Čo prezrádza farba modrín o vašom zdraví!

Modrina sa zvyčajne objaví niekoľko hodín po poranení tkanív tesne pod povrchom kože. Akýkoľvek typ poranenia môže spôsobiť prasknutie kapilár (drobných krvných ciev), čo umožní únik krvi do okolitých tkanív. Vtedy sa vytvorí modrina.

Nižšie je uvedený typ modriny podľa jej farby.

  • Ružová alebo červená: Nová modrina sa môže objaviť v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín po poranení. Vaša pokožka môže začať červenať alebo ružovieť v dôsledku úniku krvi bohatej na kyslík do tkanív z prasknutých ciev. Toto štádium zvyčajne netrvá dlho, preto si mnohí ľudia modriny všimnú až vtedy, keď sa zmenia na sýtofialovú farbu.
  • Tmavo fialová alebo modrá: Keď sa červené krvinky oddelia od bielych, modrina sa začne sfarbovať do sýtofialova alebo do modra. Fialová farba je tiež dôsledkom rýchlej straty kyslíka z krvných buniek, ktoré unikajú do tkanív, čo dáva krvi modrý odtieň.
  • Zelená: Zelenkavá modrina je zvyčajne prvým znakom hojenia. Pri odbúravaní krvných buniek sa hemoglobín, červené bielkovinové molekuly v krvných bunkách, na ktoré sa viaže kyslík, mení na cholporazín, zeleno sfarbený vedľajší produkt katabolizmu, ktorý dodáva pokožke zelenkavý odtieň.

  • Žltá alebo hnedá: modrina je takmer zahojená, keď dosiahne žltú alebo hnedú farbu. Rozkladom červených krviniek sa cholporazín premieňa na hemosiderín a bilirubín, ďalšie vedľajšie produkty katabolizmu, ktoré dodávajú pokožke žltú alebo zlatohnedú farbu. Keď sa tieto červené krvinky reabsorbujú alebo odstránia z tela, modrina zmizne.

Väčšina modrín sa odstráni do dvoch týždňov, ale niektoré môžu trvať dlhšie v závislosti od závažnosti poranenia. Ak ste sa zranili, priložte si na miesto ľadový obklad, aby ste “utesnili” cievy a zmiernili zápal.

Ak sa u vás často vyskytujú modriny alebo modriny nemiznú, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že nie sú príznakom vážneho ochorenia.

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*