorenia sú ochorenia srdca, ktoré môžu okrem iného zahŕňať poškodené cievy alebo časté zrážanie krvi. Konkrétne existujú dôkazy, že vitamín D môže súvisieť so srdcovými problémami.

Články uverejnené Národným inštitútom zdravia ukázali, že nedostatok vitamínu D môže viesť k kongestívnemu zlyhaniu srdca. Niektoré kardiovaskulárne príznaky spojené s týmto ochorením, ktoré sa dajú ľahšie spozorovať, sú závraty, silné nadúvanie (najmä v nohách), problémy s dýchaním a bolesť na hrudníku.

Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Uistite sa, že vaše telo udržiava správne množstvo na ochranu pred rizikom srdcového ochorenia.

Cvičením a denným príjmom odporúčaného množstva živín pomáhate svojmu telu vyhnúť sa vážnym kardiovaskulárnym problémom, ktoré sa môžu potenciálne vyskytnúť v tomto období.

 • 8. Psoriáza

Psoriáza sa môže prejavovať ako šupinatá vyrážka na pokožke hlavy alebo iných častiach tela. Často ju môže vyvolať stres. Hoci psoriáza nie je vždy spojená s nedostatkom vitamínu D, tento vitamín sa niekedy počas liečby používa.

Klinika Mayo tvrdí, že ak máte nedostatok vitamínu D, pre vaše telo bude ťažšie brániť sa proti psoriáze. Na psoriázu neexistuje liek, ale liečbou sa dá kontrolovať. Okrem zníženia stresu a užívania vitamínu D existujú aj ďalšie metódy na riešenie problémov spôsobených psoriázou.

Napríklad na zlepšenie šupinatých vyrážok na hlave sa môžu predpísať špeciálne šampóny obsahujúce lieky. V závislosti od závažnosti vášho stavu existujú aj masti a iné lieky, ktoré by mohli pomôcť znížiť nepríjemné pocity spôsobené psoriázou.

 • 9. Chronická bolesť

Ak pociťujete chronickú, rozptýlenú bolesť v celom tele, môže to byť čiastočne spôsobené nedostatkom vitamínu D. Túto súvislosť objavili vedci len nedávno. V roku 2010 začali vedci hľadať súvislosť medzi chronickou bolesťou a nedostatkom vitamínu D.

Štúdie teraz ukázali, že nízka hladina vitamínu D môže ovplyvniť pravdepodobnosť, že človek bude mať chronickú bolesť: doplnky stravy môžu niekedy pomôcť zmierniť ju.

Ak chcete vyskúšať predbežný test, aby ste zistili, či to, čo prežívate, je to isté ako chronická bolesť, lekári majú odporúčanie: poklepte si na povrch hrudníka známy ako hrudná kosť (nazývaná aj hrudná kosť).

Ak pri stlačení tejto oblasti pocítite ostrú bolesť, pravdepodobne pociťujete chronickú bolesť spojenú s nedostatkom vitamínu D.

 • 10. Únava

Vitamín D je jedným zo základných vitamínov pre vaše telo, ktoré produkuje energiu, a bez neho sa môžete väčšinu dňa cítiť unavení. Bez energie môžete začať negatívne meniť svoje každodenné správanie, čo môže ovplyvniť aj vaše celkové zdravie .

Neustála únava môže prispieť k ďalším príznakom spôsobeným nízkym množstvom vitamínu D v tele. Ak patríte do kategórie, ktorá vás núti vyhýbať sa intenzívnej činnosti alebo slnečnému žiareniu, ste oveľa náchylnejší na problémy, ako sú depresie alebo zmeny nálad.

 • 11. Hypertenzia

Harvardská univerzita uskutočnila štúdiu, ktorá ukázala, že ženy s nízkou hladinou vitamínu D majú o 67 % vyššie riziko hypertenzie. Hypertenzia je stav, keď má človek nadmerne vysoký krvný tlak.

Vysoký krvný tlak môže výrazne zvýšiť riziko vážnych zdravotných problémov, ako sú infarkt a mŕtvica. Dá sa určiť bez krvných alebo lekárskych testov, ale je potrebná formálna diagnóza od lekára.

 • 12. Idiotropia

Vitamín D ovplyvňuje aj hladinu serotonínu v mozgu, ktorý ovplyvňuje vašu náladu. Ak sa cítite mrzutí, môže to byť preto, že neprodukujete dostatok serotonínu!

Vitamín D pomôže udržať vašu náladu v rovnováhe a zabezpečí, aby váš mozog dostával dôležité živiny, ktoré potrebuje na to, aby zostal plný energie a sústredený. Pre ľudí, ktorí nezvládajú príliš veľa priameho slnka, sú ľahko dostupné doplnky stravy, ktoré sú skvelým posilňovačom serotonínu!

 • 13. Chronické ochorenie obličiek

Obličky pomáhajú odstraňovať odpad z krvi. Keď nefungujú správne, váš krvný obeh sa môže naplniť odpadom. V skutočnosti lekári nedávno spojili zdravie obličiek s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Zistili tiež, aký dôležitý môže byť pre zdravie vašich obličiek vitamín D.

Ako zistíte, či sa u vás vyskytuje chronické ochorenie obličiek? Môže to byť ťažké, pretože problémy niektorých pacientov s obličkami sa dajú zistiť len pomocou laboratórnych testov.

Existujú však niektoré zjavné príznaky:

Ak u vás dochádza k neúmyselnému úbytku hmotnosti, môže to byť znakom zlej funkcie obličiek.

 • 14. Znížená výdrž.

Ak ste športovec a bez zjavnej príčiny pozorujete pokles vytrvalosti, môže to byť spôsobené nízkou hladinou vitamínu D. Odborníci v športových kruhoch si uvedomujú, že vitamín D je životne dôležitý pre hladinu energie, najmä pokiaľ ide o vytrvalosť.

V ideálnom prípade by sa vaša výdrž mala vrátiť, ak máte hladinu vitamínu D na normálnej úrovni. Vyskúšajte výživový doplnok v prášku, ktorý sa dá primiešať do smoothies alebo proteínových kokteilov!

Rýchlo uvidíte, že zvýšenie dávky vitamínu D môže skutočne zlepšiť váš výkon.

 • 15. Ľudia nad 50 rokov

Ak máte 50 rokov alebo viac, je vysoká pravdepodobnosť, že už máte nedostatok vitamínu D. Telo s pribúdajúcim vekom neprodukuje toľko vitamínu D, preto by ste sa mali vždy uistiť, že získavate dostatok vitamínu D z iných zdrojov.

Či už prostredníctvom doplnkov stravy alebo len obyčajného starého slnečného žiarenia, snažte sa počas svojho života sledovať príjem vitamínu D.

Podeľte sa o článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*