Drobné, ale bolestivé rany: Rady, ako urýchliť ich hojenie…

Rozbili ste si koleno, odreli lakeť alebo sa porezali pri krájaní chleba? S väčšinou drobných rán si poradíte sami, a to dodržiavaním niekoľkých základných krokov. Ako urýchliť hojenie rán? Poradíme vám nižšie.

Čo je potrebné:

  • dezinfekcia
  • mydlo
  • bylinky
  • hydrogély

Dezinfekcia a hygiena

Prvým krokom k rýchlemu zahojeniu je dôkladné umytie postihnutého miesta čistou vodou s prípadným prídavkom mydla a vydezinfikovaním rany. Zároveň sa pomocou pinzety zbavte priľnutých tuhých častí ako je piesok, kamienky a pod. Vyčistenú ranu prekryte buď náplasťou, alebo sterilným obväzom a pravidelne kontrolujte jej stav. Pokiaľ sa zranenie postupne hojí a zaceľuje, naopak k nemu pustite vzduch, čím celý proces hojenia podporíte.

Hydrogély

Ozdravnému procesu napomáha aj aplikácia hydrogélov, ktoré zabraňujú rozvinutiu sekundárnej infekcie. Hydrogél zranené miesto hydratuje, udržuje v ňom vlhkosť a podporuje granulačný proces hojenia.

Strava

Strava bohatá na bielkoviny, vitamíny, zinok a železo zohráva pri hojení významnú úlohu. Obzvlášť bielkoviny sú na výstavbu nového tkaniva potrebné.

Bylinky

Na ľahšie popáleniny a odreniny sa dajú aplikovať aj rôzne bylinné masti a odvary.

Pomôcť môže odvar zo žihľavy alebo zo harmančeka, ktorý má antiseptické vlastnosti, takže zabraňuje množeniu mikroorganizmov.

Nechtík, obzvlášť v podobe masti, sa tiež hodí na poškodené miesta, pretože pôsobí hojivo a má regeneračné účinky. Obsahuje liečivé terpény a steroly a môžete ho použiť aj na popáleniny miernejšieho stupňa.

Aloe vera tiež patrí medzi liečivé rastliny. Čistý gél sa odporúča na domácu liečbu najrôznejších odrenín, horšie sa hojacich rán a zároveň na boláky spôsobené uštipnutím hmyzu.

Ďalším skvelým pomocníkom je propolis, ktorým sa dá rana potrieť. Regeneruje kožu a pôsobí antisepticky.

Ak sú tieto rady pre Vás užitočné, zdieľajte ich aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Vedeli ste to? Ako variť zeleninu, aby nebola jedovatá!
Nákaza listériou je spôsobená väčšinou mrazenou zeleninou. Mrazenú zeleninu nemusíte vylúčiť zo...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *