Ako na zápal pľúc? Pozrite sa, čoho sa vyvarovať a ako postupovať…

Zápal pľúc je celkom bežný, každý rok postihne jedného zo sto ľudí.

Vírusový zápal

V jednej tretine prípadov ide o zápaly súvisiace s vírusmi – zvyčajne sú výsledkom komplikácií akútneho vírusového ochorenia, zvyčajne chrípky. Niektorí sú viac ohrození ochorením, napríklad starší ľudia so slabšou imunitou, fajčiari, keďže tabakový dym znečisťuje, oslabuje a poškodzuje pľúca. Rovnako trpí chronickým srdcovým zlyhávaním, pretože zhoršuje pľúcny obeh.

Pneumónia spôsobená baktériami

Ľudia s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) a astmou sú tiež vystavení väčšiemu riziku častého užívania inhalačných kortikosteroidov. Tieto lieky zlepšujú stav chorého človeka, no zároveň znižujú imunitu dýchacích ciest. Nepriaznivé je aj užívanie imunosupresív – liekov, ktoré znižujú imunitu. Podávajú sa po transplantáciách. Dokonca aj rozsiahly zubný kaz spôsobujúci rast baktérií v ústach zvyšuje riziko – zápal pľúc sa zvyčajne vyvíja z baktérií, ktoré pretrvávajú v hrdle a horných dýchacích cestách. V spodnej časti, pod hlasivkami, nie sú žiadne baktérie.

Obrannými mechanizmami organizmu je zabrániť vstupu mikroorganizmov alebo rýchlo bojovať s tými, ktorým sa to podarilo. Ak je však v ústach, hrdle či horných dýchacích cestách veľa baktérií a imunitný systém je oslabený, telo si s nimi nemusí dať rady. S nádychom putujú kvapôčkovou cestou, prenikajú do alveol v pľúcach, tam sa množia a spôsobujú zápal.

Bežné príznaky

Medzi bežné príznaky patrí kašeľ a pocit nedostatku vzduchu. Kašeľ často prichádza náhle spolu s horúčkou, ktorá môže byť veľmi vysoká (až 40 °C) alebo vôbec nie. Kašeľ je najprv suchý, ale časom sa stáva vlhkým a potom pacient vykašliava výtok, ktorý môže obsahovať stopy krvi alebo hnisavého hlienu. Vaša pohoda sa zhoršuje, objavuje sa slabosť, zimnica a niekedy aj potenie. Bolesť na hrudníku sa nenachádza za hrudnou kosťou, ale po stranách. Spravidla sa zhoršuje kašľom a hlbokým dýchaním. Srdce bije rýchlejšie a dýchanie pacienta sa stáva plytším.

Príznaky nie sú rovnaké

Príznaky však nie sú u každého rovnaké. U starších ľudí je horúčka a kašeľ menej závažné. To, či trpíte bolesťou hrdla a nepohodlím tráviaceho systému, závisí od toho, aké mikroorganizmy spôsobili ochorenie. Pri vírusovom pôvode môže byť kašeľ menej intenzívny, ale objavuje sa aj nádcha, pocit nepohodlia a bolesti svalov. Liečba sa musí začať čo najskôr, inak sa choroba rozšíri a zhorší dýchanie.

Aká je liečba?

Môže sa vyvinúť pľúcny absces. Liečba je založená hlavne na perorálnej antibiotickej terapii. Zvyčajne trvá 7 dní a v prípade atypických infekcií 14-21 dní. Sú chvíle, keď musíte užívať dve alebo viac antibiotík. Vždy ich užívajte v rovnakom čase. Po niekoľkých dňoch sa budeme cítiť lepšie, ale liečba sa nesmie prerušiť, pretože baktérie sa začnú opäť množiť a bude ťažšie sa im ubrániť. Ak bol zápal pľúc spôsobený vírusmi, nasadia  sa antivírusové lieky. Sú účinné len na začiatku ochorenia. Okrem nich sa podáva aj antibiotikum.

