6 najdôležitejších funkcií horčíka: Tieto príznaky pocítite, ak ho v tele nie je dostatok!

Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, no je dosť citlivý a pri priemyselnom spracovaní a varení sa ľahko „stratí“.

Srdce pri nej bije v pravidelnejšom rytme, svaly lepšie pracujú a menej spazmujú, ľahšie sa vyrovnávame so stresom, zmierňujeme bolesti hlavy, predchádzame prechladnutiu a znižujeme škodlivé účinky fajčenia.

Dnes je všeobecne známe, že horčík je nevyhnutnou súčasťou ľudského tela a že je potrebný pre činnosť asi 300 rôznych enzýmov.

Je dôležitý pre tvorbu pevných kostí, podieľa sa na tvorbe energie, pomáha pri bolestiach hlavy…

Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, ale je dosť citlivý a pri priemyselnom spracovaní a varení sa ľahko „stratí“, preto je najlepšie jesť potraviny bohaté na horčík čo najčerstvejšie a v plnej forme.

Najlepším zdrojom horčíka je zelená listová zelenina, ako je špenát, ale aj strukoviny a orechy. Nájdete ho v tekvicových semienkach, brokolici, banánoch, hrášku, rybách…

Toto je azda 6 najdôležitejších funkcií horčíka, ktoré sú viac než dostatočnými dôvodmi, prečo sa ho snažiť prijímať dostatok každý deň!

1. Dokáže posilniť kosti a pomôcť proti osteoporóze

Početné štúdie preukázali pozitívny vzťah medzi horčíkom a hustotou kostí u mužov a žien. Dôvodom je, že horčík sa podieľa na stavbe kostí a zvyšuje vstrebávanie vitamínu D.

Dostatok horčíka by mohol hrať dôležitú úlohu aj pri udržiavaní svalovej sily, preto sa tomuto minerálu v žiadnom prípade nevyhýbajte.

2. Môže pomôcť pri depresii a úzkosti

Bolo preukázané, že horčík zlepšuje náladu, či už užívate antidepresíva alebo nie. Niekedy sa mu hovorí „antistresový minerál“ kvôli jeho pozitívnej úlohe v mnohých metabolických funkciách spojených s negatívnymi dôsledkami stresu.

Prečo je dôležité prijímať vitamín K každý deň: V týchto potravinách je ho dostatok!

3. Môže znižovať krvný tlak

Pre ľudí trpiacich hypertenziou môže byť horčík veľmi nápomocný pri znižovaní krvného tlaku. Existuje tiež množstvo výhod pre kardiovaskulárny systém a správny príjem tohto minerálu je spojený so zníženým rizikom infarktu.

4. Môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy a migrény

Zdá sa, že nedostatok horčíka v tele zohráva veľkú úlohu pri vzniku migrén a bolestí hlavy. Dôkazy, ktoré by tieto slová potvrdzovali, však bohužiaľ neexistujú v dostatočnom počte.

5. Podporuje dobrý spánok

Ako starneme, pozorujeme zmeny v spánkových návykoch. Štúdia, ktorá skúmala vplyv horčíka na spánok u ľudí vo veku 60 až 80 rokov, zistila, že tento minerál dokáže udržať tieto zmeny pod kontrolou.

Tým, ktorí spomínané problémy nemajú, môže magnézium pomôcť, pretože upokojí nervy a prispeje k lepšej nálade.

6. Zmierňuje symptómy PMS

Pre mnohé ženy toto obdobie prináša stres, úzkosť, zmeny nálad, plynatosť a bolesti hlavy, čím ovplyvňuje každodenný život.

Štúdie naznačujú, že horčík, ak sa užíva samostatne alebo v kombinácii s vitamínom B6, je výborným pomocníkom pri zmierňovaní niektorých z vyššie spomenutých symptómov.

Príznaky nedostatku horčíka spadajú do 3 kategórií:

Skoré príznaky:

• strata chuti do jedla • nevoľnosť • závrat • vracanie • únava • pocit slabosti

Mierne príznaky:

• necitlivosť • svalové kŕče • zmeny správania • arytmie

Závažné príznaky:

• nízka hladina vápnika v krvi – hypokalciémia • nízka hladina draslíka – hypokaliémia

Ak vás článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*