80 % srdcových infarktov by sa dalo predísť, keby každý robil týchto 5 jednoduchých vecí…

Vo väčšine prípadov ľudia trpia ochorením koronárnych artérií (CAD), ktoré môže vyústiť až do srdcového infarktu. 80 % srdcových infarktov by sa dalo predísť, keby každý robil 5 jednoduchých vecí. Srdcový infarkt je výsledkom obštrukcie prietoku krvi do časti srdca.

To vedie k hromadeniu plaku v tepnách (ateroskleróza), ktorý sa môže zlomiť a vytvoriť krvnú zrazeninu, ktorá bude predstavovať blokádu prietoku krvi. Ak sa táto blokáda rýchlo neodstráni, časť srdcového svalu začne odumierať a bude nahradená zjazveným tkanivom, čo môže následne viesť k mnohým zdravotným komplikáciám.

Napríklad predchádzajúci infarkt (najmä ak spôsobil veľkú oblasť srdca) predstavuje veľké riziko náhlej zástavy srdca, ktorá je výsledkom abnormálneho srdcového rytmu a môže mať fatálne následky.

5 spôsobov, ako zabrániť infarktu

Aj keď sa infarkty vyskytujú často a sú skutočne bolestivou skúsenosťou, v skutočnosti sa im dá predísť. Všetci vieme, že náš životný štýl a strava zohrávajú veľkú úlohu v našom celkovom zdraví, ale určite ste nevedeli, do akej miery si môžete pomôcť sami.

Inštitút Karolinska vykonal štúdiu, ktorá zistila, že ak vykonáte týchto jednoduchých 5 zmien životného štýlu, môžete úspešne zabrániť infarktu, pretože tieto skúsenosti znížili o 80%.

Dokonca ani vedci z tejto štúdie si neboli plne vedomí výhod začlenenia týchto 5 zdravých zmien do vášho každodenného života:

“Nie je prekvapujúce, že výber zdravého životného štýlu by viedol k zníženiu počtu infarktov… Prekvapujúce je, ako drasticky kleslo riziko kvôli týmto faktorom.”  Väčšina ľudí však tieto zistenia nepoužíva, aby pocítila výhody.

Konkrétne, uvedená štúdia zahŕňala mužov od 45 do 79 rokov a iba 1 % z nich zahrnulo všetkých 5 zmien životného štýlu, ktoré zabraňujú výskytu infarktu.

Týchto 5 jednoduchých, ale účinných zmien životného štýlu zahŕňa:
 • Zdravá diéta
 • Fyzická aktivita (cvičenie ≥ 1 h/týždeň a chôdza/bicyklovanie ≥ 40 min/deň)
 • Mierna konzumácia alkoholu (10 až 30 g/deň)
 • Zákaz fajčiť
 • Zdravý obvod pása (obvod pása <95 cm

Aj keď pravdepodobne veríte v opak, vašim najväčším nepriateľom sú tieto: cukor, rafinované sacharidy a spracované potraviny, a nie nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú vo vajciach, masti alebo masle.

Je však pochopiteľné, prečo ste mohli byť zmätení, pretože tuky vedú k LDL cholesterolu alebo „zlému“ cholesterolu. Konvenčný názor tvrdí, že vysoký LDL je spojený so srdcovými chorobami a nasýtené tuky skutočne zvyšujú hladiny LDL.

Napriek tomu existujú dva odlišné druhy častíc LDL cholesterolu:

 • Malý, hustý LDL cholesterol
 • Veľký, „nadýchaný“ LDL cholesterol

Druhé nie sú škodlivé. Na druhej strane však malé, husté LDL častice vedú k hromadeniu plakov v tepnách. Menovite, trans-tuky zvyšujú malé, husté LDL a veľké a nezhubné LDL sú stimulované veľkými, nadýchanými.

A čo viac, výskum naznačil, že konzumácia rafinovaného cukru a uhľohydrátov, vrátane sódy, chleba a bagiet, zvyšuje počet malých, hustých LDL častíc. To znamená, že naše zdravie a telo môže trpieť oveľa viac kombináciou trans-tukov a rafinovaných sacharidov ako nasýteným tukom.

Avšak kvôli hypotéze o hladine cholesterolu priemyselné nízkotučné potraviny, škodlivé trans-tuky (margarín, rastlinné oleje atď.), spracovaná fruktóza a množstvo rafinovaného cukru nahradili zdravé nasýtené tuky, ako je masť a maslo. Tento prístup viedol k stúpajúcemu trendu obezity a srdcových chorôb.

