Ako prsné implantáty a dym z grilu zvyšujú riziko rakoviny!

Rakovina môže byť spôsobená rôznymi príčinami a v roku 2020 sa tento zoznam ešte predĺžil, pretože vedecký výskum odhalil alebo potvrdil pomerne nečakané rizikové faktory, okrem už známych, ako je fajčenie, prílišné opaľovanie, chemické znečistenie, príliš veľa červeného mäsa a rôzne vírusy.

Tu je sedem zvláštnych a iných vecí, ktoré by podľa časopisu Live Science mohli podmienečne vydláždiť cestu k rakovine:

1. Horúci čaj: Čaj má celý rad zdravotných výhod; zdá sa, že zelený čaj má protirakovinové účinky. Podľa čínskej štúdie na 450 000 ľuďoch však príliš horúce pitie zvyšuje riziko rakoviny pažeráka.

Konkrétne, ak niekto okrem horúceho čaju fajčí a pije veľa alkoholu, má päťkrát vyššie riziko rakoviny pažeráka ako tí, ktorí nerobia nič z toho (horúci čaj, fajčenie, alkohol).

2. Imobilita: Podľa novej štúdie pohyb a cvičenie znižujú riziko vzniku akejkoľvek rakoviny v priemere o 7 %. Podľa inej štúdie si však mnohí ľudia neuvedomujú súvislosť medzi fyzickou nečinnosťou a zvýšeným rizikom rakoviny.

3. Veľká výška: Podľa novej štúdie, ktorá zistila, že každých ďalších desať centimetrov výšky zvyšuje riziko rakoviny približne o 10 %, sú vysokí ľudia náchylnejší na rakovinu ako nízki. Možno je to preto, že vyšší ľudia majú v tele viac buniek, a preto je väčšia pravdepodobnosť, že sa v nich objaví rakovinová mutácia.

4. Dym z grilu: Podľa novej štúdie ľudia, ktorí počas grilovania sedia v blízkosti grilov, absorbujú cez pokožku zvýšené množstvo chemických látok (polycyklických aromatických uhľovodíkov) uvoľňovaných zo spaľovaného dreva alebo dreveného uhlia, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.

Absorpcia týchto potenciálne karcinogénnych látok z kože je väčšia ako ich vdychovanie zo vzduchu, takže keď je leto a koža je viac vystavená, absorpcia je väčšia.

5 Prsné implantáty: Podľa nového výskumu môže určitý typ implantátu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu zriedkavého typu lymfómu, ktorý nie je rakovinou prsníka, ale rakovinou lymfatického systému.

Riziko je však malé, pretože sa odhaduje, že na každých 7 000 žien s prsnými implantátmi pripadá jedna, u ktorej sa táto rakovina prsníka vyvinie do veku 75 rokov. Príčina je stále nejasná a pravdepodobne ide o zápal spôsobený implantátom v prsnom tkanive.

6. Alkohol: Podľa Americkej spoločnosti klinickej onkológie približne 5 % nových prípadov rakoviny na celom svete každoročne priamo súvisí s konzumáciou alkoholu. Alkohol sa podieľa na vzniku rôznych druhov rakoviny, napríklad rakoviny ústnej dutiny, krku, pažeráka, prsníka, hrubého čreva, pečene a ďalších.

Človek nemusí byť “ťažký pijan”, pretože aj malé alebo mierne množstvo alkoholu môže zvýšiť riziko.

7. Kilogramy navyše: Obezita je spojená s najmenej desiatimi druhmi rakoviny, pričom takmer zdvojnásobuje riziko rakoviny pažeráka, žalúdka, pečene, obličiek a iných druhov rakoviny. Udržiavanie normálnej hmotnosti sa v súčasnosti považuje za základné preventívne opatrenie.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*