Ak to zažívate so svojím manželom, máme zlé správy!

U mnohých mužov sa príznaky rakoviny prejavujú inak, pretože sa zamieňajú za iné ochorenia. Je však dôležité vedieť, že existujú určité príznaky, ktoré by sa nemali ignorovať a je vhodné skontrolovať svoj zdravotný stav u lekára.

Tu je 13 najznepokojujúcejších príznakov:
 • 1. Ťažkosti s močením
  Ak spozorujete ťažkosti pri močení počas dlhšej doby, krvavý výtok pri močení alebo krv v semene, okamžite navštívte lekára. Nemýľte si ho s obyčajnou plynatosťou, pretože môže ísť o vážnejší problém. Erektilná dysfunkcia, najmä ak sa stane pravidelným faktorom, si tiež vyžaduje lekársku starostlivosť. To všetko môžu byť príznaky rakoviny prostaty. Žiaľ, lekári tvrdia, že rakovina sa u mužov diagnostikuje až v “agresívnom” štádiu, pretože väčšina mužov neberie príznaky vážne. Čím skôr sa choroba odhalí, tým lepšie.
 • 2. Objavia sa zmeny

Rovnako ako u žien si musíme uvedomovať, ako vyzerajú naše časti tela. U žien môže pravidelné vyšetrovanie prsníkov často zabrániť vzniku rakoviny, zatiaľ čo u mužov sa nevykonáva správne samovyšetrenie. Ak sa objavia zmeny: zmeny veľkosti, opuch, citlivosť, hrúbka, môže ísť o príznaky rakoviny semenníkov a mal by ich vyšetriť lekár.

 • 3. Nápadné zmeny na koži
  Muži nad 50 rokov majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu kože ako ženy. Muži majú o 40 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu a o 60 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu kože. Podľa medzinárodnej štúdie je tento rozdiel v miere výskytu spôsobený tým, že muži trávia na slnku viac času ako ženy a používajú menej opaľovacích krémov.

 • Keďže ich vlasy sú menšie, majú na pokožke hlavy väčšiu voľnú plochu, čo znamená, že na väčšej ploche kože sa už môže vyvinúť rakovina. Lekári si myslia, že ľudia si lézie na koži mýlia s materskými znamienkami alebo malými škvrnami, ale vo väčšine prípadov vykazujú príznaky rakoviny kože. Najčastejšie ich spoznáte podľa toho, že majú nepravidelný tvar (nie sú okrúhle) a tmavú farbu.
 • 4. Vredy alebo bolesť v ústach: Nie všetky prípady herpesu by mali byť tým najhorším scenárom, ale ak si všimnete vredy vo vnútri úst, na spodine zubov, na streche úst alebo na jazyku, je vhodné nechať si ich skontrolovať lekárom. Zvyčajne ide o belavé alebo červené škvrny, ktoré sú opuchnuté a mierne znecitlivené. Môžu sa vyskytovať najmä u mužov, ktorí dlhodobo a pravidelne fajčia, takže existuje možnosť vzniku rakoviny ústnej dutiny.

 • 5. Chronický kašeľ
  Ak kašeľ trvá 3 alebo viac týždňov, môže sa vyskytnúť rakovina pľúc. Ak sa v spúte nájde krv alebo krvné pruhy, je to vždy vážny prípad, pretože je to jasný znak vnútorného poškodenia alebo ochorenia.
 • 6. Krvavé stolice
  Môže ísť o príznak obyčajného hemoroidu, ale aj o príznak rakoviny hrubého čreva. Skríningový test môže odstrániť akékoľvek pochybnosti a mužom nad 50 rokov sa odporúčajú pravidelné kontroly. Zápcha a hemoroidy sú neškodné ochorenia, ale pre úplný pokoj sa odporúča skríning.
 • 7. Bolesť žalúdka, nevoľnosť
  Tieto príznaky môžu spôsobovať každodenné bolesti žalúdka, ale ak bolesť pretrváva dlhší čas, môže ísť o rakovinu. Rovnako ako v prípade vyššie uvedených ochorení, úplnú diagnózu môžete získať u svojho lekára.

 • 8. Časté horúčky alebo infekcie
  Ak ste celkovo v dobrom zdravotnom stave, ale v poslednom čase sa u vás zvýšil počet ochorení, horúčok alebo infekcií, môžete mať podozrenie na niečo vážnejšie. Radšej sa chrániť, ako ľutovať. Rakovinová krv môže spôsobiť abnormality v bielych krvinkách, čo oslabuje imunitný systém a zvyšuje náchylnosť organizmu na infekcie. Nie všetko by sa malo označovať ako príznak chrípky.

 • 9. Ťažkosti s prehĺtaním
  Ak bolesť hrdla pretrváva 2 týždne alebo dlhšie a príznaky neustupujú, môže ísť o skorý príznak rakoviny hrdla alebo žalúdka. Najmä muži niekedy podceňujú prechladnutie a nevyhľadajú lekársku pomoc. Tu sa väčšina ľudí dopúšťa chyby, pretože vnútorné ochorenia si vyžadujú odbornú starostlivosť, ak pretrvávajú po 1-2 dňoch.
 • 10. Modriny
  V prípade náhodnej modriny sa samozrejme netreba znepokojovať, ale ak sa modrina alebo podliatina na tele, najmä v oblasti rúk, vyskytne bez nárazu, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Nezvyčajné modriny môžu byť príznakom leukémie. Leukémia časom spôsobuje zhoršenie hladiny kyslíka v krvi.

 • 11. Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
  Pre každého, kto chce schudnúť, je chudnutie naozaj dobrá vec, ale ak máte dobrú chuť do jedla a nedržíte diétu a zrazu chudnete, má to svoj dôvod. Podľa odborníkov môže byť úbytok hmotnosti vedľajším účinkom rôznych typov rakoviny, napríklad rakoviny pažeráka, pankreasu, hrubého čreva, žalúdka.
 • 12. Pretrvávajúca únava: Všetci máme voľné dni. Ak sa však niekoľkokrát za mesiac cítite prekvapivo unavení a zadýchaní, môže to byť príznak rakoviny. Neliečte sa len odpočinkom alebo voľnom, ale absolvujte kontrolné vyšetrenie.
 • 13. Chronické bolesti hlavy
  Ak nemáte sklony k bolestiam hlavy alebo migrénam, ale v poslednom čase sa u vás vyskytujú nápadne často, môže to byť príznakom mozgového nádoru, ktorý zasahuje do nervov a spôsobuje bolesť.
Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a známymi.

Written By
More from redakcia
Výborné TIRAMISU s čokoládou, ktorým doma jednoznačne zabodujete!
Ingrediencie 150 g krupicového cukru 100 g horkej čokolády 500 g mascarpone...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *