Citlivosť zubov: Pozrite sa, čo ju spôsobuje! Niekedy je problém ľahko liečiteľný a niekedy citlivosť naznačuje rozsiahlejšie poškodenie.

Citlivosť zubov sa prejavuje ako náhla, prudká bolesť spôsobená horúcim alebo studeným podnetom, napríklad horúcou kávou alebo mrazeným pomarančovým džúsom. Citlivosť je často “znakom” problému so zubami. Niekedy je problém ľahko liečiteľný a niekedy citlivosť naznačuje rozsiahlejšie poškodenie.

Najčastejšou príčinou citlivosti zubov sú studené podnety. Najmä ak je bolesť dočasná, nie je dôvod na obavy. Ak však bolesť pretrváva a vyskytuje sa v konkrétnom zube alebo v určitej oblasti ústnej dutiny, pravdepodobne to svedčí o praskline, opotrebovanej výplni alebo o vzniku diery v zube.

Tieto problémy sú ešte pravdepodobnejšie, ak sa citlivosť objaví aj po kontakte s horúcim podnetom alebo pri hryzení. Bolesť spôsobená všetkými tromi podnetmi (teplé, studené a hryzenie) môže tiež naznačovať infekciu zuba.

Ak je bolesť všeobecná, môže vychádzať skôr z ďasien ako zo samotných zubov. Vystavenie ďasien dráždivým látkam alebo intenzívne čistenie zubov môže spôsobiť ústup ďasien, čím sa odhalia citlivé korene v spodnej časti zuba.

Ďalšími možnými rizikovými faktormi citlivosti zubov sú zneužívanie ústnych vôd alebo bieliacich prostriedkov, poškodenie alebo úplné zničenie nervov, škrípanie zubami (bruxizmus) alebo problémy s ďasnami, ako je zápal alebo paradentóza.

Aj konzumácia kyslých potravín a nápojov, ako sú nealkoholické nápoje a citrusové plody, môže viesť k opotrebovaniu skloviny a zvýšiť citlivosť zubov. Ak pociťujete podobné problémy, je lepšie zájsť ku zubárovi, aby sa predišlo ďalším možným komplikáciam a zápalom.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*