Čaj rooibos: Zázračný nápoj, ktorý posilňuje vaše zdravie!

Čaj rooibos môže byť práve tým nápojom, ktorý vaše telo potrebuje na dlhodobé posilnenie zdravia – od zmiernenia “opice” až po upokojenie bolesti žalúdka.

Nebudeme klamať – čaj rooibos možno nie je ten najchutnejší nápoj, aký ste kedy pili (psst, ak nemáte radi prírodný, pridajte plátok citróna!). Ale ako hovorievala väčšina našich starých mám, horký liek je niekedy najlepší liek. Ak vás už omrzel zelený čaj a chcete vyskúšať niečo, čo bude mať dlhodobé účinky a vaše telo a myseľ, čaj rooibos môže byť tým čajom, ktorý práve teraz potrebujete.

Tento prírodný juhoafrický nápoj bez kofeínu, nabitý antioxidantmi a minerálmi, má množstvo vedecky dokázaných zdravotných účinkov od celkového zlepšenia imunitného systému až po zmiernenie alergií, žalúdočných a kožných problémov – nehovoriac o tom, že pomáha aj pri bolesti hlavy po dlhej noci v bare (áno, po takýchto nociach).

Tu je osem (z mnohých) spôsobov, ako tento zázračný čaj príjemne ovplyvní váš život.

1. Pôsobí proti starnutiu

Teórie o starnutí hovoria, že telá starnú kvôli toxickým zlúčeninám nazývaným “voľné radikály”, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt bežných bunkových funkcií. Voľné radikály napádajú zdravé bunky, čo vedie k starnutiu a oslabeniu nášho imunitného systému. Japonskí vedci zistili, že čaj rooibos obsahuje látku, ktorá napodobňuje enzým superoxiddismutázu (SOD), antioxidant, ktorý napáda voľné radikály a obmedzuje ich škodlivé účinky. Inými slovami, antioxidanty obsiahnuté v čaji rooibos spomaľujú proces ľudského starnutia a posilňujú silu imunitného systému, čo má za následok energickejšie, zdravšie a mladšie ja.

2. Zmierňuje akné

Rooibos obsahuje kyselinu alfa-hydroxy a zinok – ktoré prispievajú k zdravej, hladkej a žiarivej pleti.

Nasledujúca metóda masky na tvár sa ukázala ako záchrana pre mnohých ľudí trpiacich akné:

  1. Vezmite si polovicu šálky silného, pomerne teplého čaju rooibos.
  2. Pridajte pol čajovej lyžičky jablčného octu a dve čajové lyžičky ovsených vločiek.
  3. Zmes nechajte vychladnúť, kým nie je vlažná.
  4. Naneste na tvár a krk a potom si ľahnite a relaxujte asi 15 minút.
  5. Opláchnite vlažným čajom z rooibosu a potom stlačte, aby sa osušil.
  6. Pokračujte v procedúre raz týždenne pre hladšiu a zdravšiu pleť bez akné.

3. Lieči unavené oči

Áno, pomáha pri unavených, mihotajúcich sa, opuchnutých alebo citlivých očiach, takže tí, ktorí veľa čítajú a/alebo študujú, nájdu tento tip obzvlášť cenný!

Vložte čajové vrecúška do chladničky alebo mrazničky. Po náročnom pracovnom dni priložte na unavené alebo začervenané oči, aby ste sa upokojili a uvoľnili.
To isté môžete robiť aj každé ráno po prebudení: buď si oči vypláchnite v okuliaroch naplnených vlažným obyčajným čajom rooibos, alebo si oči pretrite utierkou na tvár namočenou v obyčajnom čaji rooibos, čím si okamžite uľavíte.

4. Pomáha vám dobre sa vyspať

Rooibos prirodzene neobsahuje kofeín, má nízky obsah trieslovín a pôsobí uvoľňujúco na centrálny nervový systém, preto ho lekári už roky odporúčajú pacientom trpiacim nespavosťou, poruchami spánku a bolesťami hlavy. Dajte si šálku nápoja z rooibosu tesne pred spaním a budete spať ako drevo. (V skutočnosti drieme práve teraz, keď toto píšeme, len 20 minút po plnej šálke teplého rooibosu)

5. Je to najlepší priateľ po opici

Alkohol blokuje tvorbu vazopresínu, ktorý spôsobuje, že obličky posielajú vodu do celého tela. Čím viac pijete, tým viac vody sa z tela vylúči, čím ste dehydrovaní. Preto je najlepším liekom na kocovinu hydrantový nápoj a čaj rooibos je taký hydrantový, aký len môže byť. Keďže je tiež mimoriadne bohatý na vitamíny a minerály (okrem iného železo, draslík, zinok, mangán a sodík), rýchlo obnovuje rovnováhu organizmu a pomáha vám dostať sa späť do formy aj po veľmi divokej noci.

6. Môže pomôcť pri žalúdočných kŕčoch

Čaj rooibos obsahuje vysoké množstvo flavonoidov, o ktorých je známe, že pomáhajú znižovať kŕče, zápaly a iné žalúdočné problémy. Je bezpečný aj pre deti a má preukázateľný účinok na upokojenie detí s neustálymi kŕčmi. Ak máte dieťa, ktoré trpí žalúdočnými problémami, zmiešajte trochu čaju rooibos s odsatým materským mliekom alebo umelým mliekom a vychutnajte si výsledok.

7. Pomáha zmierniť alergie

Juhoafrickí vedci vydedukovali, že dôvodom, prečo je rooibos protialergický, je to, že obsahuje kvercetín, látku proti kŕčom, ktorá pomáha bojovať proti alergiám. V každých 150 ml rooibosu sa nachádza 1,4 až 1,7 mg kvercetínu. Je dokázané, že pomáha zmierňovať dutiny, sennú nádchu a nádchu – netreba hovoriť, že je to správne ročné obdobie na to, aby ste si dali niekoľko šálok rooibosu!

Ak vás trápia dutiny, pomaly si do dutín natiahnite trochu vlažného rooibosu, niekoľko sekúnd ho podržte, potom ho uvoľnite a vyfúkajte nos. Mali by ste sa cítiť lepšie. Tento prírodný juhoafrický nápoj bez kofeínu, plný antioxidantov a minerálov, má množstvo vedecky dokázaných zdravotných účinkov.

8. Je to ideálny nápoj počas tehotenstva

Keďže neobsahuje kofeín a je bohatý na minerály, ženy môžu počas tehotenstva piť rooibos bez obáv z vedľajších účinkov na ne alebo na dieťa. Rooibos obsahuje vápnik a horčík, ako aj pomáha vstrebávať železo, čo sú všetko dôležité minerály počas tehotenstva a po pôrode.

Ako sme už spomenuli, obsahuje aj množstvo antioxidantov, látok ako vitamín C alebo E, ktoré odstraňujú potenciálne škodlivé oxidačné činitele v našom tele, a pomáha vám relaxovať a dobre spať – ideálna dohoda pre vás aj vaše bábätko.

Zdieľajte tento informatívny článok aj s Vašimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Táto rastlina dokáže zázraky! Keď zistíte, aké má vlastnosti, prinesiete si ju domov aj Vy!
Ťažko by ste našli človeka, ktorý sa s touto rastlinou ešte nestretol....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *