Čo mnohí ľudia nevedia a spôsobuje to problémy: Toto je dôvod, prečo náš pupok môže smrdieť!

Musíme dbať na osobnú hygienu, pretože nevysvetliteľný zvláštny zápach z pupka môže byť veľmi nepríjemný.
Zistime, čo môže byť príčinou tohto zápachu a niečo s tým urobme.

 • 1.Nesprávna hygiena
  Vzhľadom na tvar pupku nie je vždy najjednoduchšie ho vyčistiť. Ak si nemôžete pomôcť, použite tyčinku na čistenie uší, aby ste sa ho vyčistili, ale dávajte pozor, aby ste ho nepoškodili. Vždy by ste tiež mali dbať na to, aby ste ho nenechali vlhký, pretože sa v ňom môžu ľahko vyskytnúť baktérie. Dobrá hygiena môže zabrániť infekciám.
 • 2.Infekcie 
  To môže byť najčastejšou príčinou nepríjemného zápachu vychádzajúceho z pupka. Opuch a začervenanie môžu naznačovať, že pupok bol napadnutý plesňovou infekciou. Žltkastá tekutina však môže pochádzať aj z infikovaného pupka. Môže to byť aj dôsledok nedostatočnej hygieny. U novorodencov sa môže pupočník po prestrihnutí infikovať. Mal by sa natierať antimykotickým antiseptickým krémom a treba dbať na to, aby sa vždy utrel do sucha.
 • 3. Opakovaná pupočná infekcia: Je dobré poradiť sa s odborníkom, pretože problém môže mať vážnejší zdravotný dôvod.
 • 4.Baktérie
  Niektorí ľudia majú veľmi hlboký a úzky pupok, takže si ho nemôžu správne vyčistiť. V takomto pupku sa tiež oveľa ľahšie usadzuje pot, ktorý spôsobuje množenie baktérií. V tomto prípade obezita tiež zvyšuje riziko bakteriálneho prerastania. Po sprchovaní sa snažte pupok utrieť úplne do sucha.
 • 5. Pupočný tok
  Ak sa počas života plodu ponechá medzi pupkom, črevným traktom alebo močovým mechúrom kanálik, môže sa vyvinúť zápal, ktorý spontánne vytečie cez pupok. Ak si všimnete niečo také zvláštne, vždy sa poraďte s lekárom.
 • 6.Candida infekcia
  Candida albicans, ktorá postihuje najmä mladých dospelých a dospievajúcich, uprednostňuje teplé, skryté časti tela a pupok je pre ňu vhodným miestom na rast. Huba Candida nielenže vydáva nepríjemný zápach, ale spôsobuje aj zápal a bolesť.
Zdieľajte tento článok aj so svojimi známymi.
Written By
More from redakcia
Pozor! Toto sa môže stať, ak budete brať aspirín každý deň. Týka sa to hlavne ľudí nad 50 rokov!
Ľudia vo veku 50 alebo 60 rokov majú prospech z každodenného užívania...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *