Aj vy máte nohy ako jahody? Nezúfajte, prinášame vám riešenie…

Mnohí ľudia majú problém s uhrami a zväčšenými pórmi nielen na tvári (čele, nose a brade), ale aj na nohách. Tento bežný stav sa nazýva jahodové nohy, kvôli začervenanej koži a malým tmavým miestam, pripomínajúcim semienka jahody.

Uvedené miesta sú vlasové folikuly alebo zväčšené póry, obsahujúce zmes tuku, baktérií a mŕtvej kože. Keď sa po holení obnažia, vzduch sa dostáva do kontaktu s tukom, ktorý oxiduje a tmavne.

Jahodové nohy zvyčajne nesvrbia ani nebolia, rozhodne ale môžu človeku prekážať. V dnešnom článku sa zameriame na príčiny tejto zdravotnej komplikácie a tiež si vysvetlíme, ako sa dá tohto stavu zbaviť.

Príčiny jahodových nôh
Najčastejšie sa jedná o nasledovných 5 príčin:

1. Holenie
Hoci sa „jahodové nohy“ považujú za genetický stav a najčastejšie sa vyskytujú u ľudí s hustým ochlpením, jeden z hlavných dôvodov tohto nepríjemného stavu je holenie.

Keď sa holíte starou žiletkou alebo bez krému na holenie, môže pocit pálenia po holení vyústiť do podráždenej kože. V reakcii na podráždenie koža okolo vlasovej folikuly stmavne a na nohách sa vám objavia čierne bodky.

2. Folikulitída
Folikulitída je bežný stav kože, pri ktorom sa zapália vlasové folikuly. Má veľa foriem a môže vyústiť do objavenia sa jahodovej kože. Mierna forma folikulitídy je spôsobená hrbolčekmi po holení, čo vedie k dovnútra vrastajúcim chĺpkom a môže spôsobovať vzhľad jahodových nôh.

3. Suchá koža
Aj keď suchá koža nespôsobuje tmavnutie pórov, robí vás náchylnejšími k páleniu a podráždeniu kože po holení. Vďaka suchej koži sú tiež viditeľnejšie tmavé miesta, pripomínajúce semienka. Vzhľad jahodových nôh vzniká ľahšie, keď vašej koži chýba vlhkosť.

4. Keratóza pilaris
Keratóza pilaris je bežný kožný stav, spôsobujúci objavovanie sa suchých miest a maličkých hrbolčekov, zvyčajne v oblasti hornej časti rúk, stehien, líc alebo zadku.

Spôsobený je hromadením keratínu a vytvára akúsi zátku, brániacu otvoreniu vlasovej folikuly, čo môže viesť k pokožke, pripomínajúcej povrch jahody.

Keratóza pilaris sa objavuje vtedy, keď je koža príliš suchá a obvyklejšia je u tých, ktorí žijú v klimatických podmienkach s nízkou vlhkosťou alebo často plávajú v bazénoch, obsahujúcich veľa chemikálií.

Ako sa zbaviť jahodových nôh

1. Správne holenie
Pred holením si kožu a chlpy navlhčite, aby zmäkli a používajte krém alebo gél na holenie (najlepšie nejaký prírodný, ktorý nemá veľké množstvo umelých chemikálií).

Nezabudnite sa po každom ťahu žiletkou opláchnuť a dbajte na pravidelnú výmenu žiletky, pre minimalizáciu podráždenia. Aby ste sa predišli hrbolčekom a páleniu, ktoré môžu viesť k vzhľadu „jahodových nôh“, hoľte sa smerom, ktorým rastú chlpy.

2. Pravidelne exfoliujte
Exfoliácia pomáha odstraňovať odumretú vrchnú vrstvu kože a umožňuje ľahší rast nových chĺpkov. Pomáha tiež predchádzať ich vrastaniu a môže obmedziť vznik jahodových nôh. Pravidelná exfoliácia umožňuje predchádzať opätovnému objaveniu sa jahodových nôh.

3. Profesionálna liečba
Keď neúčinkujú domáce prostriedky, môžete na jahodové nohy vyskúšať možnosti medicínskej liečby, ako sú elektrolýza a laserová terapia. Elektrolýza využíva pre zacielenie na podráždené vlasové folikuly a zastavenie rastu chlpov elektrinu.

Bráni tak vrastaniu chĺpkov a môže znižovať pravdepodobnosť jahodových nôh. Laserová terapia je bezpečná metóda odstraňovania chlpov, zameriavajúca sa na početné vlasové folikuly súčasne.

Záver

Zažili ste niekedy jahodové nohy? Poznáte aj vy nejaké ďalšie spôsoby na zmiernenie tohto problému?

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Aneuryzma v hlave: Ako rozpoznať prasknutie skôr, ako bude neskoro!
Aneuryzma je oslabenie, ku ktorému dochádza v určitom bode steny cievy, čo...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *