Koľko vody denne potrebuje vaše telo? Tu je presný výpočet podľa vášho veku a váhy!

Ľudské telo sa skladá prevažne z vody, tvorí približne 60 %. Umožňuje hydratáciu buniek, prenos kyslíka na výživu orgánov a odstraňovanie odpadových látok, ktoré zanášajú telo. Stručne povedané, voda je nevyhnutná na zabezpečenie optimálnej funkcie metabolických procesov každého človeka. Vo všeobecnosti by sme mali denne vypiť 1,5 až 2 litre vody. Existuje však metóda, ako presne vypočítať, koľko vody vaše telo potrebuje.

Metóda výpočtu spotreby vody

Voda je životodarná tekutina, vďaka ktorej môžete vydržať niekoľko dní bez jedla. Aby ľudské telo fungovalo, musí byť neustále hydratované. Ak máte menej ako 60 rokov, vynásobte svoju telesnú hmotnosť v kilogramoch 30 mililitrami. Ak máte viac ako 60 rokov, vynásobte svoju telesnú hmotnosť v kilogramoch 25 mililitrami. Výpočet teda bude vyzerať približne takto:

Ak máte 30 rokov a vážite 70 kg, dostaneme 70 × 30 = 2100. Preto musíte denne vypiť aspoň 2,1 litra vody.

Čo ale patrí do pitného režimu?

Voda, bylinný čaj. Voda sa tiež nachádza v zelenine aj ovocí, napríklad v rajčínách je 94,5% vody, v uhorke 96,7% a podobne.

Voda pomáha telu schudnúť

Odborníci na výživu neustále opakujú, aká dôležitá je voda v procese chudnutia. Je dokázané, že pitie dostatočného množstva čistej vody pomáha znižovať telesnú hmotnosť a bojovať proti hromadeniu tuku.

Bojuje proti zápche

Aby ste predišli zápche, musíte doplniť príjem tekutín. Voda totiž pomáha urýchliť pasáž črevami a bojuje proti nadúvaniu a tráviacim ťažkostiam. Najlepšie, čo môžete pre svoje črevá urobiť, je zostaviť si stravu bohatú na vlákninu s vysokým príjmom vody.

Reguluje telesnú teplotu

Voda sa podieľa aj na termoregulácii tela. Pitie vody pomáha regulovať telesnú teplotu. Preto keď je horúco, potenie vedie k strate vody, ktorá prirodzene ochladzuje telo.

Podporuje fyzickú výkonnosť

Pri cvičení človek stráca značné množstvo vody. Tieto straty je však potrebné doplniť primeranou hydratáciou. Preto pitím vody počas cvičenia zlepšujete svoj výkon a zároveň predlžujete trvanie námahy.

Zlepšuje kognitívne procesy

Voda ovplyvňuje každú časť vášho tela. Zdá sa teda, že dobrá hydratácia môže zlepšiť koncentráciu, pamäť a kognitívny výkon. Dehydratácia skutočne ovplyvňuje kognitívne funkcie a pravdepodobne spôsobuje únavu a zmeny nálady.

Ak bol tento článok pre Vás užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku.
Written By
More from redakcia
Viete, čo sa stane, keď si namiesto smotany dáte do kávy maslo?
Káva je pre mnohých ľudí každodennou rutinou, ale pre všetkých kávičkárov je...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *