Ak ho uvidíte, rýchlo vykonajte testy: Zvláštne znamienko na koži, ktoré “indikuje” rakovinu pankreasu!

Varovné signály, ktoré telo prejavuje v prípade, že človek trpí rakovinou pankreasu, možno ľahko ignorovať, alebo dokonca vôbec nie sú prítomné. Dôvodom je, že pankreas sa nachádza hlboko v tele, takže včasné nádory lekári pri bežných fyzikálnych vyšetreniach nevidia ani necítia.

Pacienti teda bohužiaľ zvyčajne nemajú žiadne príznaky, kým sa nádor príliš nerozšíri alebo sa už nerozšíril do iných orgánov. Rakovina pankreasu: Aké sú dva typy rakovinových nádorov

Existujú dva typy nádorov pankreasu: exokrinné a endokrinné (neuroendokrinné), v závislosti od typu bunky, v ktorej začínajú. Znalosť typu nádoru je dôležitá, pretože každý typ pôsobí inak a reaguje na inú liečbu. Viac ako 90 % prípadov rakoviny pankreasu je exokrinných a menej ako 10 % endokrinných. Tie rastú často pomalšie ako prvé.

Presné príčiny rakoviny pankreasu nie sú úplne známe. Medzi rizikové faktory patria rodinná anamnéza, fajčenie, obezita a strava bohatá na červené mäso. To neznamená, že každý s týmito rizikovými faktormi dostane rakovinu pankreasu alebo naopak.

Možné príznaky, na ktoré si treba dávať pozor

Keď rakovina pokročí, medzi varovné príznaky môže patriť únava, chudnutie a bolesti chrbta. Ďalším častým príznakom rakoviny pankreasu je žltačka, ktorá sa môže objaviť, keď nádor zablokuje žlčovod, ktorý spája pankreas s pečeňou.

Tieto zvýšené hladiny bilirubínu (žlčového farbiva) v krvi sú zodpovedné nielen za žltačku, ale aj za svrbenie kože, tmavý moč a svetlú stolicu.

Typ rakoviny nazývaný glukagonóm sa začína v neuroendokrinných bunkách pankreasu (zodpovedných za produkciu hormónu nazývaného glukagón). U 70-90 % pacientov postihnutých glukagonómom sa vyvinie vyrážka známa ako nekrolytický migrujúci erytém (NME).

Zvyčajne sa začína na častiach tela s kožnými záhybmi a odtiaľ sa šíri ďalej. Na pohľad je červená a škvrnitá, so suchými bielymi alebo žltými škvrnami.

Pri NME sa môže vyskytnúť aj cukrovka, hnačka a anémia. To však nebol prípad jedného pacienta, u ktorého sa vyrážka objavila pod pazuchami, okolo očí, na zadnej strane nôh, na chrbte a za ramenami.

Written By
More from redakcia
Pektínové raňajky, ktoré vám prinesú hneď niekoľko zdravotných výhod!
Raňajky sú považované za najdôležitejšie jedlo dňa. Preto by ste v tejto...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *