8 varovných signálov, že vaše srdce nepracuje správne!

Ochorenia srdca, ktoré často súvisia s nezdravým životným štýlom, postihujú rovnako mužov aj ženy. Našťastie existuje mnoho varovných signálov, ktoré nás môžu upozorniť, že s naším srdcom nie je niečo v poriadku.

Tu je 8 najčastejších príznakov ochorenia srdca, na ktoré by ste si mali dávať pozor.
 • 1. Šírenie bolesti v ramenách
  Mnohí muži pociťujú bolesť v ľavej ruke, zatiaľ čo ženy môžu pociťovať bolesť v oboch rukách. Niektoré ženy tiež uvádzajú, že tesne pred infarktom pociťujú nezvyčajnú bolesť lakťa. Stáva sa to preto, lebo bolesť zo srdca vysiela signály do miechy, kde je prepojených mnoho nervov v tele, a to zmätie mozog, aby si myslel, že skutočný zdroj bolesti je v ramene, hoci to tak vôbec nie je.
 • 2. Pretrvávajúci kašeľ
  Kašeľ môže mať mnoho príčin vrátane kardiovaskulárnych ochorení. Častým príznakom srdcového zlyhania je pretrvávajúci kašeľ, ktorý môže spôsobiť krvavý výtok. Kašeľ však v skutočnosti znamená oveľa závažnejší príznak, dýchavičnosť.
 • 3. Extrémna úzkosť: Viaceré štúdie ukázali, že ľudia, ktorí trpia extrémnou úzkosťou v ranom veku, sú náchylnejší na srdcové ochorenia. Úzkosť môže byť vyvolaná stresujúcim životným štýlom alebo rôznymi poruchami, napríklad panickou poruchou alebo fóbickou úzkosťou. Účinkom úzkosti na srdce je tachykardia, zvýšenie krvného tlaku a zníženie srdcovej frekvencie.
 • 4. Opuchnuté nohy, členky, chodidlá
  Zlyhanie srdca môže spôsobiť hromadenie tekutín v tele. Najčastejšie to pociťujeme na chodidlách a prstoch na nohách, už len kvôli pôsobeniu gravitácie. Nazýva sa periférny edém a nevyskytuje sa len u ľudí s ochorením srdca. Napriek tomu je to bežný príznak problémov so srdcom a treba ho sledovať.
 • 5. Strata chuti do jedla a nevoľnosť
  Mnohí pacienti s ochorením srdca pociťujú stratu chuti do jedla a/alebo nevoľnosť, a to aj po niekoľkých sústach jedla. Je to spôsobené nahromadením tekutiny v okolí pečene a v črevách, čo bráni správnemu tráveniu. Po týchto príznakoch zvyčajne nasleduje bolesť brucha, takže ak sa u vás vyskytnú, je najlepšie čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.
 • 6. Kožná vyrážka alebo nezvyčajné škvrny
  Dve samostatné štúdie dospeli k záveru, že ekzém a pásový opar sú vysokorizikovými faktormi pre srdcové ochorenia. Ľudia, ktorí mali ekzém, mali o 48 % vyššiu pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku a o 29 % vyššiu pravdepodobnosť vysokého cholesterolu. Osoby s pásovým oparom mali o 59 % vyššiu pravdepodobnosť srdcového infarktu ako osoby bez tohto ochorenia.
 • 7. Strata vedomia alebo mdloby
  Závraty a mdloby sú veľmi časté príznaky u ľudí s ochorením srdca. V tomto prípade môže zablokovaná tepna zablokovať prietok krvi. Ak sa u vás vyskytne dýchavičnosť, mdloby alebo na niekoľko okamihov stratíte vedomie, okamžite navštívte lekára a nechajte si vyšetriť srdce.
 • 8. Bledá, modrastá pokožka
  Nie je to jeden z najčastejších príznakov, ale môže to znamenať, že váš prietok krvi je nedostatočný, počet červených krviniek je znížený a vaše srdce nepumpuje krv správne. Hlavnou príčinou tohto príznaku je šok a bledosť môže byť po celom tele alebo len na určitej časti tela, napríklad na končatine.

Šok nastáva pri náhlej a závažnej strate prietoku krvi a nedostatočnom zásobovaní životne dôležitých orgánov kyslíkom. Ak však pocítite bledosť, nemusíte hneď panikáriť. Príčinou môže byť aj iný problém, napríklad anémia.

Nezabudnite, že kľúčom k úspechu je prevencia. Svoje srdce môžete chrániť zdravým životným štýlom, dostatkom pohybu a vyhýbaním sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu.

Tieto príznaky sa nemusia nevyhnutne vyskytnúť u každého pacienta s ochorením srdca, ale sú to najčastejšie varovné príznaky.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*