Ak ste doteraz nevyužívali šalviu, určite to napravte: Toto všetko dokáže a takto pomôže!

Hlavné aktívne zložky šalvie sa nachádzajú v éterickom oleji rastliny. Je dôležité vedieť, že kvôli svojim potenciálnym toxickým účinkom sa éterický šalviový olej nemôže používať na liečenie. Na tieto účely je oveľa vhodnejšia šalvia muškátová (Salvia sclarea), ktorá obsahuje všetky prospešné vlastnosti liečivej šalvie, ale nie je toxická.

Pri správnom použití je šalvia mimoriadne užitočná bylina. Vďaka obsahu éterického oleja a trieslovín je možné ju použiť proti angíne, kašľu, chrapotu a ako výplach je vhodný na ošetrenie ústnej dutiny a hnisavých zubov. (Toxický tujón sa odparí asi po piatich minútach varenia.)

  • Pri konzumácii na prázdny žalúdok teplý šalviový čaj znižuje hladinu cukru v krvi a vďaka horkej chuti výborne potláča chuť do jedla.
  • Zmierňuje zápal, potenie, má sťahujúce a antibiotické účinky. Jedna z najlepších bylín na čistenie krvi, najmä na ekzémy, dnu a ťažko sa hojace rany.
  • Odporúča sa na kúpanie v prípade hemoroidov a je vhodná na vonkajšie hojenie rán a vlhkých ekzémov.
  • Uvoľňuje svaly tráviaceho systému, čím uľahčuje ľahšie trávenie a upokojuje tráviaci systém spôsobený plynatosťou alebo bolesťami žalúdka.
  • Blahodárne pôsobí na zápaly spôsobené psoriázou a inými kožnými chorobami.

  • Popálenina sa hojí rýchlejšie a zmierňuje tiež svrbenie, pocit pálenia. Udržuje pokožku mladistvú, reguluje sekréciu kožného mazu a tým redukuje akné.
  • Ak sa vmasíruje do pokožky hlavy, môžu lupiny zmiznúť a vypadávanie vlasov sa zníži.
  • Chladený odvar z nej vyrobený zmierňuje potenie, mali by ste vypiť 2 – 3 polievkové lyžice šalviového čaju 3 – 4 krát denne. Pri teplej konzumácii stimuluje potenie, čo je dobré, ak sa chcete zbaviť toxínov alebo máte horúčku.
  • Odporúča sa pri prechladnutí, ale aj vtedy, ak je v tele príliš veľa nahromadenej vody, pretože ju pomáha zbaviť sa odparovaním cez pokožku.

Šalviový čaj konzumujte aj pri nachladnutí, chrípke, angíne, bronchitíde, opuchnutí lymfatických uzlín alebo vypadávaní vlasov. Ak ju pijeme s medom, je to vynikajúci odstraňovač šedého zákalu a zbavuje nás tiež prebytočných hlienov.

Akékoľvek problémy s ústami, bolesti zubov, krvácanie z ďasien, zápaly, aftóza atď. používame vypláchnutia šalviovým čajom.

  • Môže sa konzumovať pri hnačkách, ale tiež zmierňuje príznaky PMS.

! Tehotným a dojčiacim matkám sa neodporúča vnútorná konzumácia !

Ak naozaj chcete niečo lahodné, pripravte si šalviové pikantné maslo. Zahrejte sto gramov masla alebo kokosového tuku, potom to posypte, zmiešajte s umytými a sušenými listami šalvie. Keď začne mierne hnednúť, odstavte ho z plameňa, potom prefiltrujte, ochlaďte a uložte do chladničky.

Zdieľajte tento článok a podeľte sa s ním na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Chyby vo výžive, ktorých sa dopúšťame každý deň jedlom a ničíme svoje telo: Stále robíte niektoré z nich?
Čo je „deformované“ jedlo? Jedlo môže byť rôznymi spôsobmi deformované v laboratóriu,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *