Ako na bolesť zubov? Tu sú rady a prírodné liečivá ako ju zmierniť…

K najhorším bolestiam patrí bolesť zuba. Len málokto sa môže pochváliť tým, že ju nikdy nezažil. Hoci väčšina z nás návštevu zubára odkladá, čo to ide, nakoniec sa tejto povinnosti aj tak nevyhneme. Niekedy sa ale tieto problémy dajú zmierniť. Ako na to?

Čo je potrebné:

  • šalvia, harmanček, obklad, tea tree olejček, korenie zvané klinčeky

Príčin, prečo zub bolí, môže byť celý rad. Niekedy je to dôsledok zlej ústnej hygieny a tvorby zubného kazu. Potom skutočne nič iné ako zákrok dentistu nepomôže. To platí aj pre nepríjemnú komplikáciu v podobe zápalu zubného nervu. V pokročilejšom veku sa môžu objaviť boľavé obnažené zubné krčky a všeobecne problémy s ďasnami. Deti naopak mávajú bolesti spojené s prerezávaním zúbkov.

Ak máte podozrenie na ustupujúce ďasná a obnažené krčky, používajte zubné pasty, ktoré sú špeciálne pre tento druh ťažkostí určené. To platí aj pre zubné kefky, vyberajte radšej mäkšie ako vyložene tvrdé. Vyhýbajte sa predovšetkým extrémne horúcim a studeným pokrmom a nápojom. Rozhodne ale nečakajte, že sa tieto problémy upravia samé.

Ako spoznáte tento druh problémov?

Zubom obvykle prejde pri jedle, pití alebo čistení zubov veľmi intenzívna, ale krátka bolesť, ktorá rýchlo odznie.

Na rozdiel od prípadov, keď nás začne z ničoho nič bolieť zub a stav sa neustále zhoršuje, takže potom už nie sme ani schopní rozoznať, kde presne problém vznikol. Tam treba hľadať príčiny niekde inde.

  1. Rozbolel vás zub? Určite nič nepokazíte, keď si pripravíte vlažný odvar zo šalvie a budete ním ústnu dutinu vyplachovať. Obľúbenou bylinou je aj harmanček, ktorému sú pripisované dezinfekčné účinky.
  2. Ak máte podozrenie, že vás bolí ďasná, vyhľadajte v domácej lekárničke tea tree olejček a skúste ním podráždené sliznice v ústach potrieť. Niekedy je možné zmierniť bolesť prikladaním studeného obkladu na tvár. Odporúča sa tiež cmúľať korenie zvané klinčeky, ktoré pôsobia antibakteriálne. Počas spánku by ste mali mať hlavu o niečo vyššie ako obvykle.

Niekedy nezostáva, než vziať na milosť analgetiká. V každom prípade však bolesť zubov neprehliadajte a navštívte čo najskôr lekára. Samozrejmosťou by mali byť pravidelné preventívne návštevy zubára, a to v polročných intervaloch. Tie odhalia akékoľvek neprípustné odchýlky, takže bolestiam sa dá dobre predchádzať.

Ak sa bolesť rýchlo zhoršuje, navštívte bezodkladne lekára! To platí aj pre prípad, že sa k bolesti zubov a ďasien pridajú ďalšie príznaky. Tento článok má iba informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku :). Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*