Testy vykonávané pri podozrení na zápal pľúc:

1. Fyzické: poklepanie a auskultácia hrudníka.

2. RTG hrudníka: zobrazuje zápal, ako aj pleurálnu tekutinu a pľúcny absces.

3. Krvný test: ukazuje vyšší počet leukocytov a CRP (zápalový proteín).

4. Bronchoskopia: odber materiálu z dolných dýchacích ciest (invazívne vyšetrenie, vykonáva sa v ťažkých prípadoch).

5. Testy na identifikáciu baktérií, ktoré spôsobili ochorenie: testy na bakteriálne antigény (vykonané na vzorke moču); imunologické testy (keď nie je známe, či ochorenie spôsobili atypické batérie alebo vírusy).

Kedy do nemocnice

Niekedy je nutný pobyt v nemocnici. Stáva sa to, keď má pacient poškodenú funkciu obličiek; má respiračné zlyhanie (keď je dysfunkcia pľúc taká závažná, že sa musí podávať čistý kyslík). Indikáciou na hospitalizáciu sú aj obojstranné a rozsiahle zmeny na pľúcach, ako aj nízky krvný tlak. A ak vznikne pľúcny absces, je dokonca potrebná operácia na jeho odstránenie.

Čoho sa vyvarovať a ako postupovať?

Pneumónia je závažné ochorenie, ktoré môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je dôležité vedieť, čomu sa vyhnúť a čo robiť. Antibiotická terapia lieči zápal pľúc, ale spôsobuje aj vedľajšie účinky. Antibiotikum nevyberá bacterii žijúci v našom tele, ale ničí ich všetky; ako patogénne mikroorganizmy, tak aj prospešné baktérie žijúce medzi inými v tráviacom trakte. A odolnosť tela voči mikróbom závisí od prospešnej bakteriálnej flóry v našich črevách. Preto počas antibiotickej terapie a mesiac po jej ukončení treba užívať probiotiká, teda vybrané živé bakteriálne kultúry. Nemali by sa užívať súčasne s antibiotikom, ale v niekoľkohodinových intervaloch.

Pneumónia získaná v nemocnici je jednou z najzávažnejších foriem ochorenia. Spôsobujú ho kmene nemocničných baktérií, odolné voči mnohým bežne používaným antibiotikám, a preto sa s nimi ťažko bojuje. Častý pobyt v zadymených a prašných miestnostiach a na miestach s kovovým prachom podporuje vznik zápalu pľúc. Toto ochorenie môže byť tiež výsledkom ťažkého dusenia. Jednou z možných komplikácií pneumónie je nahromadenie tekutiny v pohrudnici. Ak k tomu dôjde, pleurálna tekutina sa musí odstrániť. Za týmto účelom sa vykonáva pleurálna punkcia, ktorá zahŕňa natiahnutie tekutiny cez hrudnú stenu ihlou.

Vakcína proti chrípke: Nechajte sa zaočkovať, najlepšie medzi septembrom a marcom. Vakcína chráni nielen pred ochorením a komplikáciami chrípky, ale aj posilňuje imunitu.

Únava: Keď ste chorí, mali by ste zostať v posteli, najmä ak máte horúčku. Musíme tiež zabezpečiť správnu hydratáciu miestnosti.

Pitie: Pite veľa, najmä ak máte problémy s vykašliavaním hlienov. Pomôžu lieky, ktoré riedia hlieny. Nesmú sa užívať lieky proti kašľu.

Užívanie antibiotík: Pred užitím si treba pozorne prečítať príbalový leták – niektoré antibiotiká sa užívajú s jedlom, iné po jedle. Nedodržanie týchto pravidiel môže zhoršiť vstrebávanie lieku zo žalúdka.

Bankovanie: Po konzultácii so svojím lekárom zvážte umiestnenie bankovania. Fungujú podobne ako vakcína – zlepšujú krvný obeh a nimi nasávaná krv do podkožia mobilizuje imunitné sily organizmu.

Pneumokoková vakcína: Ľudia so zvýšeným rizikom (cukrovka, srdcové zlyhanie, respiračné zlyhanie) by mali zvážiť imunizáciu imunizačnou vakcínou, ktorá chráni pred dvadsiatimi troma typmi pneumokokov.

Zdieľajte aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*