Ako správne používať ľanové semienka a prečo? Objavte úžasné výhody, ktoré v sebe skrývajú…

Moderná medicína je stále v pohybe. Pri hľadaní nových, účinnejších a dostupnejších spôsobov, ako si udržať zdravie, často zabúdame na jednu jednoduchú pravdu. Naši predkovia to pochopili už dávno a používali mnohé veci z tradičnej medicíny.
Ľan bol údajne jedným z prvých rastlín, ktorej semená sa používali na liečebné účely. Používal ich na liečbu popálenín a žalúdočných ochorení. V krajinách ako Kanada a Nemecko sa ľanové semienka hojne používajú pri pečení – v niektorých výrobkoch tvoria až 12 %. Čo dokáže táto známa, ale nie veľmi obľúbená potravinárska prísada?

Výhody ľanových semienok

Na začiatok treba povedať, že ľanové semienka sú pre ľudí žijúcich v našich zemepisných šírkach oveľa zdravšou voľbou ako známe chia semienka. Hlavnou výhodou je veľké množstvo mastných kyselín (omega-3, omega-6 a omega-9), ktoré sú vo výbornej vzájomnej rovnováhe. Čo sa týka rastlinných bielkovín, ľan dokonca predbehol sóju, takže je pre vegetariánov nenahraditeľnou súčasťou stravy. Ľanové semienka obsahujú aj rekordné množstvo vitamínu E. Ako ich teda používať, aby ste z nich vyťažili čo najviac?

Ľanové semienka sa používajú na riedenie krvi, na zlepšenie laktácie u dojčiacich matiek, pri obezite a cukrovke a dokonca aj na chudnutie. Prvky obsiahnuté v semenách zlepšujú metabolizmus na bunkovej úrovni.

Najjednoduchší spôsob, ako si ich pripraviť pripraviť:

Polievkovú lyžicu semienok zalejte pohárom studenej vody. Ešte lepšie je, ak si nálev pripravíte v pohári a dobre ho pretrepete. Potom nechajte semená vylúhovať a uvoľniť želírujúce látky. Výslednú zmes pite niekoľkokrát počas dňa.

Doplnok stravy

V mnohých vyspelých krajinách sa ľan používa ako potravinárska prísada nielen pri pečení. Infúziu nemusíte pripravovať! Stačí pridať 1 lyžičku semienok do rannej kaše alebo tvarohu, pripraviť si s nimi šalát alebo si s nimi uvariť obilnú prílohu.

Liečba gastritídy

Tu je recept od samotného Hippokrata. Ak chcete pripraviť liek na gastritídu, zalejte lyžicu semien vriacou vodou a nechajte odstáť. Výsledný horúci nálev sa precedí a konzumuje sa 30 minút. Prečo je to potrebné? Slizovitá konzistencia nálevu obklopuje steny žalúdka, znižuje zápal a zmierňuje bolesť.

Liek proti kašľu

Ľan je vhodný na riedenie hlienov a je základom mnohých liekov proti kašľu. Používajú sa nielen na liečbu bronchitídy a tracheitídy, ale dokonca aj astmy.

100 g ľanových semienok zomeľte na múku pomocou mlynčeka na kávu. Prípadne ich rozomeľte v hmoždieri alebo v mixéri. Zmiešajte prášok s 0,5 kg čerstvého medu. Ľan s medom sa užíva po čajovej lyžičke každú hodinu a pol.

Ľanový nápoj

Špeciálny nápoj z ľanových semienok je vyrobený na celkové posilnenie organizmu, odstránenie toxínov z tela a chudnutie. Dve polievkové lyžice ľanových semienok varte v 600 ml vody 10 minút po zovretí. Nápoj by sa nemal cediť! Hodinu pred jedlom si dajte pol pohára teplého nápoja spolu so semienkami. Počas týždennej liečby sa odstránia toxíny z tela, zlepší sa črevná mikroflóra a normalizuje sa hladina inzulínu. To výrazne pomáha pri chudnutí.

Používanie infúzií si vyžaduje zodpovedný prístup a konzultáciu s lekárom. Nič však nebráni tomu, aby ste začali pridávať ľanové semienka do príloh k obilninám a zelenine! A ak radi pečiete, zlepšia nielen zloženie, ale aj chuť vašich výrobkov.

Podeľte sa o tieto informácie s tými, ktorí ešte neobjavili výhody ľanových semienok.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*