Čo VŽDY skontrolovať na plastových fľašiach na vodu v lete? Určite neprehliadnite!

Čo presne viete o potenciálnych nebezpečenstvách spojených s nákupom rôznych typov plastových fliaš na vodu?
Pravdepodobne vám doteraz nikto nepovedal niektoré podrobnosti, ktoré by ste mali vedieť o plastových fľašiach a o tom, ako môžu ovplyvniť vaše zdravie.

Na každej fľaši musí byť povinne uvedené, z akého plastu je vyrobená. Tieto informácie sú veľmi dôležité, pretože každý typ plastu obsahuje rôzne chemické látky, ktoré môžu spôsobiť rôzne poškodenia ľudského tela.

Typ plastu sa označuje písmenami a číslicami vo forme symbolov, ako napríklad:

Pozrite sa, čo to všetko znamená:

PET alebo PETE

PET je jedným z najčastejšie používaných plastov v spotrebiteľských výrobkoch a nachádza sa vo väčšine plastových fliaš na vodu a nealkoholické nápoje. Je určený pre jednorazové plasty. Opakované používanie zvyšuje riziko rastu baktérií. Z týchto fliaš sa môžu uvoľňovať ťažké kovy a chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu tela.

Plast PET sa ťažko dezinfikuje a čistí správnym spôsobom.

HDP alebo HDPE

HDPE plast je pevný plast, ktorý sa používa na fľaše na mlieko, čistiace prostriedky a olej. Tento typ plastu neuvoľňuje takmer žiadne chemikálie. Odborníci odporúčajú vyberať si tieto fľaše pri nákupe balenej vody, pretože sú pravdepodobne najbezpečnejšie (a teda obsahujú najčistejšiu vodu), aké môžete na trhu nájsť.

PVC alebo 3V

PVC je mäkký, pružný plast, ktorý sa používa na výrobu plastových obalov na potraviny, detských hračiek a hračiek pre domáce zvieratá. Uvoľňuje dve toxické chemické látky, ktoré ovplyvňujú hormóny v tele. Odborníci odporúčajú nekupovať plastové fľaše na vodu s týmto označením, ak je to možné.

LDPE

Tento plast sa nemôže používať pri výrobe fliaš, hoci do vody neuvoľňuje žiadne chemikálie. Nie je však dobrý nápad kupovať potraviny v takýchto plastových obaloch. Do vody sa síce neuvoľňujú chemické látky, ale uvoľňujú sa z nej iné veľmi nebezpečné chemické látky.

PP

Je to biely alebo priesvitný plast, ktorý sa používa ako obal na sirupy a jogurtové poháre. Polypropylénový plast je tvrdý a ľahký a má vynikajúce tepelné vlastnosti. Pri zahrievaní sa nerozpúšťa. Je preto relatívne bezpečný pre fľaše na vodu.

PS

Polystyrén je lacný, ľahký plast so širokým spektrom použitia. Používa sa v jednorazových plastových polystyrénových pohároch, kartónoch na vajcia a plastových príboroch. Pri zahrievaní uvoľňuje niektoré karcinogény. Je úplne nevhodný na dlhodobé používanie ako obal na potraviny alebo nápoje.

PC alebo neoznačený plast

Často sa používa na fľaše na energetické nápoje a obaly na potraviny. Ide o najnebezpečnejší plast, s ktorým sa môžete stretnúť. Táto kategória zahŕňa polykarbonát (PC) a “iné” plasty. To znamená, že protokoly pre opätovné použitie a recykláciu týchto plastov nie sú štandardizované.

Hlavnou obavou v prípade týchto plastov je možnosť vylúhovania chemických látok do potravín a nápojov, ktoré obsahujú, keď okrem iného obsahujú chemickú látku BPA (bisfenol A).

Podeľte sa o tieto informácie aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
100% prírodná liečba infekcie močových ciest: Stačí jedna zložka!
Infekcia močových ciest je ochorenie, ktoré zahŕňa infekciu niektorého zo sprievodných orgánov...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *