8 tipov na zlepšenie funkcie pľúc!

Je ťažké nemyslieť na naše pľúca a na to, ako ich môžeme udržať zdravé uprostred všetkej neistoty tejto pandémie. Vidieť zatvorenie našich ekonomík a globálnu zdravotnú krízu je niečo, s čím sa na tejto úrovni v živote nemusel vyrovnať takmer nikto z nás.

Najlepšie postupy pre zdravie pľúc

Pochopenie toho, čo môžete urobiť pre to, aby vaše pľúca fungovali čo najlepšie, vám pomôže viacerými spôsobmi, preto vám prinášame niekoľko najlepších tipov, ktoré môžete robiť doma.

1. Cvičte hlboké dýchanie

Vedeli ste, že bežne využívame len asi 50 percent kapacity pľúc? Zvýšenie zapojenia celých pľúc vám môže pomôcť udržať ich zdravé.

Ako funguje dych

Venujme chvíľu tomu, aby sme skutočne preskúmali, ako funguje náš dych – a ako ho môžeme zlepšiť. Keď sa zhlboka nadýchnete, vaša bránica, svaly a pľúca pracujú v harmónii, aby nasávali kyslík. Pri výdychu vylučujete oxid uhličitý. Pravdepodobne ste si všimli, že hlbšie dýchanie má na vaše telo iný vplyv ako krátke a plytké nádychy. Môžete si tiež všimnúť, že stres má tendenciu robiť vaše dýchanie plytkejším a že hlboké dýchanie môže byť relaxačné.

Zapojte celé pľúca

Hlbšie nádychy vyžadujú väčšie zapojenie viacerých častí vašich pľúc. To znamená, že sa aktivujú spodné časti (kde sa hlien môže zhromažďovať) a hlien sa uvoľňuje. Hlboké dýchanie sa ukázalo ako účinný spôsob podpory dobrej funkcie pľúc u pacientov s astmou a inými respiračnými poruchami.

Diafragmatické dýchanie

Čo presne znamená hlboké dýchanie? Skúste venovať pozornosť úlohe, ktorú hrá vaša bránica pri nádychu a výdychu. Môže vám pomôcť, ak si položíte ruku na hrudný kôš alebo na hornú časť brucha. Mali by ste cítiť, že vaša bránica stúpa pri nádychu a klesá pri výdychu. Toto jednoduché uvedomenie vám môže pomôcť vedome rozšíriť vaše pľúca. Pomôže vám k tomu aj správne držanie tela s rovnou chrbticou – rebrám chcete dopriať priestor na roztiahnutie. Rovnako pomaly počítajte s každým nádychom. Výdych by mal trvať rovnako dlho ako nádych.

Ako ďalší bonus vám toto dychové cvičenie môže pomôcť uvoľniť sa – a to teraz všetci potrebujeme viac. Hlboké dýchanie môže znížiť produkciu stresových hormónov, ako je kortizol.

2. Cvičenie

Pohyb tela si vyžaduje námahu, kyslík a teda hlbšie dýchanie, čo môže zlepšiť kapacitu pľúc a zároveň podporiť fyzické zdravie. Robte akékoľvek cvičenie, ktoré vám vyhovuje, pričom sa samozrejme uistite, že stále cvičíte primeraný sociálny odstup.

Intervalový tréning pre zdravie pľúc

Niektoré dôkazy naznačujú, že intervalový tréning môže byť obzvlášť dobrý spôsob, ako posilniť funkciu pľúc, pretože striedanie období cvičenia s obdobiami odpočinku môže pomôcť vašim pľúcam zotaviť sa z námahy, keď budete pokračovať v cvičení. Ako vždy počúvajte svoje telo.

3. Zostaňte hydratovaní

Pitie dostatočného množstva vody môže pomôcť riediť hlien v pľúcach. Správna hydratácia je tiež nevyhnutná pre udržanie dobrého celkového zdravia, takže by mala byť vždy prioritou.

4. Dýchajte nosom, aby ste si chránili pľúca pred časticami

Tie malé chĺpky vo vašich nosových dierkach sú z nejakého dôvodu, fungujú ako filtre, ktoré udržujú vzduch, ktorý dýchate, čistý a ohrievajú vzduch, aby minimalizovali šok pre vaše pľúca v chladnom dni. Dýchanie cez nos poskytuje tlmič, ktorý pomáha znižovať množstvo dodatočnej „čistiacej“ práce, ktorú musia vaše pľúca vykonať.

5. Viac sa smejte

Áno, zdá sa to jednoduché, ale smiech je skutočne skvelé cvičenie na precvičenie brušných svalov, zvýšenie kapacity pľúc a okysličenie krvi. A priznajme si to…komediálne momenty sú tým najlepším cvičením vôbec!

6. Čistenie

Už ste to počuli, ale stojí za to si to zopakovať. Ak si nie ste istí, ktoré produkty by ste mali používať na čistenie vášho domova, zamerajte sa na to, aby ste do svojho prostredia nepridávali toxíny, ale radšej hľadali zdravé čistiace prostriedky.

Prírodné čistiace prostriedky

Jedlá sóda, ocot a voda boli vždy osvedčeným a skutočným čistiacim prostriedkom a k dispozícii je množstvo ekologickejších čistiacich prostriedkov, ktoré využívajú esenciálne oleje a prírodné zložky. Pokiaľ je to možné, eliminujte aerosólové spreje a syntetické osviežovače vzduchu, ktoré môžu obzvlášť dráždiť pľúca.

7. Čerstvý vzduch v interiéri

Keď sa počasie oteplí, nezabudnite otvoriť okná a vpustiť čerstvý vzduch. Ak žijete v oblasti, ktorá je rušná, skúste počkať do noci, aby ste si osviežili svoj dom. Vnútorné vzduchové filtre sú ďalším spôsobom, ako zabezpečiť optimálnu kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti.

8. Ak fajčíte, prestaňte

Zdravá funkcia pľúc je vždy dôležitá, ale teraz viac ako kedykoľvek predtým musíme zabezpečiť, aby naše pľúca a kapacita pľúc fungovali na najvyššej úrovni. Výskum ukazuje, že funkcia pľúc sa môže začať zlepšovať už 2 týždne po ukončení fajčenia. Momentálne žijeme s veľkou neistotou. Podniknúť proaktívne kroky na optimalizáciu svojho zdravia je dôležité a existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zlepšili odolnosť svojho tela.

Wellness sa dosiahne vtedy, keď sa telo dokáže chrániť pred nerovnováhou, poruchami a cudzími útočníkmi. Ľudské telo má vyvinuté silné obranné systémy, ktoré mu pomáhajú udržiavať optimálne fyzické, duševné a emocionálne stavy. Náš životný štýl, minulé a súčasné zdravotné problémy, ako aj naša schopnosť zvládať stres a traumy, to všetko hrá úlohu v našom zdravotnom stave.

Podpora vrodenej schopnosti nášho tela liečiť sa nie je krátkodobým riešením problému, ale skôr každodenným plánom, ako zostať silný a odolný.
Zdieľajte aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Lahodné, domáce sladkosti za 10 minút! Bez cukru, rýchle a zdravé!
Ingrediencie: 80 g ovsených vločiek 100 g vlašských orechov 150 g vykôstkovaných...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *