6 tipov, ako si udržať zdravý mozog!

Zmeny v tele a mozgu sú s pribúdajúcim vekom normálne. Existujú však určité opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste spomalili zhoršovanie pamäti a riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo iného typu demencie.

6 vecí pre lepšie zdravie mozgu podľa dôležitosti
  • 1. Pravidelné cvičenie

Cvičenie má mnoho známych výhod a pravidelná fyzická aktivita prospieva aj mozgu. Viaceré výskumy ukazujú, že u fyzicky aktívnych ľudí je menšia pravdepodobnosť zhoršenia kognitívnych funkcií a nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Tieto výhody vyplývajú zo zvýšeného prietoku krvi do mozgu počas cvičenia. Taktiež má tendenciu pôsobiť proti prirodzenému úbytku mozgových spojení, ku ktorému dochádza počas starnutia, a tým zvrátiť niektoré problémy.

Cvičte niekoľkokrát týždenne 30 až 60 minút. Môžete chodiť, plávať, hrať tenis alebo vykonávať akúkoľvek inú miernu aeróbnu aktivitu, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu.

  • 2. Dobre sa vyspite

Spánok zohráva dôležitú úlohu v zdraví mozgu. Podľa niektorých teórií spánok pomáha odstraňovať abnormálne bielkoviny v mozgu a upevňuje spomienky, čo zlepšuje celkovú pamäť a zdravie mozgu.

Snažte sa spať 7 až 8 hodín za sebou, a nie po častiach 2 až 3 hodiny počas 24 hodín. Trvalý spánok poskytuje mozgu čas na účinnú konsolidáciu a ukladanie spomienok.

Spánkové apnoe poškodzuje zdravie mozgu a môže byť dôvodom, prečo sa vám môže zdať ťažké spať bez prerušenia. Ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych podozrenie na spánkové apnoe, poraďte sa so svojím lekárom.

  • 3. Dodržiavajte stredomorskú diétu

Vaša strava zohráva dôležitú úlohu v zdraví mozgu. Stredomorská strava kladie dôraz na rastlinné potraviny, celozrnné výrobky, ryby a zdravé tuky, ako je olivový olej. Obsahuje menej červeného mäsa a soli ako typická západná strava.

Štúdie ukazujú, že u ľudí, ktorí dôsledne dodržiavajú stredomorskú diétu, je menšia pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Omega mastné kyseliny obsiahnuté v extra panenskom olivovom oleji a ďalších zdravých tukoch sú nevyhnutné pre správnu funkciu buniek, znižujú riziko ischemickej choroby srdca, zvyšujú kognitívne schopnosti a spomaľujú úpadok kognitívnych funkcií u starších ľudí.

  • 4. Zostaňte duševne aktívni

Váš mozog je ako sval: musíte ho používať, aby ste ho nestratili. Mozog môžete udržiavať v kondícii mnohými spôsobmi, napríklad lúštením krížoviek, sudoku, čítaním kníh, hraním kariet alebo skladaním puzzle.

Začleňte do svojich návykov rôzne typy aktivít, aby ste zvýšili ich účinnosť. A nakoniec, nepozerajte dlhé hodiny televíziu, pretože ide o pasívnu činnosť, ktorá málo stimuluje váš mozog.

  • 5. Zostaňte spoločensky aktívni

Sociálna interakcia pomáha predchádzať depresii a stresu, ktoré môžu prispievať k strate pamäti. Hľadajte príležitosti na stretnutia s blízkymi, priateľmi a inými ľuďmi, najmä ak žijete sami.

Výskum spája izoláciu s atrofiou mozgu, takže spoločenská aktivita môže podporiť zdravie vášho mozgu.

  • 6. Udržujte svoje cievy zdravé

Zdravie vašich tepien a žíl je dôležité pre zdravie vášho srdca, ale má zásadný význam aj pre zdravie mozgu. Pravidelne si kontrolujte krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podniknite kroky na udržanie nameraných hodnôt v normálnych medziach.

Zvýšte svoju fyzickú aktivitu, dodržiavajte stredomorskú diétu a znížte príjem sodíka (soli), aby ste znížili krvný tlak a hladinu cholesterolu. Na zdravie mozgu má vplyv aj užívanie tabakových výrobkov a alkoholu, preto pite alkohol len s mierou a nefajčite.

Mierna konzumácia alkoholu je definovaná ako maximálne jeden nápoj denne pre ženy a maximálne dva nápoje denne pre mužov.

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj s ostatnými. 🙂 Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*