5 štádií psychogénnej smrti: Veľmi vážna choroba, o ktorej by ste mali vedieť!

Psychogénna smrť je však choroba, pri ktorej človek nedokáže prekonať svoj problém a namiesto toho si zvolí smrť. Psychogénna smrť môže nastať až tri týždne po objavení sa príznakov! V tomto prípade osoba netrpí žiadnou špecifickou fyziologickou chorobou, ale zomiera, pretože nechce žiť.

Tento fenomén bol prvýkrát objavený medzi vojnovými zajatcami a stroskotancami, ktorí utrpeli takú ťažkú traumu, že sa radšej rozhodli vzdať sa života, než by mali žiť. Psychogénna smrť je vyvolaná závažným traumatizujúcim faktorom, ktorý u človeka vyvoláva pocit, že už niet inej cesty úniku.

Osoba reaguje na zdanlivo beznádejnú situáciu hlbokou apatiou a radšej sa stiahne zo života.

  • Psychogénna smrť je existujúce ochorenie, ktoré si nemožno zamieňať s depresiou alebo samovraždou.

Podľa Johna Leacha, člena výskumnej skupiny “Medicína v extrémnych podmienkach” na univerzite v anglickom Portsmouthe, môže smrť bohužiaľ nastať veľmi rýchlo, už o tri týždne, zrejme bez vážnej príčiny.

  • Odborníci rozlišujú 5 fáz psychogénnej smrti!

1. Sociálne stiahnutie
Človek nie je ochotný vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, radšej žije vo svojej vlastnej pohodlnej bubline a úplne ignoruje spoločnosť, rodinu a priateľov.

2. Apatia
Nezaujíma sa o nič, vrátane toho či sú najbližší príbuzní nažive alebo mŕtvi. Je úplne ľahostajný ku všetkému, čo sa deje a stráca všetku vitalitu a energiu.

3. Abulia
Apatia sa stupňuje až do takej miery, že pozastaví bežné denné aktivity, odmieta hovoriť alebo prijímať akékoľvek jedlo či tekutiny.

4. Psychická akinézia
Osoba nereaguje na žiadne fyzické podnety vrátane intenzívnej bolesti. Ak sa neposkytne lekárska pomoc, nastane smrť.

5. Psychogénna smrť
Koniec procesu, keď sa človek rozhodne vzdať a zvolí si smrť.

Buďte opatrní a ak poznáte niekoho s podobnými príznakmi, treba mu okamžite vyhľadať odbornú pomoc. Ak je tento článok pre Vás užitočný zdieľajte ho aj s ostatnými.
Written By
More from redakcia
Čokoládová torta EUFORIA: Božský dezert na špeciálne príležitosti!
Ingrediencie piškótové cesto: 6 vajec zvlášť – žĺtky a bielky 180 g...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *