Ako zistiť, že máte v črevách parazity – SOS príznaky!

Parazity v tráviacom trakte sú oveľa častejšie, ako si väčšina ľudí myslí.

Najmä počas letnej sezóny sa zvýšil počet prípadov otráv a žalúdočných ťažkostí z potravín pochybnej kvality konzumovaných v pohostinstvách a reštauráciách, ktoré nedodržiavajú potrebné hygienické pravidlá.

Často sa za týmito žalúdočnými ťažkosťami skrýva vážnejší stav, napríklad parazity v tráviacom trakte. Parazity sú organizmy, ktoré žijú a živia sa iným organizmom.

Črevné parazity sú drobné organizmy, zvyčajne červy, ktoré sa živia potravou, ktorú konzumujete.

Príkladmi parazitov sú askaridy, pásomnice, háďatká a mnohé ďalšie. Keďže parazity môžu mať rôzne tvary a veľkosti, môžu spôsobovať veľmi širokú škálu zdravotných problémov.

Niektoré z nich spotrebujú potravu v žalúdku, takže po každom jedle máte hlad a môžete pribrať. Iné sa živia červenými krvinkami a spôsobujú anémiu.

Niektoré kladú vajíčka, ktoré môžu spôsobiť svrbenie (svrbenie), podráždenie a nespavosť.

Ako chytáme parazity

Existuje niekoľko spôsobov, ako chytiť parazita. Po prvé, parazity sa môžu dostať do tela prostredníctvom kontaminovanej potravy a vody.

Mäso, ktoré nie je dobre tepelne spracované, je bežným spôsobom, ako chytíme parazity, ako aj kontaminovaná voda z jazier alebo potokov.

Aj v nečistom alebo kontaminovanom ovocí a zelenine sa môžu nachádzať parazity. Ak sa človek nakazí parazitom, je veľmi ľahké preniesť ho na iného.

Ak máte napríklad parazita a neumývate si pravidelne ruky po použití toalety, môžete ľahko preniesť drobné vajíčka parazita na čokoľvek, čoho sa dotknete, napríklad na kľučku dverí, soľničku, telefón alebo inú osobu.

Veľmi ľahko sa dá chytiť parazit aj pri manipulácii so zvieratami. Aj cestovanie do zahraničia je ďalším spôsobom, ako sa nebezpečné parazity môžu dostať do vášho tráviaceho systému. Ak ste počas cesty konzumovali kontaminovanú vodu, mohli ste získať parazita a nevedeli ste o tom.

Ako zistiť, či máte v tráviacom systéme parazita – SOS príznaky
  • – Máte nevysvetliteľnú zápchu, hnačku a/alebo plynatosť.
  • – Cestovali ste do zahraničia a počas pobytu ste mali epizódu hnačky.
  • – Niekedy v minulosti ste mali otravu jedlom a odvtedy vaše trávenie nie je rovnaké (máte problémy s trávením).
  • – Máte problémy so zaspávaním alebo sa počas noci často budíte.
  • – Máte podráždenie kože alebo nevysvetliteľné vyrážky, žihľavku (svrbenie) alebo ekzém.
  • – Počas spánku škrípete zubami.
  • – Máte bolesti svalov alebo kĺbov.
  • – Pociťujete zvýšenú únavu, vyčerpanosť alebo depresiu.
  • – Po jedle sa necítite sýty/plný a máte pocit, že ste stále hladný.
  • – Bola vám diagnostikovaná anémia z nedostatku železa.

Parazity zvyčajne spôsobujú zápchu, ale niektoré parazity sú schopné zmeniť rovnováhu tekutín v čreve a spôsobiť hnačku.

Problémy so spánkom, podráždenie kože, zmeny nálady a bolesti svalov môžu byť spôsobené toxínmi, ktoré parazit uvoľňuje do krvného obehu.

Tieto toxíny často spôsobujú stres, ktorý sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Napríklad budenie sa uprostred noci alebo škrípanie zubami počas spánku môže byť znakom toho, že vaše telo má zvýšený stres aj počas odpočinku.

Keď tieto toxíny interagujú s neurotransmitermi alebo krvnými bunkami, môžu spôsobiť zmeny nálady alebo podráždenie pokožky.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*