Diétny režim pre zdravé srdce

Aby ste predišli srdcovým ochoreniam, vaša strava by mala obsahovať tuky, takže sa vyhýbajte všetkým druhom spracovaných potravín. Okrem toho by ste sa mali venovať aj problematike inzulínovej a leptínovej rezistencie, ktorá je spôsobená nadmernou konzumáciou obilnín a cukrov.

Aby ste znížili riziko srdcového ochorenia, mali by ste dodržiavať nasledujúce pokyny:

— Mali by ste zo svojej stravy vylúčiť obilniny, cukor, spracovanú fruktózu. Na druhej strane, vaša strava by mala byť bohatá na celé organické potraviny.

Preto by ste mali konzumovať:

 • Zelenina- čo najviac
 • Nízke až stredné množstvo vysokokvalitných bielkovín

Vysokokvalitný zdravý tuk, teda mononenasýtený a nasýtený tuk zo živočíšnych a tropických olejov. Pre optimálne zdravie potrebuje väčšina ľudí v strave 50 – 85 % tukov, čo je výrazne viac ako 10 % v súčasnosti odporúčaných.

Toto sú bohaté zdroje zdravých tukov: surové mliečne výrobky, mäso z trávy, organické vaječné žĺtky , kokosové orechy a kokosový olej, surové orechy, ako sú mandle, pekanové orechy, makadamové semená, maslo vyrobené zo surového organického mlieka, tepelne neupravené organické orechové oleje a avokádo.

Navyše, regulácia pomeru omega-3 a omega-6 je tiež skutočne dôležitá pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Konkrétne tieto mastné kyseliny stimulujú tvorbu buniek vo vašich tepnách, ktoré produkujú prostacyklín, ktorý podporuje hladký prietok krvi.

Nedostatok omega-3 v tele je spojený s mnohými vážnymi zdravotnými problémami, duševnými aj fyzickými, a môže významne prispieť k predčasným úmrtiam.

Preto sa odporúča konzumovať tučné ryby ulovené vo voľnej prírode (napr. sardinky) alebo užívať vysokokvalitný doplnok krilového oleja. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať väčšine rastlinných olejov.

 • Ovocie a zdravie srdca

Je to spôsobené tým, že ovocie je bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie fytochemikálie, ktoré majú silné protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú zdravie srdca.

Pri konzumácii sladšieho ovocia však buďte opatrní. Mnohé z najdôležitejších užitočných fytonutrientov v ovocí majú v skutočnosti kyslú, horkú alebo sťahujúcu chuť a možno ich nájsť v šupke a semenách. V miernom množstve vám môže veľa prospieť konzumáciou čerešní, bio jabĺk a čučoriedok.

Ovocie môže mať vysoké hladiny fruktózy, vyhnite sa nadmernej konzumácii, aby ste predišli srdcovým chorobám.

Prevencia srdcového infarktu

Nemali by ste čakať, kým sa u vás objavia prvé príznaky alebo ochorenie srdca, aby ste sa začali starať o svoje kardiovaskulárne zdravie, keďže najčastejším príznakom srdcového ochorenia je v skutočnosti smrť.

Preto dodržiavajte tieto pokyny, aby ste predišli problémom so srdcom a ochránili svoje zdravie:

 • Znížiť stres
 • Ak ste rezistentní na leptín alebo inzulín, vylúčte všetky cukry, ako aj spracovanú fruktózu a obilniny. Je to spôsobené tým, že strava bohatá na cukor podporuje inzulínovú a leptínovú rezistenciu, ktorá je hlavnou príčinou srdcových ochorení
 • Vaša hladina vitamínu D by mala byť optimálna, takže ju môžete získať vystavením slnku, soláriu alebo môžete užívať perorálne doplnky vitamínu D3
 • Vyhnite sa dlhému sedeniu, pretože by ste počas dňa nemali sedieť dlhšie ako tri hodiny. Okrem toho je vhodné urobiť 10 000 krokov za deň.
 • Jedzte nespracované nasýtené živočíšne tuky. Okrem toho bude veľa ľudí profitovať zo začlenenia väčšieho množstva zdravých tukov do stravy na 50 – 85 % denných kalórií.
 • Jedzte zdravú, organickú stravu a kombinujte ju s pravidelným cvičením. Môžete použiť kombináciu základnej práce, vysoko intenzívneho intervalového tréningu, strečingu a silového tréningu.
Ak je pre Vás článok užitočný, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Ušný maz môže veľa napovedať o vašom zdraví. Venujte pozornosť jeho farbe…
Málokto venuje pozornosť farbe ušného sekrétu. Ukázalo sa, že zmena tejto farby...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *