Často im nevenujeme pozornosť, ale buďte v strehu! Urobte si tento test!

Ktorý orgán ľudského tela je najväčší? Na túto otázku môžeme počúvať rôzne odpovede, najčastejšími sú, že pečeň, mozog alebo srdce. Správnou odpoveďou je však koža! Plocha kože má úctyhodných 1,6 m² a váži celkovo 7 % hmotnosti daného jedinca. Plní predovšetkým ochrannú funkciu a skladá sa z 3 základných vrstiev. Vo vnútri vrstiev sa nachádzajú aj melanocyty, čo sú bunky obsahujúce pigment nazývaný melanín. Koži a znamienkom tak musíme venovať dostatočnú pozornosť, pretože má nielen ochrannú funkciu, ale tukové bunky slúžia ako zásobárne živín.

Rakovina kože ohrozuje všetkých

Aj keď vo väčšine prípadov sa rakovina kože, okrem melanómov, nerozširuje do iných častí tela, napriek tomu je nutné venovať znamienkám pozornosť. Vedci nie sú zajedno ohľadom príčin vzniku rakoviny kože, ale medzi významné faktory patrí zmena životného štýlu v kombinácii s nadmerným opaľovaním a nedostatočná ochrana kože. Koža si tiež pamätá, preto jedným z dôvodov rakoviny kože v dospelosti môžu byť spáleniny od slniečka v detstve. Rovnako tak môže dôjsť k vzniku melanómu pri nadužívaní solárií na získanie hnedého opálenia. Úlohu však zohráva aj oslabený imunitný systém alebo rodinná anamnéza.

Najčastejšie typy nádorov

Väčšina znamienok a ich zmien, rôzne hrbolčeky a výčnelky na koži sú skôr estetickým problémom, ale nemali by ste podceniť návštevu dermatológa pri akýchkoľvek zmenách. Najčastejšie sú dva druhy, tretím typom je melanóm, ktorý je najnebezpečnejší.

  • Bazalióm je najčastejší typ rakoviny, ale aj najlepšie liečiteľným. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári a krku, prípadne pere, pretože tieto miesta sú viac vystavené veľkému množstvu UV žiarenia. Objavuje sa vo forme nehojacich sa rán, svrbenie červených škvŕn, občas krváca. Občas sa objavujú lesklé a voskovité škvrny, ružové alebo biele hrudky s priehľadnými krvnými cievami, prípadne prepadnutý hrbolček vytvorí vred.
  • Spinaliom sa prejavuje červenou hrudkou alebo uzlíkom, ktoré môžu šupinatieť aj krvácať. Najčastejšie sa tento typ objavuje na tvári, ušiach alebo pažiach, kde je pokožka vystavená väčšiemu množstvu slnečného žiarenia.
  • Melanóm je najagresívnejším a najnebezpečnejším typom rakoviny, pretože metastázuje do kože, lymfatických uzlín alebo vnútorných orgánov. Objavuje sa ako kožná škvrna alebo sa vyvinie z materského znamienka. Má nepravidelný tvar, môže sa zväčšovať alebo krvácať. Pri neskorej detekcii môže skončiť smrťou.
ABCDE test doma

Raz ročne by ste preto mali navštíviť dermatológa, ale pravidelne kontrolovať by ste si mali všetky znamienka na tele. Kam si nevidíte sami, poproste partnerku alebo partnera. Vychádzajte pritom z testu ABCDE, písmená nesú označenie z angličtiny:

  • A = asymetria (Asymmetre) – bežné znamienka sú symetrické, pri zmene nezodpovedajú obe polovice;
  • B = hranice (Border) – zlé znamienka nemajú jasne dané ohraničenie, sú rozpité;
  • C = farba (Colour) – farba nie je len hnedá, vyskytuje sa biela, ružová, ale aj tmavo modrá;
  • D = priemer (Diameter) – ak má znamienko priemer väčší ako 6 mm, mali by ste vyhľadať dermatológa;
  • E = vývoj (Evolution) – akákoľvek zmena by mala byť kontrolovaná, ide o zmeny veľkosti alebo výšky, môže ísť aj o krvácanie alebo svrbenie.
Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*