7 silných, zdravotných prínosov ženšenu, ktoré potvrdzuje aj veda!

Ženšen je koreň s dlhou históriou používania ako liek. Dnes vedecký výskum potvrdzuje jeho prínos pre zdravie a ochranu pred chorobami. Ženšen sa dnes často používa ako prostriedok na posilnenie imunitného systému a tiež ako afrodiziakum.

Okrem koreňa, ktorý pridávame do jedál a nápojov, je k dispozícii aj vo forme doplnkov v kapsulách.

Výhody a použitie ženšenu
  • 1. Zlepšuje funkciu mozgu

Jednou z najsľubnejších štúdií o prínosoch ženšenu je trojmesačná štúdia, ktorej sa zúčastnili pacienti s Alzheimerovou chorobou. Tí, ktorí užívali ženšen, mali vyššiu kognitívnu výkonnosť v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Mladí ľudia môžu tiež profitovať z kognitívneho zlepšenia, ktoré ženšen poskytuje. V štúdii, ktorej sa zúčastnili deti s ADHD, sa ukázalo, že ženšen v kombinácii s doplnkami omega-3 zlepšuje pamäť a rozsah pozornosti.

V inej štúdii sa ukázalo, že ženšen podávaný zdravým dospelým zlepšuje kognitívne schopnosti pri mentálnych aritmetických úlohách a zmierňuje duševnú únavu.

  • 2. Znižuje vysokú hladinu cukru v krvi

Bioaktívne molekuly ženšenu (ginsenosidy) sú zodpovedné za antidiabetické účinky koreňa u ľudí s prediabetom a cukrovkou 2. typu.

Na pacientoch s cukrovkou sa vykonalo mnoho štúdií a zistilo sa, že ženšen zlepšuje vstrebávanie glukózy a lepšie reguluje tvorbu inzulínu, čím vyvoláva antidiabetické účinky.

  • 3. Zvyšuje libido

Najmä ázijský ženšen je známy tým, že zvyšuje libido a zmierňuje príznaky erektilnej dysfunkcie. V kórejskej a čínskej medicíne je známy ako afrodiziakum. Vedecké štúdie na zvieratách aj ľuďoch potvrdzujú, že posilňuje sexuálne správanie.

V skutočnosti sa ukázalo, že ženšen zvyšuje počet a kvalitu spermií u mužov. V štúdii na ženách v menopauze sa ukázalo, že ázijský ženšen zlepšuje sexuálne vzrušenie.

  • 4. Môže zlepšiť hladinu energie

Ženšen vám môže pomôcť lepšie zvládať stres, zvýšiť hladinu energie a dokonca zlepšiť výkon pri cvičení. Podľa prehľadu 10 štúdií ženšen zvrátil príznaky chronickej únavy už za 15 dní.

  • 5. Pomáha chrániť pred rakovinou

Okrem antioxidačnej podpory a znižovania zápalov má ženšen aj priame protirakovinové účinky. V metaanalýze vedeckých štúdií, ktoré skúmali vplyv ženšenu na riziko vzniku rakoviny, vedci dospeli k záveru, že pravidelné užívanie ženšenu môže znížiť riziko vzniku rakoviny o 16 %.

  • 6. Znižuje hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko srdcových ochorení, pretože jeho hromadenie v krvnom obehu spôsobuje tvorbu arteriálneho plaku.

Chemické látky na rastlinnej báze, ktoré sa nachádzajú v ženšene, môžu pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami tým, že znižujú vysokú hladinu cholesterolu. Štúdie ukazujú, že doplnky ženšenu znižujú hladinu “zlého” (LDL) cholesterolu a zároveň zvyšujú hladinu “dobrého” (HDL) cholesterolu.

  • 7. Znižuje zápal

Chronický zápal je ďalším faktorom, ktorý prispieva k vzniku srdcových ochorení, ako aj iných chronických ochorení. Zistilo sa, že ženšen má silné protizápalové účinky.

V štúdii na zvieratách sa schopnosť ženšenu znižovať zápal pripisovala jeho schopnosti zvrátiť poškodenie mozgu. Pravidelné užívanie ženšenu by mohlo pomôcť predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam, srdcovým chorobám a dokonca aj depresii, ktorá tiež súvisí s chronickým zápalom.

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*