Ak ste si všimli, že máte takmer vždy studené nohy, a to aj vtedy, keď máte na sebe ponožky, môže to naznačovať niekoľko rôznych vecí týkajúcich sa vášho zdravia.

Veľmi častým dôvodom, prečo majú niektorí ľudia studené nohy, je zlý krvný obeh. V praxi to znamená, že do nôh sa nedostáva dostatok krvi, ktorá by ich zohriala.

Sedavý spôsob života

Príčinou môže byť sedavý spôsob života (napr. práca v kancelárii). Často sa dá liečiť, ak si zvyknete každý deň trochu viac chodiť. Príčinou vzniku krvných zrazenín môže byť aj zlý krvný obeh. To môže viesť aj k iným zdravotným problémom. Ak si myslíte, že ide o tento problém, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Štítna žľaza

Ďalšou častou príčinou studených nôh je nedostatočná činnosť štítnej žľazy. Je to niečo, čo sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Hypotyreóza môže okrem iných príznakov spôsobiť studené nohy a studené ruky, únavu, vypadávanie vlasov a priberanie na váhe.

Ak máte problém so štítnou žľazou a užívate naň lieky, ale stále máte studené ruky a nohy, môžete mať Raynaudov syndróm. Raynaudov syndróm je charakterizovaný stratou prietoku krvi do rúk a nôh spôsobenou poškodením ciev.

Periférna neuropatia

Niektorí ľudia so studenými nohami môžu mať periférnu neuropatiu. V takom prípade má človek pocit chladu v rukách a nohách bez toho, aby mu bolo skutočne chladno na dotyk. Medzi ďalšie príznaky môže patriť necitlivosť, mravčenie alebo pocit pálenia v končatinách.

Periférna neuropatia je zvyčajne príznakom iného základného poškodenia nervov spôsobeného chorobami, ako je cukrovka, vystavenie toxínom, infekcie alebo nedostatok vitamínov.

Ak máte podozrenie, že by mohlo ísť o tento problém, okamžite to oznámte svojmu lekárovi, pretože čakanie môže poškodenie nervov ešte zhoršiť.

Podeľte sa o informácie aj s ostatnými:)

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*