5 príčin, prečo sa nadmerne potíte počas spánku!

Aj keď je postoj k poteniu často negatívny, ide o proces, ktorý je nevyhnutný na normálne fungovanie tela. Odstraňuje z tela toxíny, udržuje telesnú teplotu av neposlednom rade aj rovnováhu soli. Problém môže nastať vtedy, keď sa jedná o nadmerné potenie.

Potenie – prirodzená funkcia kože

Potenie je bežnou reakciou tela a za bežných podmienok človek denne vylúči pol litra potu. Tento objem sa zväčšuje pri zvýšenom príjme tekutín, vysokej teplote okolia, emocionálnej záťaži alebo pri zvýšenej pohybovej aktivite.

Zvýšené potenie nastáva aj v dôsledku bojovania tela proti chorobám, ide napríklad o potenie pri chrípke.

V našej koži sa nachádzajú dva druhy potných žliaz: malé a veľké. Pot v malých žľazách je bez zápachu a tvorí ho 99% voda, v ktorej sa nachádzajú minerály, močovina, kyselina mliečna, vitamíny a iné látky.

Veľké potné žľazy začínajú plniť svoju funkciu až v puberte a zodpovedajú za typický pach každého človeka. Pot z nich obsahuje množstvo organických látok, ktoré sú živnou pôdou na zvýšené množenie baktérií.

5 najčastejších príčin nadmerného potenia

Patríte k tým, ktorí sa ráno budia a sú úplne mokrí? Možno si myslíte, že nadmerné potenie je výsledkom tvrdého spánku. Pokiaľ sa to však stáva pravidelne, môže za to množstvo faktorov. Poznaním príčin mnohokrát pomôžete zastaviť alebo čiastočne obmedziť nadmerné potenie počas spánku.

1. Užívanie liekov

Pokiaľ užívate pravidelne nejaké lieky, môžu byť príčinou nadmerného potenia. Hlavne ak užívate hormonálne prípravky, antidepresíva, či lieky na reguláciu hladiny cukru v krvi, kortikoidy, kortikosteroidy a mnohé ďalšie. Aj niektoré výživové doplnky môžu spôsobovať návaly potenia.

2. Žena užíva pilulky

Pokiaľ sa to týka aj vás, určite lieky nevysádzajte, ale vyhľadajte lekára. Ten vám pomôže zmeniť lieky alebo ich dávkovanie upraví tak, aby čo najmenej spôsobovali nadmerné potenie počas spánku.

3. Zlá životospráva

Medzi najčastejšie príčiny nadmerného potenia patrí aj zlý životný štýl ľudí, a to veľké prejedanie či ťažké aj korenené jedlá pred spaním. K tomu je pridružená obezita či nadváha, čo má na potenie veľký vplyv, pretože tuk zahrieva.

Nadmerné potenie počas spánku môže spôsobiť aj prehnané pitie kávy či alkoholu, alebo jedenie neskoro večer.

Najlepším riešením je obmedziť v jedálničku ostré a slané jedlá či mastné aj vyprážané. Tým jednoducho schudnete a prospejete problému s nadmerným potením. Obmedzte jedenie tesne pred spaním, nejedzte nezdravé jedlá a nepite kávu ani alkohol.

Nielenže môžete obmedziť nadmerné potenie, ale vám to pomôže aj pri problémoch pri zaspávaní.

4. Nevhodné prostredie

Ak sa budíte uprostred noci mokrí, môžu za to aj úplne bežné veci. Patrí medzi ne prekúrená alebo príliš málo vetraná miestnosť, ďalej hrubá prikrývka, či teplé a nevhodné oblečenie.

Krásne a ľahké syntetické prikrývky sú na prvý pohľad pohodlné, ale počas spánku sa teplota tela pod nimi zvyšuje, čo vedie k nadmernému poteniu. To isté sa dá povedať o pyžame.

Pred spaním izbu poriadne vyvetrajte a upravte v nej teplotu na cca 18°C. Obliečky a pyžamo prispôsobte teplote v izbe a aktuálnemu počasiu.

Najvhodnejšie sú obliečky a pyžamá z prírodných materiálov, ktoré umožňujú pokožke dýchať aj počas spánku a pri ich používaní nedochádza k rušeniu prirodzenej termoregulácie. Absorbujú vlhkosť, nezhromažďujú statickú elektrinu a nevytvárajú prehriatie tela.

5. Vážne ochorenie

Pokiaľ sa pravidelne a nadmerne potíte počas spánku a všetky bežné príčiny ste už vylúčili, chyba môže byť vo vašom zdraví. Je množstvo ochorení, ktoré môžu súvisieť s nadmerným potením, a preto pokiaľ ste už vyčerpali všetky možnosti, je potrebné sa zaoberať aj vaším zdravotným stavom.

Nadmerné potenie počas spánku môže znamenať nejaké závažné ochorenie. Medzi najčastejšie ochorenia, pri ktorých sa ľudia nadmerne potia, patria: poruchy štítnej žľazy, chronické zápalové ochorenia, tuberkulóza, epilepsia, infekcia v tele, ale aj nádorové alebo niektoré neurologické ochorenia, či mnohé ďalšie.

U žien býva častou príčinou menopauza, ktorá býva sprevádzaná návalmi tepla. Ďalej je to tehotenstvo, kedy sa ženy viac potia najmä v prvom a treťom trimestri, alebo aj niekoľko týždňov po narodení dieťaťa.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*