8 príznakov, že máte možno nedostatok bielkovín! Dajte si pozor, mohlo by to mať vážne následky!

Naše telo vždy signalizuje, keď mu niečo chýba, preto sa oplatí venovať týmto signálom pozornosť. Dajte svojmu telu to, čo potrebuje, a nebudete musieť bojovať s chorobami!

Bielkoviny zohrávajú dôležitú úlohu pri fungovaní nášho tela. Štúdia ukázala, že takmer 1 miliarda ľudí na svete trpí nedostatkom bielkovín. Nedostatočná výživa je hlavnou príčinou nedostatku bielkovín v strednej Afrike a južnej Ázii.

 • 1. Strata chuti do jedla alebo nezvládnuteľná “žravosť”
  Ak sme neustále hladní alebo naopak nikdy nemáme chuť na jedlo, môže to znamenať, že jeme potraviny, ktoré majú príliš veľa kalórií na bielkoviny.
 • 2. Bolesť kĺbov, strata svalovej hmoty
  Svaly sa skladajú z veľkej časti z bielkovín, ak nejeme potraviny bohaté na bielkoviny, môžeme očakávať bolesti svalov, úbytok svalovej hmoty a bolesti kĺbov. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje v staršom veku.
 • 3.Nechtové a kožné problémy: Nedostatok bielkovín narúša štruktúru nechtov a kože. Ak sa nechty lámu a uvoľňujú a koža sa šupinatí a je suchá, znamená to, že v tele nie je dostatok bielkovín.

 • 4. Vypadávanie vlasov
  Špeciálny proteín nazývaný keratín tvorí 90 % našich vlasov. Ak vlasy nemajú dostatok živín, vyblednú a stenčia sa.
 • 5. Ztukovatená pečeň
  Tučná pečeň je jedným z hlavných príznakov nedostatku bielkovín v tele. Vyskytuje sa väčšinou u ľudí, ktorí pijú príliš veľa alkoholu alebo sú veľmi obézni. Tento problém je potrebné liečiť včas, inak môže viesť k mnohým závažným komplikáciám.
 • 6. Zlomeniny kostí
  Ak nemáme v tele dostatok bielkovín, naše kosti slabnú a skôr sa lámu. Aby sa vápnik v našom tele správne vstrebával, sú potrebné bielkoviny.
 • 7.Problémy so spánkom: Problémy so spánkom a nespavosť úzko súvisia s nedostatkom bielkovín. Konzumácia potravín s primeraným obsahom bielkovín pomáha regulovať hladinu tryptofánu, ktorý je zodpovedný za dobrý spánok. Ak neprodukujeme dostatok tryptofánu, zle spíme a sme vystresovaní.
 • 8. Slabá funkcia mozgu
  Je veľmi dôležité, aby naša strava bola bohatá na bielkoviny, inak sa nám zhorší pamäť, nebudeme mať motiváciu, budeme otupení a depresívni.
Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými a starajme sa o svoje zdravie a telo!

Written By
More from redakcia
Táto zmes je považovaná za skutočný elixír zdravia!
V roku 1971, v jednom tibetskom kláštore, našla expedícia UNESCO recept na...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *