Drobné, ale bolestivé rany: Rady, ako urýchliť ich hojenie…

Rozbili ste si koleno, odreli lakeť alebo sa porezali pri krájaní chleba? S väčšinou drobných rán si poradíte sami, a to dodržiavaním niekoľkých základných krokov. Ako urýchliť hojenie rán? Poradíme vám nižšie.

Čo je potrebné:

  • dezinfekcia
  • mydlo
  • bylinky
  • hydrogély

Dezinfekcia a hygiena

Prvým krokom k rýchlemu zahojeniu je dôkladné umytie postihnutého miesta čistou vodou s prípadným prídavkom mydla a vydezinfikovaním rany. Zároveň sa pomocou pinzety zbavte priľnutých tuhých častí ako je piesok, kamienky a pod. Vyčistenú ranu prekryte buď náplasťou, alebo sterilným obväzom a pravidelne kontrolujte jej stav. Pokiaľ sa zranenie postupne hojí a zaceľuje, naopak k nemu pustite vzduch, čím celý proces hojenia podporíte.

Hydrogély

Ozdravnému procesu napomáha aj aplikácia hydrogélov, ktoré zabraňujú rozvinutiu sekundárnej infekcie. Hydrogél zranené miesto hydratuje, udržuje v ňom vlhkosť a podporuje granulačný proces hojenia.

Strava

Strava bohatá na bielkoviny, vitamíny, zinok a železo zohráva pri hojení významnú úlohu. Obzvlášť bielkoviny sú na výstavbu nového tkaniva potrebné.

Bylinky

Na ľahšie popáleniny a odreniny sa dajú aplikovať aj rôzne bylinné masti a odvary.

Pomôcť môže odvar zo žihľavy alebo zo harmančeka, ktorý má antiseptické vlastnosti, takže zabraňuje množeniu mikroorganizmov.

Nechtík, obzvlášť v podobe masti, sa tiež hodí na poškodené miesta, pretože pôsobí hojivo a má regeneračné účinky. Obsahuje liečivé terpény a steroly a môžete ho použiť aj na popáleniny miernejšieho stupňa.

Aloe vera tiež patrí medzi liečivé rastliny. Čistý gél sa odporúča na domácu liečbu najrôznejších odrenín, horšie sa hojacich rán a zároveň na boláky spôsobené uštipnutím hmyzu.

Ďalším skvelým pomocníkom je propolis, ktorým sa dá rana potrieť. Regeneruje kožu a pôsobí antisepticky.

Ak sú tieto rady pre Vás užitočné, zdieľajte ich aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*