6 druhov potravín, ktoré poskytujú výživu pre lepšie vlasy a nechty!

Ak chcete vyzerať dobre, musíte sa o svoje telo starať zvonka aj zvnútra. To však neznamená, že sa musíte starať len o svoju pokožku. Nechty a vlasy si vyžadujú samostatnú pozornosť. Oveľa dôležitejšie ako kvalitná kozmetika je dodávať im správnu stravu, ktorá obsahuje všetky pre ne dôležité látky.

Preto majte vždy na pamäti jednu vec – pre úžasne vyzerajúce vlasy, o ktorých tak veľmi snívate, budete musieť začať niečo robiť už pri najbližšom jedle.

Na čo nezabudnúť pri starostlivosti o nechty a vlasy

Už vieme, že kvalita našej pokožky, vlasov a nechtov závisí vo veľkej miere od našej stravy. Medzi nimi je však jeden podstatný rozdiel. Zatiaľ čo zmeny na koži spôsobené zmenou stravy (alebo v dôsledku stresu) sa prejavia takmer okamžite, v prípade nechtov a vlasov je časový odstup o niečo dlhší.

Vlasy a nechty sa skladajú prevažne z keratínu. Preto je dôležité zamerať sa na tie vitamíny a minerály, ktoré ovplyvňujú jeho tvorbu. Existujú však aj iné faktory mimo stravy, ktoré ju ovplyvňujú, ako napríklad:

 • hormonálna nerovnováha
 • úroveň stresu
 • nedostatok fyzickej aktivity
 • fajčenie

Ak je niektorý z vyššie uvedených faktorov prítomný vo zvýšenej miere, žiadna diéta nedokáže zázraky. Nezúfajte však. Stále existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste svoj súčasný stav ovplyvnili k lepšiemu. Ak sa vám podarí upraviť si stravu a konzumovať potraviny, ktoré obsahujú všetko potrebné, budete na dobrej ceste k silnejším a kvalitnejším vlasom a nechtom.

Čo jesť pre lepší vzhľad vlasov a nechtov?

Tu už nasleduje zoznam potravín, ktoré podporujú zdravie vlasov a nechtov:

 • Losos
  Okrem toho, že obsahujú veľké množstvo vitamínu D a kvalitných bielkovín (ktoré sú nevyhnutné pre silné vlasy), ich hlavnou výhodou je obsah omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny zohrávajú dôležitú úlohu pri raste vlasov, ale telo si ich nedokáže samo vyrobiť.

Štúdie ukázali, že korienky nechtov a vlasov sú z veľkej časti tvorené týmito mastnými kyselinami. Nachádzajú sa dokonca aj v kožnom maze, ktorý produkuje pokožka hlavy a ktorý ju má udržiavať dobre hydratovanú a bez lupín. Ak nemáte radi lososa, omega-3 môžete získať z iných potravín, ako sú sardinky, sleď, pstruh, makrela, tekvicové semená, ľanový olej, avokádo a orechy.

 • Oriešky
  Okrem spomínaných omega-3 mastných kyselín obsahujú orechy aj veľké množstvo biotínu a vitamínu E. Tieto látky chránia DNA pred poškodením a okrem toho biotín priamo zabraňuje vypadávaniu vlasov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby ste ho mali vždy dostatok.
 • Srvátka
  Keratín vo vlasoch a nechtoch sa skladá prevažne z bielkovín. V prípade ich nedostatku prechádzajú vlasové korienky do tzv. pokojovej fázy. V praxi to znamená vypadávanie vlasov.

Skúste preto do svojho jedálnička zaradiť srvátku. Stačí pridať jednu odmerku do ranného nápoja. Ďalším bonusom srvátky je, že potláča hlad. Vďaka tomu je ideálny aj pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

 • Šošovica
  Áno, je pravdivé príslovie, že dobré veci prichádzajú v malých baleniach. To platí najmä pre šošovicu. Táto nenápadná strukovina je plná živín, ako sú železo, zinok, bielkoviny a biotín – všetky dôležité látky pre rast a kvalitu vlasov a nechtov.
 • Špenát
  Špenát možno nie je obľúbenou potravinou každého z nás, ale faktom zostáva, že obsahuje príliš veľa dôležitých látok pre nechty a vlasy na to, aby sme ho ignorovali. Ide najmä o živiny ako betakarotén, kyselina listová alebo vitamín C, ktoré pomáhajú vlasom a nechtovým korienkom zostať silné a zdravé.
 • Sladké zemiaky
  Sladké zemiaky sú mimoriadne bohatým zdrojom beta karoténu. Ľudia s nedostatkom vitamínu A majú nielen problémy so zrakom, ktoré sa najčastejšie spájajú s nedostatkom vitamínu A, ale aj s lupinami a svrbením pokožky hlavy.
Ak sa Vám článok páčil, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi na Facebooku :).
Written By
More from redakcia
Zmes na pestovanie dlhých a hustých mihalníc za 7 dní!
Chcete si nechať narásť dlhšie mihalnice? Môžete vyzerať atraktívnejšie tak, že vaše...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *