Ako variť cestoviny, aby vám nestúpala hladina cukru v krvi! Odkedy to viem, pripravujem si ich len takto…

Pacienti s cukrovkou by si podľa odborníkov na výživu mali uvariť cestoviny deň vopred! Uvarením cestovín z predchádzajúceho dňa a ich následným ohriatím pred podávaním na druhý deň sa jednoduchý škrob, ktorý obsahujú, zmení na rezistentný škrob.

Ide o vlákninu prospešnú pre črevá, ktorá môže znížiť výkyvy hladiny cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi zvyšuje riziko viacerých život ohrozujúcich ochorení.

Prečo jesť ohriate cestoviny

“Keď sa škrobovité potraviny, ako sú cestoviny, ochladia, ich štruktúra sa zmení a tráviace enzýmy v črevách ich nedokážu tak ľahko rozložiť,” tvrdí charitatívna organizácia Diabetes UK.

Keď sa cestoviny pred jedlom ochladia a ohrejú, “obsahujú viac rezistentného škrobu, ktorý sa nerozkladá a v podstate sa stáva vlákninou. Zdravá a vyvážená strava je najlepším spôsobom, ako si udržať zdravú hmotnosť, a môže pomôcť ľuďom zvládnuť cukrovku 2. typu alebo znížiť riziko jej vzniku.”

Potraviny obsahujúce rezistentný škrob prispievajú k tejto rovnováhe a umožňujú človeku zaradiť do stravy viac vlákniny. “Je veľmi dôležité dodržiavať zásady bezpečnosti potravín pri chladení, skladovaní a ohrievaní, aby sa minimalizovalo riziko možnej otravy jedlom.”

Cukor a cukrovka

Diabetes 2. typu je spôsobený tým, že telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo na inzulín nereaguje. Inzulín pomáha regulovať množstvo cukru v krvi a využíva glukózu na energiu. Ak cukor zostáva v krvi, telo ho nevyužíva ako palivo pre energiu. Tento stav (cukrovka) môže viesť k strate zraku alebo slepote.

Riziko vzniku cukrovky môžete znížiť dodržiavaním zdravej a vyváženej stravy. Udržiavanie zdravej hmotnosti, skoncovanie s fajčením a obmedzenie konzumácie alkoholu by mohlo pomôcť predísť cukrovke. Medzi osoby s vyšším rizikom cukrovky patria osoby s obezitou alebo nadváhou.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi známymi.

Written By
More from redakcia
Tento lahodný dezert je hotový už za 10 minút!
Má úžasnú chuť. Ingrediencie: -480 ml mlieka (2 šálky) -citrónová kôra -1...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *