Pravda o vašej krvnej skupine, ktorú vám lekár nikdy nepovedal…

Nemusíte byť vedec ani zdravotnícky pracovník, aby ste vedeli, že ľudia majú rôzne krvné skupiny. Ak ste dostatočne sledovali seriály Pohotovosť, Klinika Grace alebo Doktor House, viete, že transfúzia nesprávnej krvnej skupiny môže mať katastrofálne následky.

Najznámejším systémom krvných skupín je krvná skupina AB0, ktorá rozdeľuje ľudí do krvných skupín A, B, 0 a AB. A viete, čo to presne znamená? Povieme vám to!

Krv možno rozdeliť na dve základné časti: priesvitnú tekutinu, plazmu, a bunkové elementy, ktoré obsahuje (červené a biele krvinky, krvné doštičky). Červené krvinky majú na svojom povrchu proteíny nazývané antigény. Tie by sa mali považovať za povlak. Prítomnosť alebo neprítomnosť týchto rôznych antigénov určuje, do ktorej skupiny človek patrí.

Skôr než si pomyslíte, že na plazme nezáleží, využijeme túto príležitosť, aby sme vám povedali, že záleží! Plazma obsahuje tzv. protilátky, ktoré pomáhajú telu brániť sa proti vonkajším útokom a infekciám.

A a B

Na základe toho možno pozorovať špecifické vlastnosti podľa krvnej skupiny. Protilátky v krvi osoby s krvnou skupinou A, keď sa stretnú s antigénmi v krvi osoby s krvnou skupinou B (ktorá je v červených krvinkách), začnú proti nim útočiť. Opačný prípad by nastal, keby sa krv osoby typu B dostala do tela osoby typu A. Takáto reakcia môže byť smrteľná.

0

Na povrchu červených krviniek ľudí s krvnou skupinou 0 sa nenachádza žiadna takáto antigénna bielkovina, ale v plazme sú prítomné protilátky proti skupine A aj B. To znamená, že môžu darovať krv komukoľvek, pretože v nej nie je žiadna látka, ktorá by mohla vyvolať záchvat. Preto sú univerzálnymi darcami.

AB

Na druhej strane ľudia s krvnou skupinou AB majú v krvi antigény A aj B, ale v plazme nemajú protilátky proti A ani B. To znamená, že sú schopní prijať krv kohokoľvek, pretože nemajú v sebe nič, čím by bojovali proti krvi niekoho iného. Preto sú univerzálnymi príjemcami.

Zatiaľ je to dobré, ale čo znamená znamienko + alebo – za označením krvnej skupiny, o ktorom ste možno počuli. Nie je to nič iné ako údaj o prítomnosti alebo neprítomnosti faktora patriaceho do iného typu systému krvných skupín, Rh faktora. Vo všeobecnosti existuje 8 krvných skupín: A+, A-, B+, B-, 0+, 0-, AB+, AB.

Okrem určenia krvnej skupiny sa darovaná krv pravidelne testuje na viaceré faktory (hepatitída B a C, HIV, syfilis), aby sa zabezpečilo, že sa môže bezpečne použiť na transfúziu.

Rh inkompatibilita

Vzhľadom na systém krvných skupín Rh sa tento nebezpečný stav môže vyskytnúť aj počas druhého alebo tretieho tehotenstva matky s Rh+ plodom. V takom prípade môže byť matka vystavená cudziemu Rh faktoru a začne proti nemu produkovať protilátky, ktoré môžu byť pre dieťa škodlivé.

Ak sa Vám tento článok páčil, podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*