7 úžasných a neuveriteľných spôsobov, ako sa telo dokáže liečiť samo!

Naše telo je nádherne navrhnutý a skonštruovaný systém, ktorý dokáže veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Vždy sa dokáže prispôsobiť našim okolnostiam a odohrať pre nás tie najlepšie možné procesy.

Ak sme dostatočne uvedomelí a pomôžeme tomu, aby to fungovalo, môžeme dosiahnuť všetko, čo chceme. Pozrime sa, akými prekvapujúcimi spôsobmi sa môže liečiť.

  • Pečeň

Pečeň je orgán, ktorý sa dokáže najlepšie regenerovať. Namiesto toho, aby pečeň hojila poškodené tkanivo ako väčšina orgánov, môže nahradiť staré bunky novými. Tento proces je nielen efektívny, ale aj rýchly. Aj po strate 70 % buniek dokáže pečeň obnoviť celú svoju zásobu už za 2 týždne.

  • Črevá

Tenké a hrubé črevo každý deň vykonávajú ťažkú prácu pri trávení a vstrebávaní. Epitelové bunky v čreve filtrujú toxíny a absorbujú dôležité živiny bez toho, aby do krvného obehu prepúšťali cudzie látky. Staré epitelové bunky sa neustále vylučujú a nahrádzajú novými. Vnútorný povrch čreva sa úplne zregeneruje za 5-7 dní.

  • Kosti

Zlomená kosť sa začne hojiť v priebehu niekoľkých hodín po úraze. Na vyčistenie rany sa vytvorí krvná zrazenina. Po týždni alebo dvoch sa zmení na jazvu tvorenú kolagénom. Až o tri týždne neskôr do nej telo zabuduje minerály, aby sa spevnila a vytvorilo sa nové kostné tkanivo.

  • Koža

Pokožka sa pri poranení nielen sama zahojí, ale aj neustále regeneruje. Koža sa skladá z niekoľkých vrstiev a vrchných 18-23 vrstiev buniek sa považuje za mŕtve epitelové vrstvy. Každý deň stratíme približne 30-40 000 buniek, ktoré sú nahradené novými bunkami z nižších vrstiev. Do mesiaca máme úplne novú pokožku.

  • Oči

Rohovka je vonkajšia vrstva oka, ktorá sa neustále obnovuje. V priebehu jedného týždňa až 10 dní sa vrchná povrchová vrstva rohovky odlupuje a odstraňuje slzami, pričom sa na jej mieste vytvárajú nové bunky. Ak epitel poškriabete, proces je ešte rýchlejší. Nové bunky sa v mieste poranenia vytvoria za 1 až 3 dni.

  • Pľúca

V pľúcach pracujú riasinky, ktoré z dýchacích ciest odstraňujú hlieny a iné látky. Fajčenie spôsobuje, že tieto chĺpky strácajú svoju aktivitu, hlieny sa hromadia a dráždivé látky z cigariet môžu spôsobiť zápal a opuch pľúc.

Odvykanie od fajčenia nedokáže úplne obnoviť zdravé pľúca, ale týždeň po poslednom šluku začnete vykašliavať usadený hlien a potom sa opuch a zápal zmenšia a dýchanie bude oveľa jednoduchšie.

  • Mozog

V minulosti si neurológovia mysleli, že mozog, keď dosiahne svoj vrchol, sa už nemôže vyvíjať a tvoriť nové bunky. Pred 20 rokmi vedci oznámili, že mozog môže tvoriť niektoré bunky, ale hovorili aj o fenoméne nazývanom neuroplasticita, ktorý umožňuje mozgu vytvárať nové spojenia medzi nervovými bunkami a vytvárať nové nervové obvody.

Ak napríklad človek utrpí poranenie v oblasti tvorby jazyka, iná časť mozgu môže po vhodnej rehabilitácii prevziať úlohu tejto oblasti a získať späť určité schopnosti.

Zaujímavé však? Zdieľajte tento príspevok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *