Ak trpíte bolesťami a nervovými problémami, najmä v časti mozgu alebo miechy, dajte sa hneď vyšetriť!

Chordóm je nádor, ktorý sa môže vyskytnúť kdekoľvek v chrbtici alebo dokonca na spodine lebky. Je tvorený zvyškami fetálneho tkaniva, ktoré nakoniec tvorí stred miechových platničiek. Tieto nádory sa považujú za zhubné a môžu metastázovať, hoci zvyčajne rastú pomaly.

Aj pomaly rastúce chordómy sa môžu stať agresívnymi a rásť pomerne lokálne. Vyvíjajú teda tlak alebo zasahujú do kritických častí mozgu alebo chrbtice. To môže spôsobiť bolesť a nervové problémy alebo dokonca ohroziť život.

Príznaky

Chordóm môže pri svojom raste vyvíjať tlak na chrbticu, mozog a nervy. To spôsobuje bolesť a nervové problémy najmä v časti mozgu alebo miechy, kde sa nachádza.

Tieto príznaky môžu zahŕňať:
  • brnenie
  • znecitlivenie
  • slabosť
  • nedostatočná kontrola močového mechúra alebo čriev
  • sexuálna dysfunkcia
  • problémy so zrakom
  • endokrinné problémy
  • ťažkosti s prehĺtaním

Ak sa hrčka príliš zväčšila, môžete ju nahmatať.

Ako sa diagnostikuje

Liečba chordómov môže zahŕňať rozsiahly chirurgický zákrok, preto je pred rozhodnutím o vhodnej individuálnej liečbe potrebné stanoviť konečnú diagnózu. Budete potrebovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou, ktoré lekárovi pomôžu určiť, či sa rakovinový nádor rozšíril do iných častí tela.

Liečba

Ak chordóm metastázuje do inej časti tela alebo ak sa zväčší a začne tlačiť na kritické časti mozgu, môže sa stať život ohrozujúcim. Aj keď sa chordóm nerozšíril, môže sa príliš zväčšiť a poškodiť nervy v chrbtici a mozgu.

To vedie k invalidite, ktorá môže byť trvalá. Chordóm je potrebné liečiť okamžite, kým má ešte zvládnuteľnú veľkosť.

V závislosti od umiestnenia, veľkosti a vzhľadu chordómu môže chirurgický tím zahŕňať viacerých chirurgov. Chirurgické odstránenie chordómov si vyžaduje spoluprácu špecialistov z oblasti neurochirurgie, chirurgickej onkológie, ortopedickej onkológie, urológie, cievnej chirurgie, plastickej chirurgie a anestéziológie.

Aby sa zabezpečil čo najlepší výsledok, operácia môže zahŕňať aj predoperačné plánovanie s lekárskymi špecialistami. Pooperačná starostlivosť je nevyhnutná pre úspech operácie, preto budete po zákroku prevezený na neurochirurgickú jednotku intenzívnej starostlivosti.

Tam vás budú pozorne sledovať, aby sa zabezpečilo vaše dobré zotavenie.

 

Written By
More from redakcia
10 najhorších látok vo vitamínoch, doplnkoch stravy a zdravých potravinách!
Vieme, čo obsahujú rôzne vitamíny, výživové doplnky, bylinky a iné zdravé potraviny,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *