DNA? Dá sa s touto chorobou niečo urobiť doma? Máme niekoľko zaujímavých tipov starých mám!

Dnou trpí približne 10 % mužov starších ako štyridsať rokov. Ženy majú šťastie a je ich podstatne menej.

Čo je dna

Dna je metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje zápalové prejavy v kĺboch. Sprievodným príznakom ochorenia je vysoká hladina kyseliny močovej, pretože telo nie je schopné odbúrať puríny, ktoré stoja za zvýšením hladiny kyseliny močovej. V minulosti sa dna nazývala aj chorobou kráľov, pretože postihovala najmä bohatých ľudí, ktorí mohli konzumovať veľké množstvo mäsa a iných potravín.

Prejavy

Dna sa prejavuje nenápadne a v prvej fáze môže ísť len o zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. Choroba sa pripravuje na svoj prvý veľký prejav, záchvat. Prejavuje sa prudkým nástupom neznesiteľnej bolesti v kĺbe. Najčastejšie je to palec na nohe, ale nie je to pravidlo. Kĺb môže byť červený a opuchnutý. Je citlivá na dotyk a pacient môže pociťovať zimnicu alebo mať zvýšenú teplotu. Ak lekár potvrdí diagnózu, je to pre pacienta výhoda, pretože môže začať liečbu a prijať vhodné diétne a pohybové opatrenia.

Ak sa útok vyrieši sám, nasleduje obdobie odpočinku. Nasleduje ďalšia séria útokov. Ochorenie sa môže presunúť do rôznych kĺbov. Najviac postihnuté sú menšie kĺby, ale mnohí ľudia sa sťažujú aj na silné bolesti kolien, bedier alebo ramien. Niektorí pacienti majú aj tráviace problémy. Vyskytuje sa pálenie záhy, hnačka, nadúvanie, ekzémy a ďalšie problémy.

Liečba

Lekári vám predpíšu lieky proti bolesti a lieky na zníženie hladiny kyseliny močovej. Odporúčajú vám diétne opatrenia, ktoré spočívajú v obmedzení konzumácie mäsa, strukovín, alkoholu a iných potravín s vysokým obsahom purínov. Odporúča sa aj pravidelné cvičenie. Liečba funguje relatívne dobre, ale nie u všetkých pacientov. Problém je, samozrejme, v tom, že nie sme všetci rovnakí a každý človek sa s chorobou vyrovnáva inak. Zvýšenú hladinu kyseliny močovej u každého spôsobujú iné potraviny.

Je to tak, že napríklad toľko nenávidené mäso má určite menej purínov ako napríklad zelený hrášok. Kyslá kapusta je pre niekoho ľahko konzumovateľná a pre iného spôsobí dnový záchvat. Podobné problémy opisujú niektorí pacienti po konzumácii zemiakov. Lekári tiež často odporúčajú pacientom jesť ovocie bez obmedzenia, čo vedie k zvýšenému príjmu fruktózy, ktorá vedie k nadváhe, ale aj k inzulínovej rezistencii, a fruktóza sa v pečeni rozkladá na látky, ktoré prispievajú k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej, takže môžete dnu veľmi zhoršiť. Preto je tu veľký priestor pre pacienta, aby si uvedomil svoje telo a snažil sa zistiť, čo je prospešné a čo škodlivé.

Domáce ošetrenie

Už naše staré mamy odporúčali jesť čerešne proti dne. Nezáleží ani na tom, či ide o čerstvé alebo kompótové čerešne. Ak ich zjete približne 250 g denne, môžete udržať dnu na uzde. Prospešné sú aj jahody. Pozitívne je aj pravidelné pitie zeleného čaju. Vo všeobecnosti je potrebné dodržiavať pitný režim a piť dostatok vody, aby sa škodlivé látky mali možnosť vyplaviť a neusadzovali sa v tele. Odporúča sa vypiť približne 2 litre vody denne. Pozor na železo, ktoré u niektorých ľudí zvyšuje zápal. Odporúča sa zvýšený príjem vitamínu C a E. Pomáhajú znižovať zápalové reakcie v tele. Z bylín je veľmi chválený radlica vo forme tinktúry. Mnohým pacientom pomohlo pätnásť kvapiek trikrát denne.

Ďalšou dôležitou zložkou je cvičenie a zníženie hmotnosti. Niektorým pacientom pomáha fyzická aktivita aj na začiatku akútneho záchvatu. Pohyb rozhýbe krv a metabolizmus a môže pomôcť upraviť hladinu kyseliny močovej. Pomáha tiež udržiavať kĺby v pohybe a zabraňuje deformáciám. Niektorí pacienti nemajú radi studené sprchy nôh a relaxačné masáže postihnutých oblastí. Vo všeobecnosti však prechladnutie nie je pre chorobu prospešné.

V každom prípade si uvedomte, čo vám spôsobuje problémy a čo vám prináša úľavu. Snažte sa vyhýbať iným potravinám, ako sú tie, ktoré sa vám odporúčajú, pretože vám môže vyhovovať niečo iné.

Zdieľajte tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Dezert za 10 minút! Jednoduchý a výborný!
Ingrediencie: 500 ml smotana na šľahanie 500 ml mlieko 2 bal. vanilkový...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *