Pijete sódu priamo z plechovky? Potom budete mať aj vy husiu kožu!

Môže byť naozaj osviežujúce, keď otvoríte plechovku nealkoholického nápoja a hneď ho vypijete. Samozrejme, vieme, že väčšina limonád je plná cukru a dokonca ani tie bez cukru nie sú zdravé, ale tým sa zoznam nevýhod nekončí.

Samotný obal nie je pre nás veľmi bezpečný a prečo? O tom budeme hovoriť ďalej. Možno nebudete piť nealkoholický nápoj priamo z plechovky, ale nalejete si ho do pohára.

 • 1# Ani to tak nechutí
  Samozrejme, nie je to hlavný dôvod. Ak ste ale veľmi citliví na kovovú chuť, je to preto, že hliník sa môže pomaly, ale isto rozpúšťať v nápojoch. Ak zistíte, že vám nápoj z plechovky nechutí tak ako z fľaše, vyberte si tú druhú možnosť.
 • 2# E.coli
  Je viac ako isté, že plechovky od sódy veľmi dobre tesnia a do nápoja sa nedostane nič z prostredia. Iná vec je, s čím všetkým prišiel obal doposiaľ do kontaktu, pričom časť z neho sa dostáva do kontaktu aj s vašimi ústami, keď pijete priamo z plechovky.
 • 3# Hlodavce
  Všetko, čo sa nachádza na podlahe alebo v blízkosti podlahy v potravinárskom závode, sklade alebo obchode, môže prísť do kontaktu s myšami a potkanmi. Pri iných potravinách aspoň nedostávame obal priamo, ale plechovku limonády najčastejšie vypijeme tak, že sa obal dotýka našich úst. Táto časť plechovky je rovnako ako ostatné časti kontaminovaná močom a výkalmi škodcov.
 • 4# Iné baktérie
  Texaský televízny kanál sa tiež pustil do vysielania, aby ukázal, aké kontaminované môžu byť plechovkové obaly od nealkoholických nápojov, ktoré si zvyčajne dávame do úst bez toho, aby sme mysleli na nebezpečenstvo. Náhodne vybrali niekoľko plechoviek od viacerých značiek a testovali ich povrch na prítomnosť patogénov.
 • Podarilo sa im nájsť baktérie so zvučnými názvami ako Stenotrophomonas maltophilia, Pseudomonas luteola alebo Enterobacter cloacae, ktoré tiež môžu spôsobovať nepríjemné ochorenia.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*