“Alarmový zvonček” pre problémy so srdcom, ak sa vaše nohy cítia takto…

Infarkty sú zvyčajne dôsledkom chronických ochorení srdca, ktoré sa vyvíjajú pomaly v priebehu času. Včasným zásahom sa však šanca na jeho vznik znižuje. Práve preto odborníci odporúčajú pravidelné vyšetrenia na chronické ochorenia, ktoré vedú k závažným koronárnym príhodám.

Niektorí odborníci bijú na poplach najmä v súvislosti s periférnym arteriálnym ochorením (PAD), ktoré v súčasnosti postihuje milióny ľudí starších ako 40 rokov.

U pacientov s PAD spôsobuje hromadenie tukových plátov zúženie alebo upchatie tepien. To môže nakoniec viesť k srdcovému infarktu alebo mŕtvici.

Odborníci tvrdia, že kľúčom k identifikácii tohto stavu môže byť venovanie zvýšenej pozornosti zmenám v pocitoch v nohách.

  • Ak máte takmer vždy studené nohy, môžete mať problémy so srdcom

Ak máte často pocit, že sú vaše nohy studené, najmä ak je jedna noha chladnejšia ako druhá, môže to byť spôsobené zlým krvným obehom. To môže byť spôsobené upchatím tepien.

Z tohto dôvodu odborníci upozorňujú, že by ste tento príznak nikdy nemali odmietnuť ako “normálnu súčasť starnutia”.

Tieto usadeniny, ktoré upchávajú tepny, sa skladajú z cholesterolu, tukových látok, bunkových odpadových produktov, vápnika a fibrínu (zrážavý materiál v krvi). S hromadením plaku sa stena ciev zhrubne.

Tým sa zúži kanál vo vnútri tepny a zníži sa prietok krvi. Tým sa znižuje množstvo kyslíka a ďalších živín, ktoré sa dostanú do orgánov.

Ak sa prúdenie krvi do srdca preruší, môže nakoniec dôjsť k infarktu. Ak sa v týchto úzkych tepnách vytvorí krvná zrazenina a obmedzí prietok krvi do mozgu, môže dôjsť k mŕtvici.

K nahromadeniu plaku môže dôjsť v akejkoľvek cieve, ale častejšie sa vyskytuje v nohách.

Periférne artériové ochorenie sa môže vyskytnúť v akejkoľvek cieve, ale častejšie sa vyskytuje v nohách ako v rukách. U mnohých ľudí môže táto blokáda v dolných končatinách prispieť k ťažkostiam pri chôdzi, chronickej bolesti nôh alebo necitlivosti.

Nie u každého sa však PAD vyvinie v nohách. Miesto vzniku plaku a typ postihnutej tepny sa u každého človeka líši. Plak môže čiastočne alebo úplne zablokovať prietok krvi veľkými alebo stredne veľkými tepnami do srdca, mozgu, panvy, nôh, rúk alebo obličiek.

Okrem ochorenia periférnych tepien môžu blokády v týchto iných oblastiach tela viesť k ochoreniu koronárnych tepien, angíne pektoris alebo dokonca k chronickému ochoreniu obličiek.

Dávajte si pozor na tieto znaky: Ukazujú, že problém so srdcom ovplyvňuje vaše cievy.

Ak trpíte ischemickou chorobou srdca, vaše príznaky sa môžu líšiť v závislosti od príčiny. Ak je vaše srdcové ochorenie dôsledkom problému v cievach, ako v prípade ochorenia periférnych tepien, môžete si všimnúť:

  • bolesť na hrudníku
  • napätie v hrudníku
  • dýchavičnosť
  • necitlivosť alebo slabosť končatín
  • bolesť krku, čeľuste, hrdla, šije a brucha
  • pocit chladu v nohách, chodidlách alebo rukách

Je dobré to neprehliadať a preventívne sa dať skontrolovať. Nie vždy je dôvod na paniku, ale naše telo nám vždy dá najavo, ak niečo nie je v poriadku.

Podeľte sa o tento príspevok aj so svojimi známymi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*