Chodievate spať s mokrou hlavou? Verte, že už to nebudete robiť! Toto vám hrozí…

Naše mamy nám vždy hovorili, že nie je dobré chodiť spať s mokrou hlavou, pretože môžeme prechladnúť či dokonca chytiť zápal pľúc. Je to pravda alebo len mýtus? V dnešnom článku sa na to pozrieme trochu bližšie.

Zápal pľúc vám zrejme nehrozí. Ak však po kúpeli idete hneď spať bez toho, aby ste si vlasy poriadne vysušili, tak sa vám to môže vypomstiť. Dlho držané vlhko na hlave môže viesť k zápalu pokožky, ktorý sa prejaví nepríjemným svrbením.

Rovnako môže poškodiť samotné vlasy. Teraz sa už ale poďme podrobnejšie pozrieť na jednotlivé body, čo všetko sa môže stať.

1. Bolesti hlavy
Vedeli ste, že spanie s mokrou hlavou vám môže privodiť silné bolesti hlavy? Dôvodom je fakt, že odparovanie vody je vlastne fyzikálnym procesom chladenia. Vaša hlava sa tak počas noci schladí na inú teplotu ako je zvyšok tela.

Nepomôžete tomu dokonca ani keď si vlasy umyjete teplou vodou.

Aj tak dôjde k schladeniu, a to dokonca rýchlejšie, pretože teplá voda sa odparuje rýchlejšie a účinnejšie tak odvádza teplo z povrchu tela. Jedna z teórií vzniku bolesti hlavy je, že vzniká v dôsledku buď nadmerného alebo nedostatočného prekrvenia mozgových obalov.

Zmenená teplota hlavy tak bude nútiť telo meniť aj prúdenie krvi, aby tým kompenzovalo vzniknuté teplotné rozdiely.

2. Lámanie vlasov
Vyschnuté vlasy po dlhšom období vlhkosti majú zvýšenú lámavosť. Pokiaľ sa rozhodnete chodiť spať s mokrými vlasmi, je veľká šanca, že sa vám vlasy budú vo zvýšenej miere lámať.

3. Lepenie vlasov
Vlhké vlasy počas sušenia majú tendenciu sa zlepiť. Ráno potom bude pre vás oveľa ťažšie ich rozčesať. Pri krátkych vlasoch to nemusí byť veľký problém. Pokiaľ však máte dlhé vlasy, mali by ste sa tomuto neduhu radšej vyhýbať. Inak skončíte so zlepenými a polámanými vlasmi.

4. Infekcia
Vankúše sú ideálnym miestom na absorbovanie vlhkosti, mŕtvych kožných buniek a telesných olejov. To spolu vytvára ideálne prostredie pre rast rôznych patogénnych baktérií. Mokré vlasy zvlhčia obliečky, tie potom samotný vankúš a možno infekcia nemusí nechať na seba dlho čakať.

5. Svrbenie
Spanie s mokrými vlasmi spôsobuje rôzne druhy svrbenia a podráždenia pokožky hlavy. Pokiaľ trpíte ekzémami, psoriázou alebo akné, uvedené problémy sa môžu ešte umocniť. Preto si vždy pred spaním vlasy dôkladne vysušte.

6. Bolesti svalov a kĺbov
Podobne ako pri bolesti hlavy, zmeny telesnej teploty môžu spôsobovať aj bolesti svalov hlavy a kĺbov krku. Sú známe dokonca prípady, keď došlo k silným kŕčom či dokonca paralýze tváre. Tá sa môže potom rozšíriť aj na iné časti tela.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť všetkým uvedeným problémom, vyhýbajte sa ľahnutiu si do postele s mokrou hlavou. Vlasy si dobre usušte uterákom a ak ich máte dlhé, tak aj fénom, prípadne sa nekúpte tesne pred spaním, ale aspoň o 1 hodinu skôr. Vaše zdravie sa vám za to odvďačí!

Zdieľajte tento užitočný článok aj s ostatnými. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*